Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 30/39522.01.09 За позовом Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1
До Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Про визнання договору укладеним
Суддя Ващенко Т.М.
Представники сторін:
Від позивача ОСОБА_3 представник за довіреністю № 3120 від
20.08.08.
Від відповідача Гурмана О.С. представник за довіреністю № 042/1/9-3617 від
23.05.08.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 15.01.09. оголошувалась перерва.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 до Головного управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договору купівлі-продажу нежилого приміщення загальною площею 19,80 кв. м., розташованого за адресою АДРЕСА_2, укладеного між позивачем та відповідачем.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.12.08. порушено провадження у справі № 30/395, розгляд справи було призначено на 25.12.08. о 14-15.
Представник відповідача в судове засідання 25.12.08. не зявився, вимоги ухвали Господарського суду міста Києва про порушення провадження у справі № 30/395 від 19.12.08. не виконав.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.12.08. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи № 30/395 був відкладений на 15.01.09.
Відповідач у письмовому відзиві на позов, поданому в судовому засіданні 15.01.09., проти позову заперечує, оскільки рішенням Київської міської ради від 16.10.08. № 513/513 «Про внесення змін до рішення Київради від 08.02.07. № 62/723 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки»позицію щодо приватизації позивачем спірного майна визнано такою, що втратила чинність. Крім того, вважає, що здійснена позивачем оцінка нежилого приміщення була проведена не у відповідності до чинного законодавства України.
В судовому засіданні 15.01.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України було оголошено перерву до 22.01.09.
В судовому засіданні 22.01.09. за згодою представників позивача і відповідача було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Рішенням Київської міської ради № 34/91 від 28.09.06. «Про затвердження Порядку передачі майна територіальної громади міста Києва в оренду, Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади міста Києва, Типового договору про оренду майна територіальної громади міста Києва»затверджено Порядок передачі майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі - Порядок).
Згідно п. 2 за даним Порядком орендодавцями є - підприємства, установи, в господарському віданні та в оперативному управлінні яких перебуває майно територіальної громади міста Києва (будівлі, споруди, приміщення; окреме індивідуально визначене майно), в даному випадку КП «Київжитлоспецексплуатація».
Пункт 2.2.5 Статуту Комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація»одним з предметів діяльності позивача визначає передачу нежитлового фонду в користування на договірних засадах з дозволу власника або уповноваженого ним органу, здійснення контролю за виконанням договорів оренди нежилих приміщень.
Відповідно до п. 10 Порядку підставою для укладення основного договору оренди майна є рішення Київської міської ради.
28.12.07. між Комунальним підприємством «Київжитлоспецексплуатація»(орендодавець) та позивачем (орендар) було укладено договір № 09/2863 про передачу майна комунальної власності територіальної громади, яке передається в оренду з обладнанням, інвентарем та комунальними послугами.
Відповідно до п. 1.1. договору орендодавець на підставі рішення Київської міської ради від 28.12.06. № 548/605 додаток 2 пункт 35 передав, а орендар прийняв в оренду нежиле приміщення, далі обєкт оренди, за адресою вул. І.Пулюя, 5 літер А, а також обладнання для компютерного клубу, що підтверджується актом приймання-передачі.
Відповідно до п. 30. ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування»рішення щодо відчуження комунального майна та затвердження місцевих програм приватизації приймаються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Додатком 4 до рішення IV сесії V скликання Київської міської ради від 08.02.07. № 62/723 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки»було затверджено перелік обєктів, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва та підлягають приватизації.
Згідно з п. 1 додатку 4 до рішення Київської міської ради від 08.02.07. № 62/723 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки»орендоване позивачем приміщення за адресою АДРЕСА_2, включено до складу субєктів групи «А», як таке, що підлягає приватизації шляхом викупу позивачем.
У відповідності до п. 3 ч. 6 Положення про Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) затвердженого рішенням Київської міської ради від 10.07.03. N 584/744до основних завдань Головного управління віднесено організацію та проведення приватизації майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва згідно з програмою приватизації, затвердженою Київською міською радою.
Відповідно до п.п. 28, 33, 36 пункту 7 Положення «Про Головне управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)»від 10.07.03. № 584/744Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює у встановленому порядку оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення), з видачею свідоцтв про право власності; здійснює продаж об'єктів приватизації та їх відчуження згідно з рішеннями Київської міської ради; утворює комісії з приватизації і комісії з інвентаризації та оцінки майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, затверджує акти інвентаризації та оцінки вартості майна.
Згідно п. 5 Закону України «Про державну програму приватизації» нежилі приміщення, що включені до переліку нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва і підлягає приватизації, віднесені до групи А обєктів приватизації. Згідно п. 48 цього Закону продаж обєктів групи А здійснюється відповідно до Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»та Закону України «Про державну програму приватизації».
Як зазначено у ст. 22 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»остаточною метою приватизації майна шляхом викупу є набуття покупцем права власності на підставі укладеного договору купівлі-продажу майна.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»право власності на майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)»з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Підготовка об'єкта малої приватизації до продажу здійснюється органами приватизації, які зокрема визначають ціну продажу об'єкта, що підлягає приватизації.
Як свідчать матеріали справи, в звязку із зволіканням відповідачем здійснення приватизації позивач був вимушений звернутись до Господарського суду міста Києва з позовом про зобовязання відповідача виконати необхідні дії щодо виконання п. 1 додатку 4 рішення Київської міської ради № 62/723 від 08.02.07. «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки».
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.09.08. у справі № 30/288, яке набрало законної сили, позовні вимоги Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 задоволено повністю та зобовязано Головне управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вчинити необхідні дії по виконанню п. 1 додатку 4 рішення Київської міської ради від 08.02.07. № 63/723, а саме: провести незалежну оцінку про ринкову вартість нежилого приміщення площею 19, 80 кв. м, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, а також укласти з Субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 договір купівлі-продажу нежилого приміщення площею 19, 80 кв. м. розташованого у АДРЕСА_2.
Згідно статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обовязковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
З огляду на викладене не приймаються судом до уваги посилання відповідача на те, що рішенням Київської міської ради від 16.10.08. № 513/513 «Про внесення змін до рішення Київради від 08.02.07. № 62/723 «Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Києва на 2007-2010 роки»позицію щодо приватизації позивачем спірного майна визнано такою, що втратила чинність.
23.10.08. позивач звернувся до відповідача з пропозицією виконати вимоги суду для завершення процедури приватизації (лист від 23.10.08. № 23/10-2008/1).
10.11.08. не отримавши відповіді на попереднє звернення позивач звернувся до Головного управління комунальної власності м. Києва з пропозицією укласти договір купівлі-продажу зазначеного нежилого приміщення направивши 3 примірника проекту договору купівлі-продажу.
Пунктом 2 статті 181 Господарського кодексу України встановлено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Згідно з п. 3 ст. 181 Господарського кодексу України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Стаття 181 Господарського Кодексу України також передбачає, що за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Однак, як свідчать матеріали справи відповідач не вчинив жодних дій на виконання зазначених вимог, тим самим порушивши право позивача на приватизацію вище вказаного приміщення.
Відповідно до положень ст. 187 Господарського Кодексу України, спори що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладання яких є обовязковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладання відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про визнання укладеним договору купівлі-продажу нежилих приміщень (в літері А) загальною площею 19,80 кв. м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_3 обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
1. Позов Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Вважати укладеним з дня набрання рішенням суду законної сили договір купівлі-продажу нежилого приміщення загальною площею 19,80 кв. м., розташованого за адресою м. Київ, вул. І.Пулюя, 5 літ. «А»між Субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) та Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 10, код 19020407).
3. Стягнути з Головного управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 10, код 19020407) на користь Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 85 (вісімдесят пять) грн.. витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн.. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Рішення вступає в закону силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
СуддяТ.М.Ващенко Дата підписання
рішення 26.01.09.