Постанова № 56757786, 17.03.2016, Лугинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
281/87/16-а
Номер документу
56757786
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/87/16-а

Провадження по справі № 2-а/281/17/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2016 року смт Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Денисюк І.І.,

секретаря судового засідання Гельвейчук І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснення перерахунку державної пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду і просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які були нараховано та фактично сплачено страхові внески. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області здійснити з 17.06.2013 перерахунок та виплату їй пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 80% від сум заробітної плати з врахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, в тому числі з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 17.06.2013.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона перебуває на пенсійному обліку у відповідача, отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 17.06.2013.

В лютому 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, але відповідач відмовив їй мотивуючи тим, що допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Ухвалою Лугинського районного суду від 17.03.2016 позов в частині вимог за період з 17.06.2013 по 18.08.2015 залишено без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду. В зв'язку з чим, суд розглядає позовні вимоги за період з 18 серпня 2015 року.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надіслала заяву про слухання справи у її відсутності, позов підтримує в повному обсязі.

Від Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшло заперечення на позов, відповідно до якого відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Нормами ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирській області з 17.06.2013 та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".

Із листа Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі за №1189/04 від 24.02.2016 позивачу ОСОБА_1 повідомлено про відсутність права на перерахунок пенсії, оскільки при обчисленні пенсії державного службовця матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація не передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу" як складові заробітної плати державного службовця.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За змістом ст. 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про Державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Виходячи з приписів зазначених норм, надбавки, премії та інші виплати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У своїй постанові від 04.03.2014 по справі №21-350а13 Верховний Суд України зазначив: «…Таким чином колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення ст. 37 Закону N 3723-XII, ст. 41 Закону N 1058-IV та ст. 66 Закону N 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії…».

Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справа № 21-125а13, №21-97а13 відповідно).

Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, про що зазначено у ч. 1 ст. 244-2 КАС України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За змістом наведених норм в отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. ст. 11, 17, 71, 161, 162, 183-2, 254 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, яка складається з сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області здійснити з 18 серпня 2015 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від заробітної плати, враховуючи матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя І.І. Денисюк