Справа № 569/2002/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2016 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі суддi Музичук Н.Ю., pозглянувши в судовому засiданнi в мiстi Рiвне в порядку скороченого провадження спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
19 Лютого 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, що полягають в відмові у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_2 пенсії в розмірі 70% від заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Рівненської області №18-28вих-16 від 16 січня 2016 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Рівне провести перерахунок пенсії, починаючи з 01.02.2016 року, в розмірі 70% від заробітної плати, згідно до довідки Прокуратури Рівненської області №18-28вих-16 від 16 січня 2016 року, відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», чинної на момент призначення пенсії.
В обґрунтування своїх вимог вказує, що 01 вересня 2014 року їй призначена пенсія за вислугою років у розмірі 70 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, на підставі ст.50-1 Закону України „Про прокуратуру". З часу призначення пенсії і до 04.01.2016 року вона продовжувала працювати в органах прокуратури та 05 січня 2016 року звільнилась з органів прокуратури Рівненської області за власним бажанням, про що повідомила відповідача своєю заявою. Крім того, на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру"», в редакції чинній на момент призначення пенсії, у ОСОБА_2 виникло право на перерахунок призначеної пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови КМУ № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.12.2015 року, згідно вимог якої посадові оклади працівників органів прокуратури підвищились на 25 відсотків.
20 Січня 2016 року позивач звернулася до відповідача з належним пакетом документів для перерахунку пенсії, про що зазначила у заяві. Відповідно до листа Управління пенсійного фонду України в м. Рівне за №39/10 від 27 січня 2016 року, у перерахунку пенсії відмовлено, оскільки Законом України від 02 березня 2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" скасовано з 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу","Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України. У цьому зв'язку, із 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених названими законами не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Дії та рішення відповідача вважає незаконними, такими, що суперечить чинному законодавству, оскільки вона звернулась не за призначенням пенсії, а за перерахунком.
Відповідно до редакції ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, в редакції на час призначення пенсії, прокурори та слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема з 01.10.2013 року по 30.09.2014 року, 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів та слідчих не менше 11 років 6 місяців. Пенсія призначається у розмірі 70 відсотків від суми їх місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Відповідно ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, обчислення /перерахунок/ пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться із першого числі місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зімну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов праці, що існували на день його звільнення з роботи. Таким чином, вважає, що перерахунок пенсії повинен проводитись на підставі документів пенсійної справи та додатково наданої нею довідки прокуратури Рівненської області №18-28вих-16від 16.01.2016 року із застосуванням при його проведенні норми, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №76-УІІІ від 28.12.2014 року зміни до ст.50-1 «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії в розмірі 60 відсотків з раніше призначеної пенсії в розмірі 70 відсотків шляхом прийняття нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.
Крім того, згідно ст.ст. 22,64,58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, управління Пенсійного фонду в м. Рівне Рівненської області має провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру отриманої пенсії у розмірі 70 відсотків, а не - 60. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно наданих суду заперечень, суд повинен враховувати, що процесувальні діх стосовно пенсії позивача визначаються Законом України «Про прокуратуру» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ч.20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», в редакції на момент звернення позивача із заявою до відповідача 20.01.2016 року, передбачено, що умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, на який в адміністративному позові посилається позивач, втратив чинність із прийняттям нового закону Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-УІІ (набрав чинності із 16.07.2015 року). Проте, починаючи із 01.06.2015 року, згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" скасовано з 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України…. в т.ч. "Про прокуратуру". Вказаний закон №213-VIII є чинним не визнаний неконституційним. Тобто із 01.06.2015 року пенсії, що визначені в порядку та на умовах, згідно із Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються у зв'язку із відсутністю правової норми, яка регламентувала би порядок реалізації таких правовідносин. Вимоги ОСОБА_2 вважаються необґрунтованими та безпідставними, спростовуються вищенаведеними нормами чинного законодавства.
Суд, визнав наявні матеріали достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження згідно абзацу 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України. Дослідивши всі обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів..
Судом встановлено, що ОСОБА_2 01 вересня 2014 року призначено пенсію за вислугу років в органах прокуратури в порядку і розмірі, визначених відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, виходячи із розрахунку 70 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати, визначеної за довідкою прокуратури Рівненської області на час призначення пенсії.
З часу призначення пенсії і до 04.01.2016 року вона продовжувала працювати в органах прокуратури та 05 січня 2016 року вона звільнилась з органів прокуратури Рівненської області, про що повідомила Управління пенсійного фонду України в м. Рівне відповідною заявою. 20 Січня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою і належним пакетом документів для перерахунку пенсії відповідно вимог чинної на час призначення пенсії ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, до якої додавалась довідка прокуратури Рівненської області № 18-28вих-16 від 16 січня 2016 року щодо розміру її зарплати. Крім того, позивач покликалась, що у неї виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідним категоріям прокурорсько-слідчих працівників, відповідно до постанови КМУ №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року, яка набрала чинності від 01.12.2015 року, згідно положень якої посадові оклади працівників органів прокуратури підвищились на 25%. У зв'язку із відмовою відповідача у здійснені перерахунку, вважаючи таку відмову протиправно, позивач звернулась із даним позовом до суду.
Оцінюючи вимоги позивачки у відповідності до положень чинного законодавства, суд приймає до уваги наступне.
Встановлені обставини, що ОСОБА_2 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, яка визначає, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців. Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, обчислення /перерахунок/ пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч.18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться із першого числі місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зімну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов праці, що існували в місяці підвищення заробітної плати.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що рішення відповідача суперечить чинному законодавству, оскільки вона звернулась не за призначенням пенсії, а за перерахунком вже призначеної із 01.09.2014 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, пенсії, на підставі довідки прокуратури Рівненської області від 16.01.2016 року за №18-28вих-16, якою констатована отримана нею, старшим прокурором відділу, заробітна плата станом на 04.01.2016 року, що складалась із основного окладу 1996,00 грн., надбавки за класний чин 130 грн., надбавки за вислугу років 637,80 грн., та інших передбачених чинним законодавством виплат. При перерахунку пенсії повинна застосовуватись норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №76-УІІІ від 28.12.2014 року зміни до ст.50-1 стосуються порядку призначення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсії прокурорам, у зв'язку із прийняттям Закону №3668-УІ змін не зазнали, змінилася лише нумерація частин цієї статі.
Покликання відповідача в тій частині, що згідно із п.5 розділу ІІІ „Прикінцеві положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України… в т.ч. «Про прокуратуру"..., у зв'язку із чим спеціальні пенсії не призначаються і не перераховуються, не заслуговують на увагу. При цьому, слушно, що із 15.07.2015 року набрав чинності спеціальний Закон України «Про прокуратуру» в редакції від 14.10.2014 року №1697-VII, яким врегульовані питання призначення і перерахунку пенсій прокурорсько-слідчим працівникам, норми якого поширюються на осіб пенсії, яким призначаються такі пенсії на час дії вказаного закону.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийняття нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пленум Верховного Суду України у свої постанові від 13.06.2007 р.№ 8 "Про незалежність судової влади" роз'яснив, що відповідно до ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст і обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року (справа №1-7/99) за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Крім того, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду справи у загальному порядку з огляду на те, що скорочений порядок розгляду адміністративних справ щодо пенсійних виплат визначений п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України.
У відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України суд, оцінюючи повідомлені позивачем у позові та відповідачем у запереченнях обставини, вважає їх достатніми для прийняття законного рішення у скороченому провадженні та не бачить підстав для виклику осіб та проведенні судового засідання за загальними правилами КАС України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності дій, а позивач повністю довів обґрунтованість позовних вимог в межах встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, а саме 01 лютого 2016 року.
Враховуючи вищенаведене, суд поновлює права позивача шляхом винесення постанови про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років позивачу та зобов'язання до проведення перерахунку пенсії позивача із 01 лютого 2016 року, виходячи з розміру пенсії 70 відсотків від суми щомісячного заробітку, згідно довідки прокуратури Рівненської області від 16.01.2016 року №18-28вих-16, відповідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 року (в редакції чинній на час призначення пенсії), проведення відповідних виплат недоотриманої пенсії.
На підставі ст. ст. 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України 1789 від 05.11.1991 року (в редакції чинній на час призначення пенсії), ст.18, 50, 98, 104-107, 122, 158 - 163, 183-2 , 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років в розмірі 70 відсотків від заробітної плати.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 01 лютого 2016 року, виходячи з розміру пенсії 70 відсотків від суми щомісячного заробітку, згідно довідки прокуратури Рівненської області від 16.01.2016 року №18-28вих-16, відповідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»№ 1789 від 05.11.1991 року (в редакції чинній на час призначення пенсії) та провести відповідні виплати недоотриманої пенсії.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду на протязі 10-ти днів з моменту отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо була подана апеляційна скарга судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Рівненського міського суду Музичук Н.Ю.