Постанова № 56760874, 21.03.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
569/1997/16-а
Номер документу
56760874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/1997/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2016 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді Харечка С.П.,

при секретарі Левчук Д.О.

з участю: позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Ясковець О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до суду з позовом, просить зобов'язати управління Пенсійного фонду в м. Рівне провести йому перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, згідно довідки прокуратури Рівненської області № 18-59вих16 від 02.02.2016 року та подальше проведення виплати пенсії з врахуванням здійсненого перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 3 2002 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду в м. Рівне та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90 відсотки від розміру середньомісячної заробітної плати із врахуванням постанови Рівненського міського суду від 12 вересня 2014 року та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014 року у справі № 569/10191/14а. 02 лютого 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 р. за вислугу років у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, долучивши довідку прокуратури Рівненської області № 18-59вих16 від 02.02.2016 року, згідно якої встановлено збільшений розмір заробітної плати для нарахування пенсії. Однак управління пенсійного фонду України в м. Рівне відмовило йому у проведенні перерахунку. Вважає дії відповідача незаконними.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнив, просив визнати протиправними протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із Законом України «Про прокуратуру» починаючи із 01.12.2015 р. виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн., згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-59 вих.-16 від 02.02.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із Законом України «Про прокуратуру» починаючи із 01.12.2015 р. виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн. згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-59 вих.-16 від 02.02.2016 р. без обмеження граничного розміру пенсії.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав, підтримав подані на позов заперечення, пояснив, що починаючи з 01.06.2015 р. згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України…в т.ч. «Про прокуратуру». Тобто з 01.06.2015 р., пенсії, що визначені в порядку та на умовах згідно із ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Також посилався на на ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIIІ від 24.12.2015 року, відповідно до якого, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740,00 грн.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% суми заробітної плати.

Після призначення пенсії продовжував працювати на прокурорсько-слідчих посадах та був звільнений з 01 лютого 2016 року на підставі п. 9 ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про прокуратуру», п. 1 ч. 1 ст. 40 КзпП, що підтверджується наказом №139 від 01.02.2016 року.

02 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Рівне з завою про перерахунок пенсії, згідно якої просив зробити перерахунок пенсії До даної заяви позивачем було надано довідку про заробітну плату від 02.02.2016 року.

6 лютого 2016 року УПФУ в м. Рівне надало відповідь з відмовою в проведенні перерахунку згідно довідки про заробітну плату від 02.02.2016 року.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з позовом до суду.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Зокрема, відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення ч.1 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч.8 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст.22,64 Конституції України - не допускається.

Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К\800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).

Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Таким чином дії УПФ в м. Рівне щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки є неправомірними, тому позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про прокуратуру» починаючи із 01.12.2015 р. виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн. згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-59 вих.-16 від 02.02.2016 р.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. А внесені Законом №3668-VІ зміни до ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього закону в часі, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Оскільки редакція ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ із змінами, внесеними Законом України №3668-VІ, а також редакція Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18 значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки для нарахування пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.

Доводи представника відповідача про те, що позивач набув право на перерахунок пенсії лише з 01.02.2016 року є хибними, оскільки звертаюсь з вимогами про здійснення перерахунку з 01.12.2015 р. ОСОБА_1 дотримався шестимісячного строку передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС України.

Керуючись ст.ст. 11,17, 18, 71, 94, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Рівне, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про прокуратуру» починаючи із 01.12.2015 р. виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн., згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-59 вих.-16 від 02.02.2016 р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про прокуратуру» починаючи із 01.12.2015 р. виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 19584, 50 грн. згідно довідки Рівненської обласної прокуратури № 18-59 вих.-16 від 02.02.2016 р.

Стягнути з бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Cуддя: С.П.Харечко