ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2016 року справа № 813/38/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання - Єдинак Г.Б.
за участю:
представників позивача - Савочки Н.А., Євфімішина П.В.
представника відповідача - Мельника А.І.
представника третьої особи - Бакун О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області до Львівської обласної ради, треті особи - Жовківська районна державна адміністрація, Жовківська районна рада, Львівська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
Малехівська сільська рада Жовківського району Львівської області звернулась до суду з позовом до Львівської обласної ради, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення від 07.07.2015 року № 1380 "Про схвалення проекту перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини" в частині схвалення включення територіальної громади села Малехів до об'єднаної територіальної громади із адміністративним центром у м.Дубляни, Жовківського району, Львівської області.
В судовому засіданні залучено третіх осіб - Жовківську районну державну адміністрацію, Жовківську районну раду та Львівську обласну державну адміністрацію.
В обґрунтування позовних вимог, посилається на те, що рішенням від 07.07.2015 року № 1380 "Про схвалення проекту перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини" схвалено проект Плану освоєння громадян Львівщини. Посилається на абзац 3 пункту 11 Методики формування територіальних громад, яким передбачено проведення консультацій під час визначення переліку територіальних громад, що можуть увійти до складу спроможної територіальної громади. Положенням методики визначено обов'язок враховувати інтерес територіальної громади, як умову формування об'єднаннях територіальних громад та обов'язків елемент порядку розроблення і схвалення перспективного плану формування територій громад області. Неврахування інтересу територіальної громади при розроблені та схваленні перспективного плану територій громади є порушення встановленого порядку та умов формування територіальних громад.
Відповідач подав заперечення на позовну заяву, в якому зазначає, що весь обсяг відповідальності щодо розробки та внесення проекту перспективного плану на розгляд обласної ради Законом покладено на Львівську обласну державну адміністрацію. Львівська обласна державна адміністрація проводила консультації з представниками Малехівської сільської ради та жителями села Малехів, що підтверджується копією протоколу громадських слухань від 24.05.2015 року. Жодне рішення Львівської обласної ради чи дії/бездіяльність Львівської обласної державної адміністрації не вплинули на реальне волевиявлення територіальної громади села Малехів, а отже і не порушує їх законні права та інтереси. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених в позовній заяві. Просили позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні письмові заперечення підтримав з мотивів, наведених у них. Просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа - Львівська обласна державна адміністрація подала пояснення на позов в яких зазначила, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 1158-р був затверджений перспективний план формування територій громад Львівської області, а також зазначено, що Львівській обласній державній адміністрації продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України. Вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Представник третьої особи - Львівської обласної державної адміністрації в судовому засіданні проти позову заперечив. Просив відмовити у задоволенні позову.
Треті особи - Жовківська районна державна адміністрація та Жовківська районна рада явки представників в судове засідання не забезпечили, подали клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника.
Заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Рішенням Львівської обласної ради № 1361 від 02.06.2015 року «Про перспективний план об'єднання територіальних громад Львівщини» взято до уваги запропонований Львівською обласною державною адміністрацією Перспективний план об'єднання територіальних громад та вирішено скерувати його на розгляд, обговорення та доопрацювання територіальним громадам області.
Рішенням Львівської обласної ради № 1380 від 07.07.2015 року «Про схвалення проекту перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини» схвалено проект Плану об'єднання громад Львівщини.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 1158-р затверджено перспективний план формування територій громад Львівської області відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». Львівській обласній державній адміністрації вказано продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного.
Нормативно-правовими актами, що регулюють спірні правовідносини є Закон України №157-VIII від 05.02.2015 "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад" від 08.04.2015 №214 (станом на день прийняття оскаржуваного рішення).
Відповідно до статті 11 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області розробляється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною державною адміністрацією згідно з методикою формування спроможних територіальних громад і охоплює всю територію Автономної Республіки Крим, області.
Методика формування спроможних територіальних громад розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері територіальної організації влади, адміністративно-територіального устрою, розвитку місцевого самоврядування, та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Перспективний план формування територій громад Автономної Республіки Крим, області схвалюється відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної державної адміністрації та затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 5 Методики формування спроможних територіальних громад, рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрація розробляє проект перспективного плану відповідно до цієї Методики із залученням у разі потреби представників органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та громадськості відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Проект перспективного плану схвалюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною обласною радою та затверджується у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України (п. 14 Методики).
Із аналізу зазначених вище норм вбачається, що відповідна обласна рада (відповідач) лише схвалює перспективний план, який розробляється облдержадміністрацією, відповідно до Методики формування спроможних територіальних громад.
Судом встановлено, що Львівською обласною державною адміністрацією розроблений перспективний план та в подальшому направлений до Львівської обласної ради для схвалення.
Львівською обласною радою на пленарному засіданні прийнято рішення ХХХІХ сесії VІ скликання від 07.07.2015р. №1380 «Про схвалення проекту перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини», яким:
- схвалено проект Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини, згідно з додатками 1-21, що додаються,
- Львівській обласній державній адміністрації (ОСОБА_6) забезпечити подання проекту Перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення,
- контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань регулювання земельних відносин, адміністративно територіального устрою, планування території архітектури та будівництва (ОСОБА_7).
Таким чином, Львівською обласною радою процедура схвалення перспективного плану дотримана відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади (ч.1 ст.6 зазначеного Закону).
Згідно з п. 4 Методики формування спроможних територіальних громад, формування спроможних територіальних громад здійснюється шляхом: розроблення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрацією проекту перспективного плану; схвалення проекту перспективного плану Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою; затвердження Кабінетом Міністрів України перспективних планів; добровільного об'єднання територіальних громад; формування органів місцевого самоврядування спроможних територіальних громад.
24 травня 2015 року відбулись громадські слухання щодо включення територіальної громади с.Малехів до об'єднаної територіальної громади із центром у м.Дубляни та обговорення Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та пропозицій Жовківської районної державної адміністрації, що підтверджуєься протоколом громадських слухань від 24.05.2015 року.
Проаналізувавши зазначені норми законодавства, суд приходить до переконання, що об'єднання громад можливе лише після прийняття суміжними радами відповідних рішень про згоду на таке об'єднання.
Вирішуючи переданий на розгляд суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулась із позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, та наявність повноважень та правомірності дії відповідача в межах, визначених частиною 3 статті 2 КАС України.
Встановивши наявність у особи, яка звернулась з позовом до суду, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання вказаного права (інтересу) і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Зміст суб'єктивного матеріального права, або охоронюваного законом інтересу визначається не предметом позову, а його підставою.
Під підставою позову, слід розуміти фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога (вимоги) позивача. Зокрема, йдеться про юридичні факти матеріально-правового характеру, що визначаються нормами матеріального права, та які зумовлюють виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин, а також інші доказові факти, на підставі яких можна зробити висновок про наявність або відсутність зазначених юридичних фактів.
Прийняте відповідачем рішення про затвердження перспективного плану жодним чином не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, так як відсутня згода на об'єднання громадян, оскільки Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" не передбачено обов'язку територіальних громад об'єднуватися відповідно до затвердженого перспективного плану.
Отже, суд не вбачає порушень з боку Львівської обласної ради при прийнятті рішення "Про схвалення проекту перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини". З урахуванням викладених обставин, суд вважає, що вимоги позивача є безпідставними і, відповідно, не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім цього, суд зазначає, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 1158-р був затверджений перспективний план формування територій громад Львівської області, а також зазначено, що Львівській обласній державній адміністрації продовжити роботу з підготовки пропозицій про внесення змін до плану, затвердженого цим розпорядженням, та внесення таких пропозицій в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України.
Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги не підтверджені належними та допустимими доказами та не підлягають задоволенню.
А оцінюючи рішення відповідача від 07.07.2015 року № 1380 "Про схвалення проекту перспективного плану спроможних територіальних громад Львівщини" на відповідність ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що воно було прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. За таких обставин, позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у їх задоволенні слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 4, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 28.03.2016 року.