ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2016 року о 10 год. 20 хв.Справа № 808/2389/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Панасенка О.О.
представників сторін:
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Житлово - будівельного кооперативу "ВАШ ДІМ"
до Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності
ВСТАНОВИВ:
29 квітня 2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов від Житлово - будівельного кооперативу "ВАШ ДІМ" (далі - позивач) до Державної архітектурно - будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області (далі - відповідач) в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № 1 від 15.04.2015 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позову зазначають, що позивачем правомірно було не допущено посадових осіб відповідача на об'єкт будівництва для проведення позапланової перевірки. Підставою для такої перевірки став наказ Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 23.03.2015 №185, яким доручено Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції у Запорізькій області провести позапланову перевірку ЖБК «ВАШ ДІМ» з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час будівництва об'єкту на земельній ділянці за адресою: м.Запоріжжя, вул. 40років Радянської України, буд. 40-г. Зазначає, що вказаний наказ прийнятий на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та постанови КМУ №408 від 13.08.2014 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", але вказаний Закон є загальною нормою та не регулює діяльність ДАБІ України. Цей Закон регулює перевірки саме суб'єктів господарювання, а не об'єктів будівництва. А вказана постанова КМУ була прийнята на виконання ст. 31 Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", де встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки. 01.01.2015 набув чинності новий Закон України "Про державний бюджет на 2015 рік". Бюджетний період складає один календарний рік: починається з 1 січня кожного року та закінчується 31 грудня того ж року. Крім того, вищевказана постанова КМУ не регулює порядок здійснення перевірок ДАБІ. Позивач, вважаючи що в діях ЖБК «ВАШ ДІМ» відсутній склад правопорушення, просить визнати протиправною та скасувати вищевказану постанову № 1 від 15.04.2015.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, клопотань та заяв від нього на адресу суду не надходило, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, 22.02.2016 подав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі, позов не підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнає з підстав, викладених в запереченнях, зазначивши, що Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" містить вичерпний перелік контролюючих органів, на які не поширюється його дія. ДАБІ в вказаному переліку відсутня, а тому сфера дії вказаного Закону на Інспекцію розповсюджується. Крім того, постанова КМУ №408 від 13.08.2014 не скасована та є чинною, а КПК України передбачає можливість доручення слідчим проведення перевірки відповідним органам. У зв'язку з чим слідчим 02.03.2015 винесено відповідну постанову. Однак, оскільки провести перевірку об'єкта будівництва без перевірки будівельної діяльності ЖБК "ВАШ ДІМ", проектувальників та авторського й технічного нагляду неможливо, тому Державною архітектурно-будівельною інспекцією України був виданий наказ про проведення позапланової перевірки від 23.03.2015 №185, на підставі якого здійснено вихід фахівців відповідача до ЖБК "ВАШ ДІМ". Оскільки позивачем не допущено до перевірки посадових осіб відповідача, останім було видано припис про усунення порушень вимогою якого було 09.04.2015 допустити посадових осіб відповідача до перевірки. В подальшому після розгляду протоколу про правопорушення у сфері містобудування, 15.04.2015 відповідачем винесено постанову №1 про накладення штрафу у розмірі 12180,00 грн. Звертає увагу, що наказ про проведення позапланової перевірки від 23.03.2015 №185 був оскаржений позивачем у судовому порядку, проте постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2015 по справі №808/2023/15, яка набрала законної сили 09.12.2015, в задоволенні позову відмовлено. Вважаючи спірну постанову такою, що винесена з дотриманням вимог діючого законодавства, просить відмовити в позові.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ч.1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.
Як слідує з матеріалів справи, Житлово - будівельний кооператив "ВАШ ДІМ" (код ЄДРПОУ 39049279) зареєстрований, як юридична особа 11.01.2014 за місцезнаходженням: Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Сорок років Радянської України, буд. 40 «г», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.8).
Судом встановлено, що на підставі постанови слідчого СВ Орджонікідзевського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області Смикова В.І. від 02.03.2015 про призначення позапланової перевірки додержання містобудівного законодавства за матеріалами кримінального провадження, внесеного в ЄРДР за №1204080060005156 від 20.11.2014 (а.с.42-45), першим заступником голови ДАБІ України Драч С.В. було винесено наказ №185 від 23.03.2015 "Про проведення позапланової перевірки" (а.с.38). Вказаним наказом доручено Департаменту ДАБІ у Запорізькій області провести позапланову перевірку ТОВ "Інженерно-конструкторське бюро" (ЄДРПОУ 22154867) та ЖБК "ВАШ ДІМ" (ЄДРПОУ 39049279) з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час будівництва об'єкту на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 40-г.
На підставі зазначеного наказу заступником директора Департаменту ДАБІ у Запорізькій області Демяновим В.Ф. видано направлення на здійснення позапланової перевірки №166 від 01.04.2015 для здійснення позапланової перевірки за вищевказаною адресою (а.с. 37).
Проте, головою правління ЖБК "ВАШ ДІМ" Єременко Ж.В. не було допущено посадових осіб на об'єкт будівництва, про що складено акт про недопущення посадових осіб інспекції на об'єкти будівництва та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 06.04.2015 (а с. 32-36).
15 квітня 2015 року Департаментом ДАБІ у Запорізькій області винесено постанову №1 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.04.2015 (а.с.28).
Вважаючи оскаржувану постану протиправною, позивач звернувся з позовом до суду про її скасування.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Державна архітектурно-будівельна інспекція України за змістом статей 6,7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" здійснює управління у сфері містобудівної діяльності, зокрема контроль за дотриманням законодавства, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
За визначенням статті 1 Закону України "Про основи містобудування" містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури.
В силу положень статті 5 вказаного Закону при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені, зокрема, розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури, додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок).
Як закріплено у пункті 2 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Відповідно до п.п 3, 8 ч. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою КМ України від 08.04.2011 № 439/2011 Державна архітектурно-будівельна інспекція України відповідно до покладених на неї обов'язків, в тому числі, приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти та здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за дотриманням юридичними і фізичними особами державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт.
Відповідно п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства.
Відповідно до пп. 1 п. 11 Порядку № 553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Як слідує з матеріалів справи позивачем не було допущено посадових осіб Інспекції до проведення перевірки, про що складено акт від 06.04.2015 про недопущення посадових осіб Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій (а.с.35-36).
Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема: недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Судом також встановлено, що підставою для недопущення посадових осіб відповідача до перевірки стало незгода позивача із наказом про проведення позапланової перевірки від 23.03.2015 №185. При цьому позивач стверджує, що вказаний наказ прийнятий на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та постанови КМУ №408 від 13.08.2014 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", але вказаний Закон є загальною нормою та не регулює діяльність ДАБІ України. Цей Закон регулює перевірки саме суб'єктів господарювання, а не об'єктів будівництва. А вказана постанова КМУ була прийнята на виконання ст. 31 Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", де встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами здійснюються протягом серпня - грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки. 01.01.2015 набув чинності новий Закон України "Про державний бюджет на 2015 рік". Бюджетний період складає один календарний рік: починається з 1 січня кожного року та закінчується 31 грудня того ж року. Крім того, вищевказана постанова КМУ не регулює порядок здійснення перевірок ДАБІ.
З цього приводу слід зазначити, що правомірність наказу Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 23.03.2015 №185 була предметом розгляду адміністративної справи №808/2023/15, у зв'язку з чим у даній справі зупинялося провадження до набрання законної сили вказаним рішенням.
Так, Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2014 по справі №808/2023/15 (а.с.71-72), яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2015 (а.с.73-74), відмовлено Житлово-будівельному кооперативу «ВАШ ДІМ» у скасуванні наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №185.
Вказаним судовим рішенням встановлено, що відповідно до вищевказаної постанови слідчого від 02.03.2015, ТОВ "Інженерно-конструкторське бюро" 13.08.2014 подано декларацію про початок виконання будівельних робіт - будівництво магазина-кафе в будинку №40 по вул. 40 років Радянської України в м. Запоріжжі (декларація №ЗП 082142390586). А ЖБК "ВАШ ДІМ" 19.08.2014 подано декларацію про початок виконання будівельних робіт №ЗП 082142390586 - реконструкція об'єкту незавершеного будівництва під односекційний житловий будинок за адресою: м. За-поріжжя, вул. 40 років Радянської України, буд. 40-г. В обох вищевказаних деклараціях зазначено одну й ту саму земельну ділянку - кадастровий номер 2310100000:05:008:0148, яка розташована у межах історичних ареалів, а зазначені організації виконували містобудівні перетворення без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини. Зазначена інформація про кримінальне правопорушення внесена в ЄРДР на підставі багаточисленних звернень та заяв громадян, що проживають по сусідству із вказаним об'єктом будівництва.
Отже, оскільки відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ст.356 КК України, були внесені до ЄРДР в період, на який розповсюджувалася дія ст.31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», а предметом перевірки на підставі вищевказаної постанови слідчого були можливі порушення вчинені під час дії вказаної статті, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ прийнято з додержанням вимог чинного законодавства та в межах компетенції ДАБІ України, а тому відсутні підстави для його скасування.
За приписами ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не доведена обґрунтованість позовних вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги. Отже, у зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог, суд дійшов висновку про стягнення з позивача решти судового збору в розмірі 1644,30 грн.
Керуючись ст.ст. 41, 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Житлово - будівельного кооперативу "ВАШ ДІМ" - відмовити у повному обсязі.
Стягнути з Житлово - будівельного кооперативу "ВАШ ДІМ" (код ЄДРПОУ 39049279) на р/р 31215206784006, отримувач коштів Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, решту суми судового збору в розмірі 1644,30 грн. (одна тисяча шістсот сорок чотири гривні 30 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара