Справа № 379/308/16-а
2-а/379/18/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.03.2016 року м.Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: судді Потеряйко С.А.
за участю секретаря: Іванченко Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Тараща адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному їй розмірі 80 % заробітної плати та зобов'язати управління, починаючи з 13.11.2015 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 80 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у постанові Таращанського районного суду від 30.12.2015 року. Постанову допустити до негайного виконання. Звільнити від сплати судового збору.
В обґрунтування свого позову зазначила, що відповідно до постанови Таращанського районного суду від 30.12.2015 року її вимоги задоволено частково, дії відповідача визнано неправомірними та зобов'язано провести перерахунок пенсії їй, як державному службовцю, з 13.11.2015 року, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексацію. Постанова підлягала негайному виконанню та їй було видано виконавчий лист.
Проте, при призначенні її пенсії з 13.11.2015 року відповідачем було застосовано 60% від заробітної плати державного службовця. Такі дії відповідача призвели до зменшення розміру її пенсії з 80% до 60%.
У своїй відповіді № 1248/02-01 від 04.03.2016 року відповідач зазначає, що такий перерахунок її пенсії із застосуванням 60 % заробітної плати здійснено у відповідності до ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року, що набрав чинності з 01.01.2015 року.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи належно повідомлена, про причини неявки суд не повідомила, проте у позові зазначила, що просить суд розглядати справу без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належно, проте надав до суду заперечення в якому зазначив, що позов вважає не обґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Суд встановив, що відповідно до постанови Таращанського районного суду Київської області № 379/1743/15-а ( 2-а/379/139/15) від 30.12.2015 року позовні вимоги позивачки було задоволено частково, визнано відмову УПФУ у Таращанському районі Київської області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії без врахування індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань - неправомірною; зобов'язано УПФУ у Таращанському районі Київської області провести з 13.11.2015 року перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії індексацію заробітної плати в сумі 2347,52 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 5032,47 грн., допомогу для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4521,66 грн., з урахуванням довідки від 30.10.2015 № 10-20/123.
Постанова суду першої інстанції оскаржувалася відповідачем. Проте, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2016 року апеляційна скарга повернута апелянту.
Питання розміру пенсії у відсотках не було предметом судового розгляду справи № 379/1743/15-а ( 2-а/379/139/15).
Проте, відповідач при перерахунку пенсії позивачки відповідно до постанови суду від 30.12.2015 року, порушив право позивачки, зменшивши відсоток від заробітної плати з 80 % до 60 %, внаслідок чого зменшився і розмір її пенсії. Дане підтверджується розпорядженнями № 123652 від 17.02.2016 року.
У своїй відповіді № 1248/02-01 від 04.03.2016 року відповідач зазначає, що такий перерахунок її пенсії із застосуванням 60 % заробітної плати здійснено у відповідності до ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року, що набрав чинності з 01.01.2015 року.
Статтею 37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Також відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року внесено зміни в Закон України «Про державну службу» та у статті 37 у частині першій цифри «80» замінено цифрами «70».
В подальшому ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року внесено зміни в Закон України «Про державну службу» та у статті 37 у частині першій цифри «70» замінено цифрами «60».
Отже, зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, що призвело до застосування нового положення до правовідносин, які виникли задовго до набрання ними чинності.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також статтею 58 Конституції України передбачено, що Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тому дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії є безпідставними, оскільки не визначені законодавством і не ґрунтуються на зобов'язаннях, покладених на відповідача постановою суду від 30.12.2015 року.
Оскільки на день виходу на пенсію умови і порядок призначення, виплати та перерахунку пенсії державного службовця були визначені статтею 37 Закону (у відповідній редакції) тому вимоги позивачки, щодо належного розрахунку пенсії, виходячи із 80% заробітної плати, є законними та обґрунтованими.
Отже, вона має законне право на одержання пенсії державного службовця у розмірі 80% з дати призначення пенсії і без обмеження її граничного розміру, незалежно від змін, що вносились до статті 37 Закону України «Про державну службу», оскільки вони стосуються виключно новопризначених пенсій. Дія ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року та ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року, якими внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», не має сили зворотної дії.
Суд приходить до висновку, що відповідач з 13.11.2015 року незаконно здійснив перерахунок пенсії позивачці, виходячи із 60 % заробітної плати, а не із 80 % заробітної плати в яку включені згідно вищезазначеної постанови суду також суми сплачені позивачці в виді матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням суми, яка вже фактично була нарахована, а тому повинен відновити виплату пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця.
Щодо вимоги позивачки допустити негайне виконання рішення суду, то виключний перелік постанов суду, які виконуються негайно, зазначено у ст. 256 КАС України, тобто підстав для задоволення вказаної вимоги у суду немає.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, керуючись ст. 94 КАС України, ЗУ «Про судовий збір», дійшов висновку, що судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн підлягають стягненню з відповідача. Позивачка підлягає звільненню від сплати судового збору, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії та інвалід 1 групи.
Керуючись ст.ст. 3, 6, 9, 14, 17, 87, 90, 94, 99, 158-163, 167, 185, 186, 254-256 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 ЗУ „Про державну службу», ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року ЗУ «Про судовий збір», -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо зменшення ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 80% до 60% від заробітної плати при здійсненні перерахунку пенсії з 13.11.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати державного службовця, відповідно до постанови Таращанського районного суду № 379/1743/15-а від 30.12.2015 року, починаючи з 13.11.2015 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на користь держави судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області шляхом подачі, в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.
ГоловуючийС. А. Потеряйко