Ухвала суду № 56752319, 25.03.2016, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
25.03.2016
Номер справи
922/4354/14
Номер документу
56752319
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

УХВАЛА

"25" березня 2016 р. Справа № 922/4354/14

Вх. номер 4354/14

Суддя господарського суду Макаренко О.В.

при секретарі судового засідання Нагірна М.Т.

За участю представників сторін:

стягувача - не з'явився

боржника (заявника) - ОСОБА_1, довіреність № 24 від 30.12.2011 р.

розглянувши заяву ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" про розстрочення виконання рішення суду по справі за позовом: ПАТ "НАК "Нафтогаз України", м. Київ

до ПАТ "Харківська ТЕЦ - 5", с. Подвірки

про стягнення 355 482 951,28 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2014 р. по справі № 922/4354/14 позовні вимоги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" задоволено частково. Стягнуто з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" основний борг в розмірі 266 394 848,41 грн., 3% річних в розмірі 5 093 306,36 грн., інфляційні втрати в розмірі 29 922 162,60 грн. та судовий збір в розмірі 73 080,00 грн. В решті позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 28.01.2015 р. рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2014 р. по справі №922/4354/14 змінено в частині розподілу судових витрат. Стягнуто з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" судовий збір в розмірі 61 964,53 грн.

На виконання рішення та постанови Харківського апеляційного господарського суду від 28.01.2015 р. у даній справі стягувачеві видано відповідний наказ від 12.02.2015 р. про стягнення з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України" основного боргу в розмірі 266 394 848,41 грн., 3% річних в розмірі 5 093 306,36 грн., інфляційних втрат в розмірі 29 922 162,60 грн. та судового збору в розмірі 61 964,53 грн., всього: 301 472 281,90 грн.

Постановою Вищого господарського суду України від 19.03.2015 р. постанову Харківського апеляційного господарського суду від 28.01.2015 р. та рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2014 р. (в оскаржуваній частині) по справі № 922/4354/14 залишено без змін.

15.03.2016 року до суду надійшла заява боржника - ПАТ "Харківська ТЕЦ - 5" (вх.№8636, т. 2 а.с. 222-228) про розстрочення виконання рішення суду у даній справі частинами відповідно до доданого до заяви графіку.

Представник боржника у судовому засіданні просить суд задовольнити заяву боржника про розстрочення рішення суду у даній справі відповідно до наданого до заяви графіку у повному обсязі. Подав до суду докази в обґрунтування розстрочення рішення суду у даній справі та письмові пояснення (вх.№9104 від 18.03.2016 р., т. 3, а.с. 1, вх.№9423, 9424 від 22.03.2016 р.), які долучено до матеріалів справи.

Представник стягувача у судове засідання не з'явився, про причину неявки суду не повідомив. Подав через канцелярію суду заперечення (вх.№629 від 24.03.2016 р., т. 4 а.с. 1-22), в яких просить суд відмовити у задоволенні заяви боржника про розстрочку виконання рішення суду у даній справі в повному обсязі. Свої заперечення обґрунтовує тим, що надання розстрочки рішення суду у даній справі до лютого 2016 р. на загальну суму 120 361 940,68 грн. призведе до істотного порушення майнових інтересів стягувача внаслідок надзвичайного тривалого перенесення терміну та розміру виконання зобов'язань боржника у спірних правовідносинах.

Враховуючи належне повідомлення стягувача про час і місце розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути заяву боржника про розстрочення рішення суду у даній справі за відсутності представника стягувача за наявними у справі документами.

Розглянувши заяву боржника про розстрочення рішення суду у даній справі і додані до заяви докази в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.

Згідно з ч. 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" (ст. 115 ГПК України).

Відповідно до ч.1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

У п.7.1.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" №9 від 17.10.2012 р. роз'яснено, що розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).

Крім того, у пункті 7.2. вказаної Постанови роз'яснено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

В обґрунтування заяви про розстрочення рішення суду у даній справі боржник зазначив, що на підставі Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" постановою державного виконавця від 15.04.2015 р. виконавче провадження №46993701 з виконання наказу господарського суду Харківської області від 12.02.2015 р. у справі №922/4454/14 було зупинене.

Боржником вживалися заходи, спрямовані на здійснення розрахунків з позивачем. Cтаном на день звернення з цією заявою сума основного боргу перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за договором №620-ПР від 28.12.2012 р. зменшилась з 266 394 848,41 грн. до 85 284 507,19 грн., що підтверджується бухгалтерською довідкою про стан погашення заборгованості.

Наведена обставина свідчить про те, що боржник не відмовляється від виконання своїх зобов'язань перед стягувачем та не ухиляється від виконання рішення суду у даній справі, а подана заява спрямована на розстрочення виконання рішення у даній справі з метою надання боржнику можливості за цей час вжити заходів для реального виконання своїх зобов'язань.

Крім того, боржник зазначив, що на виконання вимог ст. 15 Закону України "Про електроенергетику", ст. 4 Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" здійснює продаж всієї виробленої електричної енергії до оптового ринку електричної енергії.

Відповідно до ст. 15-1 Закону України "Про електроенергетику", "Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 р. №715, алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Умовами договорів №335/420/01-ЕР від 16.09.1998 р., №1467/01-237 від 15.04.2003 р., укладених між ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" та ДП "Енергоринок" на підставі договору між Членами ОСОБА_2 Електроенергії України (ДЧОРЕ), не передбачаються нарахування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасні розрахунки за поставлену електричну енергію, які виникли не внаслідок порушення алгоритму розподілу коштів.

При цьому щорічно має місце факт проведення неповних розрахунків ДП "Енергоринок" з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" за поставлену до ОРЕ електричну енергію, які мають системний характер з тенденцією до збільшення розміру недоплат.

Так, станом на 01.02.2016 р. заборгованість ДП "Енергоринок" перед ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" становила 567,0 млн. грн., в тому числі по періодам: 2000 рік - 26,2 млн. грн.; 2002 рік - 6,4 млн. грн.; 2013 рік - 0,8 млн. грн.; 2014 рік - 311,3 млн. грн.; 2015 рік - 187,0 млн. грн.; 2016 рік - 62,3 млн. грн., що підтверджується ОСОБА_1 звірки розрахунків між ДП "Енергоринок" та ПАТ "Харківська ТЕЦ-5".

В вартості електричної енергії близько 85% складає паливна складова (вартість палива та його транспортування). Витрати, пов'язані з виробництвом електричної енергії, а саме витрати на закупівлю палива та його транспортування та умовно постійні витрати мають єдине джерело фінансування - надходження від єдиного покупця електричної енергії ДП "Енергоринок".

Рішеннями господарського суду м. Києва від 08.04.2005 р. у справі №42/275, від 20.09.2005 р. у справі №42/162, від 12.11.2012 р. у справі №5011-34/13300-2012 (номер ЄДРСР 27483052) ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" відмовлено в задоволенні позовних вимог про стягнення вартості проданої в ОРЕ електричної енергії, оскільки зобов'язання ДП "Енергоринок" стосовно платежу за електричну енергію, що закуплена у виробника відповідно до договорів №335/420/01- ЕР від 16.09.1998 р., № 1467/01-237 від 15.04.2003 р. обмежуються дією алгоритму та сумою коштів, яка фактично надійшла від споживачів за отриману електричну енергію.

Таким чином, в силу встановленого законом порядку розрахунків на оптовому ринку електричної енергії, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" позбавлене можливості примусово стягнути заборгованість за продану електричну енергію та застосувати санкції за прострочення виконання грошових зобов'язань.

Боржник також зазначив, що як і раніше діючим алгоритмом розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕ від 21.12.2011 р. №2, так і чинним алгоритмом, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.12.2015 р. №3247, не передбачено погашення простроченої заборгованості ДП "Енергоринок" перед енергогенеруючими компаніями.

За відсутності у ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" інших джерел надходження грошових коштів неповні розрахунки ДП "Енергоринок" спричиняють відповідну недоплату ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на користь HAK "Нафтогаз України" за спожитий природний газ що, у свою чергу, є підставою для нарахування та стягнення з товариства на користь ПАТ "HAK "Нафтогаз України" штрафних санкцій, 3% річних та інфляційних втрат.

Боржник листом від 13.11.2015 р. №01-13/2092 звернувся до НКРЕКП з проханням включити до тарифу на відпуск електричної енергії ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" витрати, пов'язані з оплатою штрафних санкцій у загальному розмірі 168 461 000,00 грн. (67 422 000,00 грн. протягом 2012 р. - 2014 р. та 101 039 000,00 грн. у 2015 р.), які виникли у зв'язку з неповними розрахунками ДП "Енергоринок" за куповану у ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" електроенергію протягом 2012 р. - 2014 р. та дев'яти місяців 2015 р., проте затверджений постановою НКРЕКП №3079 від 24.12.2015 р. тариф на відпуск та виробництво електричної енергії таких витрат не враховує.

Незважаючи на вказані обставини товариство боржника має обов'язок дотримуватися обсягів виробітку електроенергії відповідно до Прогнозного балансу виробництва та споживання електричної енергії в Об'єднаній енергосистемі України, який затверджується Міністерством енергетики та вугільної промисловості України на поточний рік з наступним (за необхідністю) коригуванням місячних обсягів виробництва електроенергії (відповідно до "Порядку складання прогнозних фізичного балансу та балансу купівлі-продажу електричної енергії в ОСОБА_2 ринку електричної енергії України на наступний розрахунковий місяць", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 19.08.06 р. №413).

Прогнозні обсяги виробітку електроенергії у 2016 році доведені боржнику листом Міненерговугілля №32-вих/2430-15 від 09.12.2015 р.

На підставі викладеного, боржник вважає, що виконання рішення у цій справі ускладнюється існуючим станом розрахунків в оптовому ринку електричної енергії, кошти за продану електроенергію з якого для ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" є основним джерелом покриття вартості паливної складової та здійснення розрахунків за природний газ з ПАТ "HAK "Нафтогаз України", а вжиття заходів до примусового виконання рішення створює небезпеку припинення господарської діяльності відповідача з вироблення електричної енергії, розбалансування виробництва та споживання електричної енергії в Об'єднаній енергосистемі України.

Крім того, боржник зазначив, що для виробництва теплової енергії ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" використовує природний газ по всіх категоріях споживачів (населення, бюджетні установи та організації, інші споживачі та релігійні організації) виключно з ресурсу ПАТ "HAK "Нафтогаз України".

Специфікою роботи ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" з виробництва теплової енергії є те, що транспортування теплової енергії магістральними та розподільчими мережами, а також її продаж кінцевому споживачу (населення, бюджетні установи та організації, інші споживачі та релігійні організації) здійснює КП "Харківські теплові мережі". Вказане підприємство здійснює виробництво, транспортування й розподіл теплової енергії всім групам споживачів міста Харкова, підключених до централізованого теплопостачання, у тому числі більш ніж 5900 житловим будинкам.

Станом на 01.02.2016 р. заборгованість ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва теплової енергії складає 307,1 млн. грн., в тому числі по періодам: 2014 рік - 20,1 млн. грн.; 2015 рік - 161,1 млн. грн.; 2016 рік - 125,9 млн. грн.

Борг КП "Харківські теплові мережі" перед ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" за теплову енергію станом на 01.02.2016 р. становить 286,1 млн. грн., в тому числі по періодам: 2014 рік - 33,7 млн. грн.; 2015 рік - 154,6 млн. грн.; 2016 рік - 97,8 млн. грн.; заборгованість по нарахованих штрафних санкціях складає 31,6 млн. грн.

Боржник на виконання укладених договорів має виконувати оперативні завдання, отримувані від диспетчерської служби КП "Харківські теплові мережі" щодо обсягів відпуску теплової енергії для теплопостачання мешканців м. Харків (в період опалювального сезону - на опалення та підігрів води, влітку - для гарячого водопостачання).

Річні обсяги закупівлі теплової енергії у товариства плануються КП "Харківські теплові мережі" спільно з Харківським міськвиконкомом і цей показник враховується при розрахунку тарифів на теплову енергію. Коригування ж фактичних обсягів виробництва та відпуску теплової енергії відбувається кілька раз на добу в залежності від метеорологічних умов.

Планові обсяги закупівлі теплової енергії доведені товариству листом КП "Харківські теплові мережі" №22-1061 від 31.03.2015 р.

18.06.2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №217 "Про затвердження порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу".

Норматив перерахування коштів для розрахунку з постачальником, на якого покладено спеціальні обов'язки - НАК "Нафтогаз України", встановлюється НКРЕКП.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №217 від 18.06.2014 р. ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" уклало договір банківського рахунку від 19.09.2014 р. №2311/5 з ПАТ "Ощадбанк", який передбачає автоматичне проведення розрахунків за теплову енергію та природний газ для її виробництва виключно через розрахункові рахунки зі спеціальним режимом використання.

Починаючи з листопада 2014 р. по лютий 2016 р. ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" здійснює розрахунки з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий для виробництва теплової енергії, згідно з встановленим НКРЕКП алгоритмом.

За цей період була виконана оплата НАК "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва теплової енергії з рахунку зі спеціальним режимом використання в сумі 621,9 млн. грн. (загальна вартість природного газу, використаного на виробництво теплової енергії склала 879,3 млн. грн.).

З урахуванням тієї обставини, що загальна вартість поставленої ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" теплової енергії становить 1 101,9 млн. грн. доля вартості природного газу в загальній вартості теплової енергії складає 80%.

Відповідно до встановлених НКРЕКП нормативів та з урахуванням наданих субвенцій, КП "Харківські теплові мережі" розрахувалось з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" за теплову енергію, куповану в цей період, на 66%.

У свою чергу, боржник здійснив оплату НАК "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва теплової енергії на рівні 71%, що перевищує рівень розрахунків КП "Харківські теплові мережі" з ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на 5%.

Враховуючи особливий статус КП "Харківські теплові мережі" з точки зору теплопостачання м. Харкова, наявність заборгованості населення за послуги з теплопостачання суди, як правило, зменшують розміри пені, нарахованої ПАТ "Харківська ТЕЦ-5".

Так, рішенням господарського суду Харківської області у справі від 22.10.2015 р. №922/1785/15 зменшено пеню на 20% - 616 340,86 грн., постановою Харківського апеляційного господарського суду від 14.07.2015 р. у справі №922/1786/15 зменшено пеню на 50% - 3 378 173,17 грн., рішенням господарського суду Харківської області від 15.07.2014 р. у справі №922/2231/14 зменшено пеню на 84,6 % - 2 577 993,26 грн., рішенням господарського суду Харківської області від 15.07.2014 р. у справі №922/2493/14 зменшено пеню на 84,6 % - 767 577,50 грн., рішенням господарського суду Харківської області від 22.07.2014 р. у справі №922/2492/14 (номер ЄДРСР 39996462) зменшено пеню на 84,6 % - 1 044 673,72 грн.

Таким чином, виконання рішення у цій справі ускладнюється існуючим станом розрахунків на ринку теплопостачання м. Харкова, кошти за продану теплову енергію з якого для ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" є основним джерелом покриття вартості паливної складової та здійснення розрахунків за природний газ з ПАТ "НАК "Нафтогаз України", а вжиття заходів до примусового виконання рішення створює небезпеку припинення господарської діяльності боржника з вироблення теплової енергії та залишення населення значної частині м. Харкова та інших категорій споживачів без опалення та підігріву води.

На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" №670-р від 20.05.2015 р., запроваджено систему розрахунків за спожитий природний газ через окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання у такому порядку:

- енергогенеруючі компанії, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, відкривають в п'ятиденний строк з дня набрання чинності цим розпорядженням в установах уповноваженого банку окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за електричну енергію від її оптового постачальника, для проведення розрахунків з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, використаний для виробництва електричної енергії;

- уповноважений банк в одноденний строк після відкриття окремих поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергогенеруючих компаній, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, доводить до відома оптового постачальника електричної енергії реквізити таких рахунків;

- оптовий постачальник електричної енергії перераховує кошти з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії на окремі поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергогенеруючих компаній, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, згідно з алгоритмом розподілу коштів, затвердженим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірі вартості спожитого природного газу для виробництва електричної енергії з урахуванням заборгованості попередніх періодів;

- установи уповноваженого банку в одноденний строк здійснюють перерахування коштів з окремих поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергогенеруючих компаній, які використовують природний газ для виробництва електричної енергії, за спожитий природний газ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ від усіх категорій споживачів ПАТ "НАК "Нафтогаз України".

Норматив перерахування коштів для розрахунку з постачальником, на якого покладені спеціальні обов'язки - НАК "Нафтогаз України", встановлюється НКРЕКП.

На виконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України №670-р, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" уклало договір банківського рахунку від 13.07.2015 р. №2311/7 з ПАТ "Ощадбанк", який передбачає автоматичне проведення розрахунків за електричну енергію та природний газ для її виробництва виключно через розрахункові рахунки зі спеціальним режимом використання.

Починаючи з серпня 2014 р. по березень 2016 р. ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" здійснює розрахунки з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за природний газ, спожитий для виробництва електричної енергії, згідно з встановленим НКРЕКП алгоритмом.

За цей період було виконана оплата HAK "Нафтогаз України" за природний газ для виробництва електричної та теплової енергії (договори №85/15-ПР від 19.12.2014 р., №620-ПР от 28.12.2012 р.) на загальну суму 1 355,2 млн. грн.

Листом від 27.01.2016 р. №26-487/1.2-16 ПАТ "HAK "Нафтогаз України" відмовило ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" в укладанні договору щодо постачання природного газу у 2016 р. Для продовження виробітку електричної енергії товариство вимушено закуповувати паливо для виробництва електричної енергії у незалежних постачальників, зокрема TOB "Укрістгаз".

В той же час, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №670-р від 20.05.2015 р. передбачається проведення розрахунків через рахунок із спеціальним режимом використання виключно з ПАТ "HAK "Нафтогаз України".

Фактично ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" споживає паливо незалежних постачальників для виробництва електричної енергії, не сплачуючи його, тоді як поточні кошти отримані від продажу електричної енергії спрямовуються безпосередньо на користь HAK "Нафтогаз України" тільки як погашення заборгованості попередніх періодів згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №670-р.

За результатами роботи по такій схемі розрахунків, станом на 31.01.2016 р. утворилася заборгованість перед незалежним постачальником TOB "Укрістгаз" в загальній сумі 98 478 679,85 грн. (71 887 388,00 грн. за договором поставки природного газу №02/08-15-г від 15.08.2012 р., 26 591 291,85 грн. за договором поставки мазуту №40/03-17 від 17.03.2015 р.)., що створює передумови для припинення поставок палива та, як наслідок, господарської діяльності відповідача з виробництва електричної та теплової енергії, розбалансування виробництва та відпуску електричної енергії до Об'єднаної енергосистеми України, залишення населення значної частині м. Харкова та інших категорій споживачів без опалення та підігріву води.

Переважна більшість обладнання ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" була введена в експлуатацію в 1979-1980 рр. та потребує ремонту (модернізації), у зв'язку з чим наказом №1 від 04.01.2016 р. затверджено перелік першочергових заходів з ремонту обладнання, не виконання яких є неприпустимим через загрозу його виходу з ладу.

Здійснення ремонтної кампанії потребує залучення фінансування в обсязі 288,0 млн. грн.

Відповідно до вимог "Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках", затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 15.10.2015 р. №2585, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" зобов'язане здійснювати капітальні інвестиції та капітальні вкладення для підвищення рівня надійності та економічності роботи основних фондів (генеруючого та допоміжного обладнання виробників електричної та теплової енергії) та використовувати кошти, визначені як джерело фінансування інвестиційної програми, виключно на її виконання відповідно до графіка, визначеного інвестиційною програмою, яка розробляється та передається на затвердження НКРЕКП щорічно.

З необхідних 288 530,0 тис.грн., в редакції інвестиційної програми, затвердженої рішенням правління товариства №18 від 02.09.2015 р., постановою НКРЕКП від 24.12.2015 р. №307 затверджено інвестиційну програму ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" на 2016 р. лише у сумі 103 201,0 тис. грн. (без ПДВ) та джерела її фінансування у тарифі на відпуск електричної енергії 49 845,40 тис. грн., у тарифах на виробництво теплової енергії 53 355,60 тис. грн.

Враховуючи викладене, боржник вважає, що ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" не може дозволити собі скорочення обсягів ремонтної кампанії та створити загрозу працездатності і надійності функціонування енергогенеруючого до допоміжного обладнання.

Крім того, боржник зазначив, що протягом 2016 р. та у наступних роках (відповідно до інвестиційних програм 2017 р. - 2019 р.) боржник матиме обов'язок та необхідність профінансувати нове будівництво та здійснити модернізацію обладнання, що ускладнюватиме виконання рішення.

Боржник також зазначив, що відповідно до п. 3.2.3. "Положення про порядок оцінки готовності об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 07.07.2006 р. №231, для теплових електроцентралей, для яких основним паливом є газ, в якості умови готовності до роботи в ОЗП визначено утворення десятиденного запасу мазуту для забезпечення їх роботи мінімальним складом генеруючого обладнання.

Згідно з окремим дорученням Міненерговугілля №01/32-2090 від 03.09.2015 р. та Наказу Міненерговугілля №566 від 01.09.2015 p., з метою належної підготовки об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період 2015/2016 років, ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" було зобов'язано створити десятиденний запас резервного палива (мазуту) в обсязі 18 000,00 тон вартістю понад 162,0 млн. грн.

На підставі п. 3.2.3. "Положення про порядок оцінки готовності об'єктів електроенергетики до роботи в осінньо-зимовий період" аналогічна вимога поширюватиметься на осінньо-зимовий період 2016-2017 років, що потребуватиме мобілізації товариством значної суми обігових коштів.

Згідно з оприлюдненою інформацією Державної служби статистики України за підсумками 2014 р. індекс інфляції склав 24,9%, а у 2015 р. - 43,3%.

За змістом розробленого Кабінетом Міністрів України "Прогнозом економічного і соціального розвитку України на 2016-2019 p.p." передбачається у 2016 р. інфляція на рівні 12,0% (14,7% при другому сценарії).

В опублікованому у січні 2016 р. "Інфляційному звіті" Національний банк України прогнозує інфляцію на 2016 р. на рівні цільового орієнтиру 12%(±3%).

Отже, інфляційні процеси в державі у порівнянні з 2014 p., 2015 p. мають тенденцію до істотного зменшення.

По відношенню до ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" триває провадження у справі №Б-23/75-02 про банкрутство. Ухвалою господарського суду Харківської області від 23.09.2014 р. у справі №Б-23/75-02 за клопотанням ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" продовжено термін проведення підготовчого засідання до 01.01.2016 р. та відкладено розгляд справи на 09.02.2016 р.

На думку боржника, подальше провадження у справі №Б-23/75-02 в порядку, визначеному Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до внесення змін Законом України від 22.12.2011 p. №4212-VI), та її перехід в процедури санації або ліквідації внаслідок фактичного припинення господарської діяльності відповідача заходами примусового виконання не сприятиме належному виконанню рішення у цій справі та не відповідатиме інтересам не тільки відповідача, але й самого ПАТ "HAK "Нафтогаз України".

Згідно з ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Дослідивши заяву боржника та додані до неї докази в їх сукупності, враховуючи те, що діяльність боржника спрямована на повне та якісне задоволення потреб населення, бюджетних установ та організацій тепловою енергією, а також враховуючи значну дебіторську заборгованість населення, бюджетних установ та організацій перед боржником, наявність інфляційних процесів у економіці держави та наявність справи про банкрутство № 23/75-02 боржника, суд вважає наведені боржником обставини винятковими та дотримуючись балансу інтересів як боржника так і стягувача, вважає за можливе задовольнити заяву боржника про розстрочення рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2014 р. по справі № 922/4354/14 на загальну суму 120 361 940,68 грн. частково, шляхом сплати 120 361 940,68 грн. рівними частинами протягом трьох років.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32-34, 43, 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ПАТ "Харківська ТЕЦ-5" (боржника) про розстрочення виконання рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2014 р. по справі №922/4354/14 задовольнити частково.

Розстрочити виконання рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2014 р. по справі № 922/4354/14 шляхом сплати 120 361 940,68 грн. протягом трьох років за наступним графіком:

- березень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- квітень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- травень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- червень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- липень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- серпень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- вересень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- жовтень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- листопад 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- грудень 2016 року - 3 343 387,24 грн.;

- січень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- лютий 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- березень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- квітень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- травень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- червень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- липень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- серпень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- вересень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- жовтень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- листопад 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- грудень 2017 року - 3 343 387,24 грн.;

- січень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- лютий 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- березень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- квітень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- травень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- червень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- липень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- серпень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- вересень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- жовтень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- листопад 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- грудень 2018 року - 3 343 387,24 грн.;

- січень 2019 року - 3 343 387,24 грн.;

- лютий 2019 року - 3 343 387,24 грн.

В решті заяви відмовити.

Ухвала набирає законної сили 25.03.2016 р.

Суддя Макаренко О.В.