ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2016 р. Справа № 804/15941/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ляшка О.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради" про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради" про застосування заходів реагування та відповідно до позовних вимог просить:
- тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється експлуатація стаціонарних джерел викиду, за відсутності дозвільних документів у сфері охорони атмосферного повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Комунального підприємства «Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради» (код ЄДРПОУ 33338361, юридична адреса: вул. Виконкомівська, 6, м.Дніпропетровськ, 49000);
- тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) або реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, що призводить до утворення відходів, за відсутності дозвільних документів у сфері поводження з відходами до отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами Комунального підприємства «Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради» (код ЄДРПОУ 33338361, юридична адреса: вул. Виконкомівська, 6, м. Дніпропетровськ, 49000).
В обґрунтування позову зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки відповідача з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами було встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті перевірки від 13 листопада 2015 року б/н, та за наявності яких подальша діяльність цього об'єкта створює загрозу життю та/або здоров'ю людей. Таким чином, у зв'язку із порушенням природоохоронного законодавства, діяльність Комунального підприємства «Міськзеленбуд» Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 33338361), юридична адреса: вул. Виконкомівська, 6, м. Дніпропетровськ, 49000, фактична адреса: вул. Маршала Малиновського, 60, м. Дніпропетровськ, 49098, щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами,забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).
Відповідачем надано письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
В обґрунтування своєї позиції відповідачем зазначено, що відсутні підстави для тимчасової заборони (зупинення) діяльності Комунального підприємства «Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради» (код ЄДРПОУ 33338361, юридична адреса: вул. Виконкомівська, 6, м.Дніпропетровськ, 49000), оскільки відповідач не порушував умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не порушував інше природоохоронне законодавство України, тому до нього не може бути застосована ст.12 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» (обмеження, тимчасова заборона (зупинення) або припинення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також здійснення операцій у сфері поводження з відходами).
Відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Пунктом 5 ч. 1 ст.183-2 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без про-ведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що В період з 26.10.2015 року по 13.11.2015 року відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропет-ровській області завдань на ІV квартал 2015 року, на підставі наказу № 487-П від 22.09.2015 року та направлення № 4-4092-12-3 від 22.09.2015 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Комунального підприємства "Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради".
За результатами перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 13.11.2015 року б/н.
Так, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в ході вказаної планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Міськзеленбуд» встановлено, що станом на теперішній час діяльність підприємства, пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проведено, статистична звітність за формою № 2-ТП (повітря) не складається. Таким чином, підприємством порушуються вимоги ст. ст. 10, 11, 17 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.24 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Також, перевіркою встановлено, що підприємством не виконані вимоги постанови КМУ України«Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів» від 31.08.98 №1360, інвентаризація відходів відсутня, норми утворення, їх складові властивості та ступінь небезпечності для навколишнього природного середовища не визначено, відсутні технічні паспорти відходів, реєстрові картки об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів не розроблено, відсутні місця зберігання відходів, первинний облік за формою 1-ВТ не ведеться, статзвітність не складається, відомостей про утилізацію відходів деревини не надано, дозвіл на поводження з відходами на підприємстві відсутній. Таким чином, КП «Міськзеленбуд» порушуються вимоги ст.ст. 7, 17, 26, 27, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Позивачем зроблений висновок, що виявлені факти являються грубим порушенням природоохоронного законодавства, тому діяльність щодо експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та діяльність, що призводить до утворення відходів за відсутності дозвільних документів в сфері поводження з відходами, Комунальному підприємству «Міськзеленбуд» Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 33338361), юридична адреса: вул. Виконкомівська, 6, м.Дніпропетровськ, 49000, фактична адреса: вул. Маршала Малиновського, 60, м. Дніпропетровськ, 49098, забороняється законом і підлягає безумовній тимчасовій забороні (зупиненню).
Відповідно до ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.
Згідно ч.5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області здійснює свою діяльність на підставі Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 року.
Пунктом 4.2 вказаного Положення, передбачено, що Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до пункту 6.4 вказаного Положення Держекоінспекція у Дніпропетровській області для виконання покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища;
- забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я людини та стан навколишнього природного середовища;
- викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин.
- джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Заперечуючи проти позову, відповідачем зазначено, що позивач вважає, що стаціонарним джерелом викидів в атмосферне повітря, яке потребує наявності дозволу на викиди, є опалювальний котел, оскільки при його роботі утворюються викиди. Відповідач, при цьому, вказує, що доводи позивача, на яких базуються позовні вимоги, не відповідають дійсності, оскільки відповідач не має стаціонарних джерел викиду у атмосферне повітря забруднюючих речовин. Твердопаливний опалювальний котел, що знаходився на технічній базі підприємства по вул.Павлова, 3 м.Дніпропетровська за допомогою якого опалювалися побутові приміщення (котел не використовувався в виробничій діяльності), вийшов з ладу та став непридатним для подальшого використання), був демонтований 17.11.2015 року згідно розпорядження керівництва підприємства від 17.09.2015 року про затвердження плану заходів до роботи в зимовий період 2015/2016 років (дефектний акт від 15.09.2015 р., акт №1 демонтажу твердопаливного опалювального котла від 17.11.2015 р.).
Для подальшого опалення побутових приміщень технічної бази по вул.Павлова, 3, КП «Міськзеленбуд» 08 жовтня 2015 року уклало договір № 08/10 з ТОВ «Рапід Сервіс» та придбало комплект обладнання для виробництва топкової потужністю 75/95 кВт в кількості 1 шт., яке було отримано від постачальника за накладною від 15.10.2015 р. та здано на склад, а на час відсутності опалення для обігріву приміщень придбані декілька електрообігрівачів та конвекторів.
Крім того, 01 грудня 2015р. КП «Міськзеленбуд» уклало з Дніпропетровським національним університетом залізничного транспорту, який має відповідну атестовану науково-дослідну лабораторію та внесений до Переліку установ, організацій та закладів, які здійснюють розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів, договір №51.288.15.16 на створення науково-технічної продукції -«Інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розробка документів, у яких обґрунтовується обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для КП «Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради». Роботи, що передбачені договором будуть виконані не раніше 30 квітня 2016 р. згідно календарного плану до вказаного договору. Вказаною дослідною лабораторією також проводиться інвентаризація наявності пересувних джерел викидів забруднюючих речовин для здійснення інструментально-лабораторного вимірювання.
Таким чином, висновок позивача про те, що діяльність відповідача із експлуатації побутових приміщень пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря є необґрунтованим.
З урахуванням вищезазначених обставин, на час проведення перевірки, діяльність КП «Міськзеленбуд» не потребувала отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Вирішуючи позовні вимоги щодо застосування заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, що призводить до утворення відходів, за відсутності дозвільних документів у сфері поводження з відходами до отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами Комунального підприємства «Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради», суд зазначає наступне.
Організація роботи у сфері поводження з відходами на підприємстві відповідача здійснюється відповідно до «Інструкції щодо умов і правил збирання, тимчасового розміщення промислових та побутових відходів на КП «Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради» від 22.06.2015р.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року №187/98-ВР власником відходів вважається фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Статтею 9 Закону №187/98 зазначено, що територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи). Суб'єкти права власності володіють, користуються і розпоряджаються відходами в межах, визначених законом.
Крім того, стаття 20 Закону України «Про відходи» встановлює повноваження місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами, пунктом «й» якого передбачена організація збирання і видалення побутових та інших відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також здійснення роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.
Також, статтею 21 Закону України «Про відходи» передбачені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами які забезпечують:
в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів.
Відповідач відповідно до свого статуту може надавати послуги з догляду та виконанню робіт з поточного та капітального ремонту зелених насаджень; виконанню робіт з озеленення, благоустрою, утриманню та видаленню зелених насаджень, а також заготівлю, переробку та реалізацію вторинних ресурсів. Видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев здійснюється згідно з «Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», що затверджений постановою КМ України від 01.08.2006р. №1045, а також «Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України», які затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 р. № 105, пунктом 5.5. яких передбачено, що відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є балансоутримувачі цих об'єктів; установи, організації, підприємства; забудовники чи власники територій; місцеві органи самоврядування; а також власники або користувачі приватних садиб і прилеглих ділянок.
Із урахуванням вищевикладених положень чинного законодавства, що регулює питання відходів та надання послуг з догляду та поточного ремонту зелених насаджень, деревина (відходи), що утворюються у разі надання послуг виконавцем належить балансоутримовачам цих об'єктів благоустрою або іншим власникам цих територій, яким КП «Міськзеленбуд» лише надає послуги згідно з укладеними договорами, якими (кошторисною документацією включно) передбачено вивезення спиляної деревини та передання її підприємствам, що займаються утилізацією такого виду відходів.
Статтею 1 Закону України «Про відходи» встановлений показник загального утворення відходів (далі - Пзув) - критерій обсягу утворення відходів, що розраховується за формулою Пзув = 5000 х М1 + 500 х М2 + 50 х М3 + 1 х М4, де М1, М2, М3, М4 - маса в тонах відходів 1, 2, 3 та 4 класів небезпеки відповідно, утворених за попередній рік.
Розрахунок показника загального утворення відходів КП «Міськзеленбуд», здійснений ПП «Науково-виробничій центр» «Техноекос» згідно договору з відповідачем №04-ІВ/2016 від 26.01.2016р. та складає:
Пзув = 5000?0,001+500?0,190+50?0,277+10,32 = 124,170
Згідно отриманого результату показник Пзув дорівнює 124,17, що виключає отримання відповідачем спеціального дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, який підприємству потрібно отримувати, якщо діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000 (пункт «С» ч.1 ст.17 Закону №187/98).
Щодо відходів, які повинні утилізуватися з урахуванням існуючої в Україні технології, то технічне обслуговування транспортних засобів КП «Міськзеленбуд» здійснюється на спеціалізованих СТО згідно укладених договорів з цими підприємствами, де й проводяться роботи із заміни відпрацьованих акумуляторів, паливо-мастильних матеріалів та шин, які виробником цих послуг передаються для подальшої їх утилізації спеціалізованим підприємствам.
Крім того, відповідачем укладений з ПП «Науково-виробничій центр» «Техноекос» договір №04-ІВ/2016 від 26.01.2016 р., згідно якого підприємство «Техноекос» зобов'язалось провести інвентаризацію джерел утворення та видів відходів виробництва та споживання підприємства, визначення нормативів граничних показників утворення відходів у технологічних процесах та нормативів питомих показників утворення відходів, а також реєстрацію звіту з інвентаризації.
Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Приписами ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України "Про судовий збір" передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень судовий збір становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зважаючи, що позивача не звільнено від сплати судового збору, суд прийшов до висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України судового збору у розмірі 2756,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Міськзеленбуд Дніпропетровської міської ради" про застосування заходів реагування - відмовити.
Стягнути з Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2756,00 грн. (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість грн. 00 коп.) на рахунок УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37989253, рахунок: 31210206784008, банк; ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Б. Ляшко