Ухвала суду № 56754198, 22.03.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
803/1924/13-а
Номер документу
56754198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2016 року м. Київ К/800/54478/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого: судді Мороза В.Ф.

Суддів: Донця О.Є.

Логвиненко А.О.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Ягодинської митниці на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року у справі за позовом ПАТ "Волинська фондова компанія" до Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області, Ягодинської митниці про скасування рішень та стягнення надмірно сплачених платежів,

в с т а н о в и л а:

Приватне акціонерне товариство «Волинська фондова компанія» звернулося з позовом, в якому просило скасувати рішення № КТ-205000007-0114-2013 від 18.05.2013 року, № КТ-205000007-0016-2013 від 06.08.2013 року та стягнути надмірно сплачені платежі ввізного мита та податку на додану вартість.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення митниці про визначення коду товару № КТ-205000007-0114-2013 від 18.05.2013 року, № КТ-205000007-0016-2013 від 06.08.2013 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими судами рішеннями митниця звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування оскаржуваних рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ «ВФК» згідно укладеного із Компанією AGROMET PILMET Sp.z.o.o (Польша) контракту №28 від 02.04.2010 року, зі змінами, внесеними Додатковими угодами №1 від 27.09.2010 року, №2 від 21.03.2010 року, №3 від 18.05.2010 року, №4 від 01.08.2011 року, №5 від 03.09.2012 року, №6 від 06.09.2012 року придбало розкидачі добрив універсальні TYTAN 30 №8407 та TYTAN 13 PREMIUM №8806 та на виконання умов договору по специфікації №128 від 14.05.2013 року ПАТ «ВФК» був поставлений товар - розкидач добрив універсальний TYTAN 30 №8407 та по специфікації №133 від 24.07.2012 року був поставлений розкидач добрив універсальний TYTAN 13 PREMIUM №8806.

При розмитненні розкидачів добрив універсального TYTAN 30 №8407 та TYTAN 13 PREMIUM №8806 декларантом ПАТ «ВФК» для митного контролю та митного оформлення товарів, що імпортуються на митну територію України, було подано митні декларації №205070000/2013/027008 від 17.05.2013 року та №205070000/2013/040715 від 31.07.2013 року в якій зазначено код товару згідно УКТЗЕД 8432409000. Про те, Ягодинською митницею 28.05.2013 року та 06.08.2013 року було прийняті картки відмови в прийнятті митних декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №205070000/2013/00060 та №205070000/2013/00117.

Відділом митних платежів Ягодинської митниці 18.05.2013 року та 06.08.2013 року прийняті рішення №КТ-205000007-0014-2013 та №КТ-20500007-0016-2013, якими визначено коду товару - розкидачів добрив універсальних TYTAN 30 №8407 та TYTAN 13 PREMIUM №8806- 8716200000.

Відповідно до Закону України «Про митний тариф України» при ввезенні товару за кодом 8432409000 встановлена ставка мита у розмірі 0%, а при ввезенні товару за кодом 8716200000 встановлена ставка мита у розмірі 10% та у відповідно до ч.7 ст. 69 Митного кодексу України рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими та згідно із п. 7 ст. 69 Митного кодексу України у митних TYTAN 30 №8407 та TYTAN 13 PREMIUM №8806 на вартість товару було здійснене нарахування митного платежу у розмірі 10%, а також вартість товару з урахуванням митного платежу було здійснене нарахування податку на додану вартість у розмірі 20%.

Зокрема, враховуючи визначену митним органом класифікацію товару, позивачем по митних деклараціях ІМ 40 №205070000/2013/027008 від 17.05.2013 року та №205070000/2013/040715 від 31.07.2013 року було додатково сплачено до бюджету ввізного мита та податку на додану вартість на суму 81866,97 грн., з них 53391,51 - ввізного мита та 28475,46 грн. - податку на додану вартість.

Порядок здійснення митних процедур та оформлення, переміщення через митний кордон України товарів, митне регулювання та справляння податків і зборів визначається Митним кодексом України, Законом України «Про Митний тариф України».

Відповідно до статті 67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується Законом України «Про митний тариф України». В УКТЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Згідно з частинами 1-3 статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД і митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД та на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

Визначення коду товару, що ввозиться на митну територію України, здійснюється відповідно до Основних правил інтерпретації класифікації товарів, Приміток до розділів та груп, номенклатури товарів та Пояснень до УКТЗЕД.

Згідно Пояснень до товарної позиції 8432 до неї включаються машини незалежно від виду тяги, застосовувані замість ручних інструментів для виконання перерахованих нижче видів сільськогосподарських, садових або лісогосподарських робіт:

(I) Підготовка ґрунту для вирощування культурних рослин (розчищення земель, підйом цілини, оранка, розпушування і т.п.).

(II) Розкидання або внесення в ґрунт добрив, включаючи гній або інші органічні речовини, для поліпшення фізико-хімічних властивостей ґрунту.

(III) Садіння або сіяння.

(IV) Обробіток або доглядання за ґрунтом у період вегетації (культивація, прополювання, проріджування сходів і т.п.).

Зокрема, до товарної позиції 8432 відносяться розкидачі органічних та мінеральних добрив (мінеральних речовин, компосту і т.п.), іноді змонтовані на колесах, зазвичай містять ємності, обладнані розподільним механізмом, наприклад, зсувними донними пластинами, шнековим живильником, безперервними ланцюгами або відцентровими дисками; портативні механічні апарати, застосовувані з такими ж цілями, також включаються до цієї товарної позиції.

Разом з тим, згідно Пояснень причепи з рухомим днищем і пристроєм, що подрібнює та розкидає, які дозволяють їм у процесі розвантаження працювати як розкидачі твердих і рідиноподібних добрив, з ємністю на колесах, зазвичай обладнану пластинами, що розкидають, або жолобами (лопатами), включаються до товарної позиції 8716.

Товарна позиція 8716 згідно Пояснень включає в себе, зокрема, саморозвантажні причепи для перевезення різних вантажів (фуражу, гною і т.п.) з рухомою підлогою для розвантаження; такі транспортні засоби можна укомплектовувати різними пристроями (пристроєм для подрібнювання гнойової маси, для січення фуражу і т.п.) для того, щоб пристосувати їх для використання як розкидач гною, фуражного кузову чи причепу для перевезення коренеплодів.

Використовуючи інформацію щодо технічних характеристик розкидачів мінеральних добрив TYTAN 30 №8407 та TYTAN 13 PREMIUM №8806, Ягодинська митниця вказує на те, що останні мають товарні позиції, причепи з рухомим днищем і пристроєм, що подрібнює та розкидає, які дозволяють їм у процесі розвантаження працювати як розкидачі твердих і рідиноподібних добрив, з ємкістю на колесах, зазвичай обладнану пластинами, що розкидають, або жолобами (лопатами), з огляду на що, відповідач стверджує про необхідність класифікації останніх за кодом товару 8716.

Відповідно до «Інструкції по обслуговуванню та експлуатації. Каталог запчастин» на універсальний розкидач добрив TYTAN 18, TYTAN 24, TYTAN 30, TYTAN 7 PREMIUM, TYTAN 7 PREMIUM T, TYTAN 8 PREMIUM, TYTAN 8 PREMIUM T, TYTAN 10 PREMIUM, TYTAN 10 PREMIUM T, TYTAN 13 PREMIUM, TYTAN 13 PREMIUM T, розкидач добрив TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM призначений тільки для загального користування, для розкидання органічних і мінеральних матеріалів, таких як гній, компост, осад зі стоків, дефекату (використання відповідно з призначенням). Будь-який інший спосіб експлуатації машини розглядається як невідповідний з призначенням. Виробник не несе відповідальності за пошкодження, які виникли в зв'язку з чим, ризик лежить на стороні користувача. Дана інструкцією містить зазначення детального призначення TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM, як «універсальна, багатофункціональна сільськогосподарська машина, призначена для розкидання гною, донного осаду, вологого вапна, компосту, курячого помету, індичого помету та інш.» Інструкція містить пам'ятку щодо зменшення навантаження на передню вісь трактора і труднощах експлуатації машини у зв'язку з навантаженням. Інструкція містить зазначення, що бункер для завантаження у даних розкидачів виготовлюється із швелерів різного типу металів і розмірів. Вони є звареною конструкцією, міцно з'єднаною з прокольними балками рами.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що розкидач добрив універсальний TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM, які раніше на територію України не ввозився, був ввезений на територію України та випущений у вільний обіг на підставі дозволів №0116153313 від 16.05.2013 року та №0116156213 від 29.07.2013 року, виданого ДП «Український державний центр по випробуванню та прогнозуванню техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва (ДП «УкрЦВТ»), під кодом УКТЗЕД 8432 за умови надання митним органом по закінченню дії даного дозволу, реєстраційного посвідчення про державну реєстрацію, тобто до 16.09.2013 року та 29.11.2013 року відповідно.

На підставі даного дозволу розкидач добрив універсальний TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM пройшли державні випробування та під кодом УКТЗЕД 8432 та були внесені до Державного реєстру технічних засобів застосування пестицидів та агрохімікатів, які дозволені до застосування на території України, що підтверджується реєстраційними посвідченнями №РУ 004702521853-13 від 27.06.2013 року №РУ 004702521914-13 від 22.10.2013 року, та які дійсні до 27.06.2018 року та 22.10.2018 року відповідно.

Крім того, для цілей митного оформлення ДП «Волиньстандартметрологія» рішеннями №2749 с/2-5 від 16.05.2013 року та №3450с/2-5 від 29.07.2013 повідомило позивача, що товар розкидачі добрив універсальні TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM, 2013 року випуску, код УКТЗЕД 8432, пройдуть сертифікацію після завершення митного оформлення товару з метою вільного обігу і в подальшому ДП «Волиньстандартметрологія» видані позивачу сертифікати відповідності нормам ДСТУ 2189-93 на товари - розкидачі добрив універсальні TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM, 2013 року випуску, код УКТЗЕД 8432.

Згідно висновку судової експертизи Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 28.04.2014 року №10464/10465/13-54 за своєю конструктивною схемою та технологією застосування досліджувані моделі розкидачів органічних добрив TYTAN 13 PREMIUM, сер. № 8806, TYTAN 30, сер. № 8407 призначені для внесення в ґрунт органічних добрив шляхом їх подрібнення та розпорошення, що в свою чергу є різновидом сільськогосподарських робіт, пов'язаних із обробленням ґрунту. За результатами аналізу конструкції розкидачі органічних добрив моделей TYTAN 13 PREMIUM, сер. № 8806 та TYTAN 30, сер. № 8407 встановлено, що вони не призначені для розкидання (розпорскування) рідиноподібних добрив, а можуть застосовуватися тільки для розкидання сипучих органічних добрив (гною, курячого посліду, торфу, мінеральних матеріалів, тощо). За результатами проведеного аналізу конструкції досліджуваних розкидачів органічних добрив TYTAN 13 PREMIUM, сер. № 8806 та TYTAN 30, сер. № 8407, а також технології їх застосування і обставин, що викладені в дослідницькій частині висновку, встановлено, що вони не призначені для здійснення перевезення вантажів.

Приймаючи до уваги висновок судової експертизи, суди попередніх інстанцій прийшли правильного висновку, що при здійсненні митного оформлення розкидачів органічних добрив TYTAN 30 та TYTAN 13 PREMIUM позивачем вірно було класифіковано даний товар за кодом УКТЗЕД 8432, отже рішення Ягодинської митниці про визначення коду товару 8716 є необгрунтованим.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку колегії суддів всупереч наведеним вимогам, Ягодинська митниця Міндоходів як суб'єкт владних повноважень не довела правомірності прийняття оскаржуваного рішення про визначення коду товару, з огляду на що суди попередніх інстанцій дійшов висновку, що останнє слід скасувати як протиправне.

Доводи касаційної скарги його не спростовують та не свідчать про допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які відповідно до закону можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. 220, 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Ягодинської митниці залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: В.Ф. Мороз

А.О. Логвиненко

О.Є Донець