Справа № 559/441/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2016 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області,
в складі головуючого судді Ралець Р.В.
в особі секретаря Крушняк О.С.
розглянуши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України
в Дубенському районі
про зобов»язання суб»єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про зобов»язання суб»єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії.
Посилається на те, що з 12 грудня 2008 року їй призначена пенсія державного службовця на підставі закону України Про державну службу».
У складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця їй не були включені матеріальна допомога на оздоровленню матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань індексація заробітної плати у період з 01.12.2006 року по 30.11.2008 року.
3 лютого 2016 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати. До заяви було додано довідки Дубенської міської ради від 01.02.2016 № 17, № 18 та № 19 про складові заробітної плати. Згідно вказаних довідок сума інших виплат (індексація, матеріальна допомога), на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована при призначенні їй пенсії становила 11035.60 грн.
Листом від 09.02.2016 № 8/02-20-П Управління ПФУ в Дубенському районі їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії" та до Закону України "Про державну службу" не внесені відповідні зміни, які передбачали врахування вищезазначених доходів під час розрахунку пенсії.
Таку відмову відповідача по справі вважає протиправною з тих підстав, що відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески.
Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 12.12.2008 року року в розмірі 80 % від суми 11035,60 грн на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована під час призначення пенсії.
Позивачка просить справу розглянути без її участі в порядку письмового провадження
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав заяву про розгляд справи без їхньої участі, проти позову повністю заперечують.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог із слідуючих підстав.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України
Виплати грошової допомоги за вислугу років в державній службі, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань входять до складу заробітної плати і є базою для нарахування пенсій.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 88% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч.І ст.1, ст.2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» об'єктом індексації є грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі заробітна плата.
Частина 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до довідки Дубенської міської ради від 01.02.2016 року №17 на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплаченні страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 10)
Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За таких обставин, позивачка дізнавшись про порушення її прав на отримання соціальної виплати набула права на перерахунок пенсії з часу звернення до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії, а саме з 03 лютого 2016 року. Твердження ж позивача про проведення перерахунку пенсії з 12 грудня 2008 року з часу виходу на пенсію не ґрунтуються на законі та не підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про зобов»язання суб»єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії - неправомірними.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2016 року в розмірі 80 % від суми 11035,60 грн. на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована під час призначення пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного Адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Суддя: