Ухвала суду № 56753183, 06.03.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2012
Номер справи
2-а/1570/4510/11
Номер документу
56753183
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2012 р.Справа № 2-а/1570/4510/11

Категорія:8.2.1Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача судді Стас Л.В.

суддів- Турецької І.О., ОСОБА_1

за участю секретаря Ридванської Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Іллічівський морський рибний порт»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Іллічівський морський рибний порт»до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Іллічівський морський рибний порт»звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську про скасування податкового повідомлення-рішення №0000272330 від 02.06.2011року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної фахівцями Державної податкової інспекції у м. Іллічівську виїзної документальної позапланової перевірки ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів за жовтень, листопад та грудень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період квітень-червень, вересень-листопад 2010 року, був складений та підписаний акт перевірки № 1158/28-0303/24544710, яким встановлено порушення позивачем вимог п. 7.7.1, п. 7.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року №168/97-ВР із змінами та доповненнями, внаслідок чого встановлено завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів у розмірі 7 949 030 грн., та відповідно занижено залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у тому числі: за жовтень 2010 року у сумі 7 922 267 грн., за листопад 2010 року у сумі 26 763 грн., п. 1.3, 1.7 ст. 1, п. 10.1. ст. 10, пп. 7.4.1, пп. 7.4.5 п.7.4, п.п.7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР із змінами та доповненнями, внаслідок чого встановлено завищення суми податкового кредиту в грудні 2010 року на суму 51 974 грн., та відповідно завищено відємне значення в грудні 2010 року на суму 51 974 грн., п. 1, п.5 ст. 203, п.1, п.2 ст.215, п.1 ст. 216, ст. 626, ст. 629 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених ТОВ «ІМРП» з ТОВ «Буденергоремонткомплект».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі, ТОВ «Іллічівський морський рибний порт»посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить, постанову суду від 21.09.2011 року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Іллічівський морський рибний порт» є юридичною особою, зареєстрованою за адресою: 68094, Одеська область, м. Іллічівськ, 5, та знаходиться на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у м. Іллічівську.

Згідно з наказом №341 від 11 квітня 2011 року, головним державним податковим ревізором інспектором Янко В.А. проведено виїзну документальну позапланову перевірку ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів за жовтень, листопад та грудень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період квітень-червень, вересень-листопад 2010 року, за результатами якої був складений та підписаний акт перевірки № 1158/28-0303/24544710 від 13.05.2011 року (а.с. 7-17).

У вказаному акті перевірки зазначається, що ТОВ «Буденергоремонткомплект» (контрагент позивача) в грудні 2010 року вчиняв правочини з ТОВ «АВС Ресурси», які не спрямовані на реальне настання наслідків, де покупцем (вигодонабувачем) є ТОВ «Іллічівський морський рибний порт», а отже вказані правочини по ланцюгу до вигодонабувача є нікчемними.

Суму податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними позивачем було включено до складу податкового кредиту відповідного податкового періоду та відображено у реєстрі отриманих податкових накладних, який відповідає даним податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року, наданої до ДПІ у м. Іллічівську.

В акті перевірки зафіксовано, що розрахунки між підприємствами проводились у безготівковій формі. Відповідно до наданих до перевірки документів та пояснення ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» станом на кінець періоду, що перевірявся, дебіторська/кредиторська заборгованість по розрахунках з Товариством «Буденергоремонткомплект»по даним операціям, відсутня.

Також, актом перевірки зафіксовано (а.с. 15), що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Буденергоремонткомплект» з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість за грудень 2010 року було встановлено, що угоди, укладені з ТОВ «АВС Ресурси» на реалізацію робіт, послуг на їх адресу, мають протиправний характер, які не спричиняють реального настання правових наслідків, а отже є нікчемними по ланцюгу до «вигодонабувача», отже ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» неправомірно включило до складу податкового кредиту суми ПДВ по контрагенту з ТОВ «Буденергоремонткомплект»у розмірі 51 973, 74 грн., таким чином ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» завищило відємне значення податку на додану вартість на суму 51 973, 74 грн. та податковий кредит на суму 51 973, 74 грн. за правочинами, укладеними з ТОВ «Буденергоремонткомплект».

Враховуючи те, що ТОВ «Буденергоремонткомплект» виписало для ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» видаткові накладні на загальну суму 51 047 грн., із зазначенням в них сум податку на додану вартість (податкового зобовязання), які фактично до бюджету не сплачувались, податковий кредит з податку на додану вартість, заявлених покупцем товарів (робіт, послуг) в податкових деклараціях з ПДВ, ДПІ у м. Іллічівську не зарахований, оскільки податковий кредит не підтверджується податковим зобовязанням продавця цих товарів (робіт, послуг).

Таким чином, в акті перевірки зроблений висновок, що ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» в порушення пп. 7.4.1, пп.7.4.5 п.7.4, пп. 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року №168/97-ВР із змінами та доповненнями, до складу податкового кредиту в грудні 2010 року неправомірно включило суму податку на додану вартість у розмірі 51 973, 74 грн.

Судом встановлено, що позивач подавав письмові заперечення до акту (а.с. 19-20), які відповіддю відповідача від 02.06.2011 року № 11800/10/23-0404 (а.с. 21-22), залишені без задоволення.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення форми «В4»від 02.06.2011 року № НОМЕР_1 про зменшення відємного значення податку на додану вартість в сумі 51 947 грн. (а.с. 18).

Судом, також були досліджені договір від 27.07.2010 року №12-П/10 (а.с. 23-26), відомість матеріалів куплених замовником (а.с.27), технічне завдання (а.с. 28), додаткову угоду (а.с.29), лист від 24. 12.2010 року (а.с.30), технічне завдання (а.с. 31), документи з програмного комплексу АВК -5 (2.9.2) договірна ціна, локальний розрахунок, відомості ресурсів, довідки вартості виконаних будівельних робіт, акти приймання виконаних робіт (а.с.32-114), податкові накладні №47 від 26.08.2010 року, №54 від 25.10.2010 року, №65 від 30.12. 2010 року, №2 від 10.02.2011 року (а.с.115-118), супровідний лист ДПА у Кіровоградській області (а.с.135), акт перевірки від 16.03.2011 року №15/23-6/37231724 (а.с.137-150), акт перевірки від 29.03.2011 року №667/23-0302/31886082 (а.с.151-161), видаткова накладна від 31.08.2010 року (а.с.217), акт приймання передачі (а.с.218-219), видаткова накладна №5 від 07.04.2010 року (а.с.220), акт приймання передачі (а.с.221), платіжне доручення №3770 від 03.09.2010 року (а.с.222), платіжне доручення №2417 від 14.04.2010 року (а.с.223), видаткова накладна від 11.11.2010 року(а.с.224), платіжне доручення №4415 від 17.11.2010 року (а.с.225), видаткова накладна від 06.11.2010 року (а.с.226), платіжне доручення №4226 від 27.10.2010 року (а.с.227), платіжне доручення №4547 від 01.12.2010 року (а.с.228), видаткова накладна від 25.06.2010 року (а.с.229), видаткова накладна від 25.06.2010 року (а.с.230), акт приймання кабельної продукції (а.с.231), платіжне доручення №3146 від 29.06.2010 року (а.с.232), данні щодо задекларованих податкових зобовязань з ПДВ (а.с.233), додатки до акту (а.с.236-238), наказ від 11.04.2011 року про проведення перевірки (а.с.239), направлення на перевірку (а.с.240), розписка (а.с.241), акт від 15.03.2011 року (а.с.254).

Спірні правовідносини на момент їх виникнення регулювалися положеннями Закону України «Про податок на додану вартість» (що діяв у період вчинення порушень), яким встановлювався порядок формування податкового кредиту та Податковим кодексом України, яким встановлений порядок проведення перевірок у період проведення перевірки ТОВ «Іллічівський морський рибний порт».

Відповідно до ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України та п. 2 розділу І Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 984 від 22.12.2010року (далі по тексту - Порядок №984), документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок передбачений ст. 78 Податкового кодексу України.

Документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється в тому числі, якщо платником податків подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки (п. 78.4. Податкового кодексу України).

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (п. 79.2. Податкового кодексу України).

Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та

за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.

Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) направлення на проведення перевірки або пред'явлення направлення, оформленого з порушенням вимог, установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці другому цього пункту, не дозволяється.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки (п. 81.1. Податкового кодексу України).

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови (п. 81.2. Податкового кодексу України).

Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом (п. 81.3. Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що начальником Державної податкової інспекції у м. Іллічівську був виданий наказ від 11.04.2011 року № 341 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, згідно декларацій з ПДВ за жовтень, листопад та грудень 2010 року. ТОВ «Іллічівський морський рибний порт»було належним чином повідомлено про проведення виїзної документальної позапланової перевірки, що підтверджується відповідною розпискою (а.с.241).

Копія наказу від 11.04.2011 року № 341 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» була вручена під розписку головному бухгалтеру підприємства та вказаний наказ позивачем не оскаржений. Перевірку проведено з відома виконавчого директора товариства ОСОБА_2 та у присутності головного бухгалтера, про що зазначено в акті перевірки.

Враховуючи вищевикладене, суд вірно зазначив, що відповідач у порядку, спосіб та в межах наданих законом повноважень здійснив документальну позапланову виїзну перевірку відносно позивача.

Згідно з п.1.8. ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість», бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету, у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до підпункту 7.7.3 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», у разі коли за результатами звітного періоду сума, визначена між загальною сумою податкових зобовязань, що виникли у звязку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредитного періоду, має відємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.

Згідно з підпунктом 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податків у звітному періоді у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обороту) та основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації. Тобто до складу податкового кредиту звітного періоду відносяться суми податку, сплачені в ціні товару при його придбанні, якщо платник податку мав підстави включити витрати на придбання товару до складу валових витрат відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до п.п.7.4.5 цього Закону, не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).

Підпунктом 7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено дату виникнення права на податковий кредит як одну з подій, що сталася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податків в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Підпунктом 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачалося, що суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодуванню з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобовязань, що виникли у звязку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

У разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена згідно з п.п.7.7.1 цієї статті Закону має відємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податку з Державного бюджету України протягом місяця, наступного після подачі декларації.

Підставою для отримання відшкодування є тільки дані податкової декларації за звітний період (п.7.7. 3 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Системний аналіз норм Закону України «Про податок на додану вартість» дозволяє зробити висновок про те, що право на відшкодування податку на додану вартість з бюджету виникає лише при фактичному надходженні ПДВ до Державного бюджету від продавця, а не з самого факту здійснення відповідної операції та сплати покупцем в ціні товару. Таким чином, законодавець передбачив, що однією з обовязкових підстав для включення сум до податкового кредиту з ПДВ є сплата цих сум до Державного бюджету України. Законом встановлений прямий взаємозвязок між сплатою, надходженням до бюджету податку на додану вартість та відшкодуванням цього податку. Тому правильним є взаємозвязок етапів між собою: сплата податку, включення відповідних сум до податкового кредиту з податку на додану вартість та відшкодування податку на додану вартість за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку. Відповідно до п.п.7.7.5 ст.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», джерелом бюджетного відшкодування податку на додану вартість є суми цього податку, зараховані до Державного бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що фактично суми податку на додану вартість не надійшли до Державного бюджету України, що також підтверджено висновками акту перевірки ДПІ у м. Іллічівську від 25.03.2011 року № 667/23-0302/31886082 (а.с. 151-161), тому відповідач вірно зробив висновок, що ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» було завищено суму відємного значення податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Буденергоремонткомплект»за грудень 2010 року в сумі 51 947 грн.

За таких обставин, суд дійшов правильного висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позову позивача про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 02.06.2011року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову від 21 вересня 2011 року з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Іллічівський морський рибний порт»- залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Іллічівський морський рибний порт»до Державної податкової інспекції у м. Іллічівську про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскарженабезпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання її в повному обсязі.

Головуючий:

Судді: