Постанова № 56789031, 29.03.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
805/4983/15-а
Номер документу
56789031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бабаш Г.П.

Суддя-доповідач - Гаврищук Тетяна Григорівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2016 року справа №805/4983/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Блохіна А.А.

Ястребової Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 805/4983/15-а (головуючий І інстанції Бабаш Г.П.) за позовом Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління «Покровське»" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення №6 від 09.11.2015 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення №6 від 09.11.2015 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Постановою Донецького окружного адміністративного від 20 січня 2016 року позов задоволено, внаслідок чого визнано протиправним та скасовано рішення №6 від 09.11.2015 року про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги положення вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII та постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей». Відповідач вважає, що оскільки листки непрацездатності були видані Комунальною лікувально-профілактичною установою «Донецького обласного клінічного територіального медичного об'єднання», яка на момент настання страхового випадку знаходилась на тимчасово окупованій та неконтрольованій території, то вони не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідачем проведено планову перевірку позивача з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. та дотримання порядку використання виділених коштів в період з 01.01.2015р. по 30.09.2015р., за результатами якої складено акт від 23.10.2015 року та прийнято рішення від 09.11.2015р. №6 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким позивача зобов'язано відшкодувати Фонду суму фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 10620,17 грн., з яких 7080,11 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів за період з 01.01.2015 року, 3540,06 грн. штрафні санкції за період з 01.01.2015 року.

Підставою для прийняття спірного рішення послужило встановлене актом перевірки порушення позивачем вимог частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, а саме:

- сплачено допомогу за рахунок коштів Фонду у сумі 729,92 грн. за листом непрацездатності №384341ОСОБА_5 за період стаціонарного лікування з 25.12.2014 року по 05.01.2015 року (виданий Комунальною лікувально-профілактичною установою «Донецького обласного клінічного територіального медичного об'єднання», яке розташоване за адресою м. Донецьк, пр. Ілліча, 14, 83099, код ЄДРПОУ25672019, яка знаходилась на момент настання страхового випадку на тимчасово окупованій території), зазначена сума сплачена на підставі протоколу засідання комісії із соціального страхування №1 від 15.01.2015 року, заяви-розрахунку від 10.02.2015 року, фінансування отримано від Фонду 02.03.2015 року, сплачено застрахованій особі 03.03.2015 року;

- сплачено допомогу за рахунок коштів Фонду у сумі 6350,19 грн. за листом непрацездатності №384205 ОСОБА_4 за період стаціонарного лікування з 02.12.2014 року по 16.12.2014 року (виданий Комунальною лікувально-профілактичною установою «Донецького обласного клінічного територіального медичного об'єднання», яке розташоване за адресою м. Донецьк, пр. Ілліча, 14, 83099, код ЄДРПОУ 25672019, яка знаходилась на момент настання страхового випадку на тимчасово окупованій території), зазначена сума сплачена на підставі протоколу засідання комісії із соціального страхування №24 від 31.12.2014 року, заяви-розрахунку від 13.01.2015 року, фінансування отримано від Фонду 23.01.2015 року, сплачено застрахованій особі 26.01.2015 року.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 працюють та проживають на території України, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», (втратив чинність з 01.01.2015р. на підставі Закону N 77-VIII від 28.12.2014) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

За приписами ч.1 ст.51 цього Закону підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

З 01.01.2015р. набрала чинності нова редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV (вредакції Закону № 77-VIII від 28.12.2014) (надалі Закон №1105), у ч.1 ст.31 якого також визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності визначено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 № 455 «Про затвердження Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян» (далі -Інструкція № 455), відповідно до п. 1.1, п.1.2.якої тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених п. 1.13, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.

Згідно до п.п.1.4.1 п.1.4 Інструкції № 455 право видачі листків непрацездатності надається, зокрема, лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям було зобов'язано забезпечити: до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності.

« » 15.04.2014 1207-VII , , , , особливості реалізації прав і свобод людини і громадянина на цій території.

? .9 - , ? , , , .

Будь-які органи, їх осадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

- (, ), /? , ? 9 , ?.

Як вбачається з матеріалів справи, лист непрацездатності №384341ОСОБА_5 за період стаціонарного лікування з 25.12.2014 року по 05.01.2015 року та лист непрацездатності №384205 ОСОБА_4 за період стаціонарного лікування з 02.12.2014 року по 16.12.2014 року були видані Комунальною лікувально-профілактичною установою «Донецького обласного клінічного територіального медичного об'єднання» м. Донецьк, пр. Ілліча, 14.

Враховуючи, що наведена установа на момент настання страхового випадку знаходилась на тимчасово окупованій та неконтрольованій території, тобто на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, колегія суддів вважає правомірним висновок відповідача про те, що видані цією установою після 01.12.2014 року листки непрацездатності не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону №1105 Фонд соціального страхування України має право, зокрема, перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону;

За приписами ч.2 цієї статті Фонд зобов'язаний, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку.

У п.6 ст.15 Закону №1105визначено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідачем правомірно прийнято рішення від 09.11.2015р. №6 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому судом першої інстанції безпідставно задоволено позов.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі № 805/4983/15-а- задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі №805/4983/15-а - скасувати.

Відмовити у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління «Покровське»" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від №6 від 09.11.2015 року відносно Публічного акціонерного товариства "Шахтоуправління «Покровське»"про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Т.Г. Гаврищук

суддів: А.А.Блохін

Л.В.Ястребова