Ухвала суду № 56756927, 24.03.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2016
Номер справи
821/3855/15-а
Номер документу
56756927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2016 р.

Справа № 821/3855/15-а

Категорія: 6.2.1

Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача – судді Стас Л.В.

суддів – Турецької І.О., Косцової І.П.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 13 січня 2016 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Дім марочних коньяків « Таврія» до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство “Дім марочних коньяків “Таврія” звернулось з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 9 грудня 2015 року № 21-2002/43-15-сг в частині зобов’язання позивача внести зміни в договір оренди землі загальною площею 1961,6550 га, укладеного між Новокаховською міською радою та публічним акціонерним товариством "Дім марочних коньяків "Таврія", встановивши: з 01 квітня 2014 року по 31 жовтня 2015 року орендну плату у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством); з 01 листопада 2015 року орендну плату у грошовій формі та у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області не передбачено повноважень відповідача щодо встановлення розміру орендної плати в односторонньому порядку за минулий період, всупереч статті 58 Конституції України, якою встановлено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 13 січня 2016 року – позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 9 грудня 2015 року № 21-2002/43-15-сг в частині зобов’язання внести зміни в договір оренди землі загальною площею 1961,6550 га, укладеного між Новокаховською міською радою та публічним акціонерним товариством "Дім марочних коньяків "Таврія", зареєстрованого у Новокаховському реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 09 листопада 2005 року за № 4АА-002384040573200101, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Райської сільської ради м. Нова Каховка Херсонської області, встановивши: з 01 квітня 2014 року по 31 жовтня 2015 року орендну плату у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством); з 01 листопада 2015 року орендну плату у грошовій формі та у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством).

В апеляційній скарзі, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що між ВАТ “АПФ “Таврія”, правонаступником якого є позивач, та Новокаховською міською радою 09.11.2005 був укладений договір оренди земельної ділянки №№ 4АА4АА002384-040573200101, розташованої на території Райської сільської ради площею 1967,57 га, договір укладений строком на 50 років.

10.10.12 між позивачем та Херсонською ОДА укладено угоду № 2 про внесення змін до договору від 09.11.05, відповідно до якої змінився орендодавець – Херсонська обласна державна адміністрація та були уточнені розміри орендованих угідь: землі сільгосппризначення 1961,6550 га, з них 3 га рілля, 1313,1445 га багаторічні насадження, 87 га полезахисні лісосмуги, 9,517 га під ставками та каналами; 187,1721 га - під дорогами та прогонами; 348,3756 га - землі в стадії меліоративного будівництва; 13,2899 га - господарські двори.

Відповідно до пункту 9 договору орендна плата до 01.01.2014 вноситься орендарем у грошовій формі для багаторічних насаджень - 116747,63 грн., що становить 0,15% від нормативної грошової оцінки, для ріллі - 646,95 грн. (1%); для інших земель - 32545,88 грн. (0,5%), загальна сума орендної плати 158524,62 грн. на рік, для багаторічних (1313,1445 га) орендна плата встановлена в розмірі 0,03% від нормативної грошової оцінки; для ріллі (3.0001 га) - 0,1% від нормативної грошової оцінки; для інших земель сільськогосподарського призначення (645,5104 га) - 1,0% від нормативної грошової оцінки.

ПАТ “ДМК “Таврія” стверджує, що на виконання вимог статті 288 Податкового кодексу України з 01.01.15 добровільно почало сплачувати орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, в розмірі 3 804 216,35 грн. на рік, дане твердження не спростоване відповідачем.

У зв'язку з тим, що в процесі сільськогосподарського виробництва, пройшли зміни у складі угідь позивача, частина ділянок була передана в суборенду, для приведення істотних умов договору, а саме в частині приведення у відповідність до фактичного складу угідь, розміру річної орендної плати ПАТ “ДМК “Таврія” направило до Херсонської ОДА лист №2293 від 08.09.2015 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель та приведення їх у відповідність до фактичного складу угідь, але відповіді не отримало.

На адресу ПАТ “ДМК “Таврія” від Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області надійшов лист №13-21-7777.102-4868/27-15 від 19.10.2015 щодо приведення у відповідність до чинного законодавства плати за землю. На підставі цього листа своїм листом №2686 від 19.11.2015 позивач разом з пакетом документів направив на адресу відповідача проект угоди №3 від 02 листопада 2015 р. щодо приведення у відповідність до чинного законодавства орендної плати за землю, встановивши її з 01 листопада 2015 р. у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки, що становить на рік - 3 804 216.35 грн.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.12.2015 р. № 21-2002/43-15-сг відповідач повідомив ПАТ ДМК “Таврія” про необхідність протягом 30-ти календарних днів з дня отримання копії наказу підготувати та подати до відділу проект угоди про внесення змін до договору оренди.

Відповідно до п. 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.12.2015 р. № 21-2002/43-15-сг “Про внесення змін до договору оренди землі, укладеного з ПАТ “Дім марочних коньяків “Таврія” , з посиланням на частину 4 статті 122 Земельного кодексу України, статті 1 Закону України “Про землеустрій”, пункту 288.5.1. статті 288 Податкового кодексу України, Закону України “Про оренду землі”. Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженим наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 р. №28 (зі змінами), наказано внести зміни до договору оренди землі загальною площею 1961,6550 га (наданий конкретний перелік земельних ділянок з кадастровими номерами), укладеного між Новокаховською міською радою та ПАТ “Дім марочних коньяків “Таврія”, зареєстрованого у Новокаховському реєстраційному окрузі Херсонської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 09 листопада 2005 року за № 4АА-002384040573200101, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Райської сільської ради м. Нова Каховка Херсонської області, встановивши:

- з 01 квітня 2014 року по 31 жовтня 2015 року орендну плату у грошовій формі у розмірі 3 % (три відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (нормативна грошова оцінка підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством),

- З 01 листопада 2015 року орендну плату у грошовій формі та у розмірі 5 % від НГО (нормативна грошова оцінка підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством).

Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Положенням про Головне управління, затвердженого наказом Держгеокадастру від 03.03.2015 № 28 (зі змінами) (далі - Положення), зазначено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах визначених Земельним кодексом України на території Херсонської області.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності — обов’язковий платіж, який орендар уносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПКУ). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки .

Згідно пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, діючої з 01 квітня 2014 року) розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється в договорі оренди земельної ділянки, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та в свою чергу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто законодавець визначив нижню граничну межу річної суми орендної плати за земельні ділянки, незалежно від того, чи збігається її розмір з указаним у договорі.

Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПКУ платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, установлених цим кодексом та законами з питань митної справи. Отже, з набранням чинності ПКУ річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 цього кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Згідно з ч. 1. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна, розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 13 договору від 09.11.2005 розмір орендної плати переглядається раз на рік на початку фінансового року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини орендаря, що підтверджено документами;в інших випадках, передбачених законом. Наведений в договорі перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить такої підстави, як зміна встановлених законом граничних розмірів орендної плати. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 284 Господарського кодексу України умови договору оренди зберігають силу на весь строк дії договору, а також якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря. Разом з тим, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для звернення сторони по договору, яким є відповідач, до суду з позовом щодо перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, якщо орендар не погодиться на позасудове врегулювання спору.

Крім того, як доречно зазначив суд першої інстанції, відповідач ніяким чином не обґрунтовує в оспорюваному наказі підстави для збільшення розміру орендної плати понад законодавчо встановлений мінімум.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно зміст суб'єктивного права особи слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.

Водночас неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.

З огляду на викладене, обсяг прав та обов’язків особи визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення цих правовідносин.

Водночас зворотна дія нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми застосовуються до правовідносин, які існували до набрання ним чинності, тобто приписи нового нормативно-правового акта змінюють правило поведінки, яке було встановлено попередніми нормативно-правовим актами.

Якщо ж новий нормативно-правовий акт не змінює закріплені у попередніх нормах правила поведінки (тобто попередній та новий нормативно-правові акти однаково визначають зміст прав та обов'язків суб'єктів відносин), зворотна дія нормативно-правового акта не має місця.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції з приводу застосування акту в часі, оскільки надавати оцінку застосування такого акту можливо у правовідносинах, коли суб’єкт владних повноважень застосовує заходи впливу до осіб у межах своїх повноважень із посиланням на закон чи нормативно – правовий акт, що в даному випадку і було зроблено Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області від 09.12.2015, який, видавши наказ з 09 грудня 2015 року, встановив орендну плату в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі з 01 листопада 2015 року, що є порушенням 1 статті 58 Конституції України.

Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, –

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області – залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 13 січня 2016 року по справі за позовом публічного акціонерного товариства «Дім марочних коньяків « Таврія» до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу – залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п’ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий :

Судді: