ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2016 р. Справа № 876/653/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Затолочного В.С., Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
з участю представника позивача: Боровець В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Галлізинг» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2015 року у адміністративній справі №813/5948/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галлізинг» до Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Байко Тетяни Ярославівни третя особа Львівська міська рада про визнання нечинним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
ТзОВ «Галлізинг» звернулося в суд з позовом до державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Байко Тетяни Ярославівни, третя особа Львівська міська рада, в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 23416714 від 05.08.2015 12:17:56 про державну реєстрацію права власності за Львівською міською радою на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові; визнати протиправними дії відповідача з видачі Львівській міській раді свідоцтва про право власності, серія та номер: 417666666, виданого 05.08.2015 на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові; визнати нечинним та скасувати свідоцтво про право власності, серія та номер: 417666666, видане 05.08.2015 Львівській міській раді на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій зазначає, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Зокрема доводи апелянта зводяться до того, що Львівська міська рада ніколи не була власником та їй не належало вказане вище нежитлове приміщення, що підтверджується копією Реєстраційного посвідчення на будинок, який належить державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям, виданого Львівському науково -дослідному радіотехнічному інституту на підстав рішення Радянського райвиконкому м. Львова №462 від 01.07.1983 р. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник позивача апеляційну скаргу підтримав з підстав зазначених у скарзі, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повно у обсязі.
Відповідач та третя особа в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату судового засідання. Відповідно до ч. 4 ст.196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. Ухвалою Львівської міської ради від 10.05.2007 №803 «Про прийняття у власність територіальної громади м. Львова відомчих житлових будинків №№29, 43, 49 на вул. Науковій», Львівська міська рада ухвалила прийняти у власність територіальної громади м. Львова відомчі житлові будинки №№29, 43, 49 на вул. Науковій від державного підприємства Львівського науково-дослідного радіотехнічного інституту.
Виконавчим комітетом Львівської міської ради 17.06.2015 прийнято рішення №376 «Про реєстрацію права комунальної власності на нежитлове приміщення на вул. Науковій, 29», відповідно до якого вирішено: зареєструвати територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради право комунальної власності на окремий об'єкт нежитлове приміщення першого поверху (індекси частини приміщення 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) загальною площею 130,5 кв.м на вул. Науковій, 29 згідно з технічним паспортом, складеним ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» 30.05.2012; управлінню комунальної власності департаменту економічної політики вжити заходів для реєстрації у встановленому порядку права комунальної власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Управління комунальної власності департаменту економічної політики з метою державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення загальною площею 130, 5 кв.м за адресою м. Львів, вул. Наукова, 29 звернулось до реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за встановленою формою.
Державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Львівської області Байко Тетяною Ярославівни розглянуто заяву від 28.07.2015 №12540634 та прийнято рішення від 05.08.2014 року №23416714 про проведення державної реєстрації права власності, форма власності - комунальна, на нежитлове приміщення, що розташоване Львівська область, м. Львів, вул. Наукова, 29 за суб'єктом Львівська міська рада, податковий номер 04055896.
Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції 05.08.2015 видано свідоцтво №41766666 про право власності на нежитлове приміщення 1а, 2а, За, 4а, 5а, 6а, 7а, 8а загальною площею 130, 5 кв.м за адресою Львівська область, м. Львів, вул. Наукова, 29 за Львівською міською радою, податковий номер 04055896.
Суд першої інстанції в позові відмовив з тих підстав, що у діях відповідача відсутні ознаки протиправності, оскільки при винесенні оскарженого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та свідоцтво про право власності останній діяв у межах та у спосіб, передбачений законодавством України.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначає Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав та створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 цього Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державний реєстратор серед іншого встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Згідно з частини 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку.
Згідно з частин 1статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року (далі Порядок № 868).
Відповідно до п. 36 Порядку №868 для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього.
Згідно з п. 51 Порядку №868 для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на об'єкт нерухомого майна державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013р., за відсутності документа, що підтверджує виникнення права державної або комунальної власності на такий об'єкт, заявник подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.
У разі проведення державної реєстрації права державної власності на об'єкт нерухомого майна заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта.
У разі проведення державної реєстрації права комунальної власності на об'єкт нерухомого майна заявник, крім документа, що зазначений в абзаці першому цього пункту, подає: документ, відповідно до якого підтверджується факт перебування об'єкта нерухомого майна у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування; документ, відповідно до якого підтверджується факт відсутності перебування об'єкта нерухомого майна у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням.
З матеріалів справи слідує, що у відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 28.07.2015 року звернулась уповноважена особа Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, щодо реєстрації права власності на нежитлове приміщення по вул. Науковій, 29 у місті Львові.
Особу уповноваженого Сембея Тараса Ігоровича підтверджено довіреністю від 30.06.2015 №2302-вих-1477.
Для проведення державної реєстрації речових прав та їх обтяжень разом з іншими документами державному реєстраторові подано технічний паспорт, виданий 10.07.2015 ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» на нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: вул. Наукова, 29 у м. Львові.
Крім того, подано довідку ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 23.02.2014 №2302-1004, в якій зазначено, що згідно інвентаризаційних справ ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» станом на 29.12.2012 на житлові приміщення площею 130,5 кв.м, за адресою вул. Наукова, 29 у м. Львові реєстрація відсутня; лист регіонального відділення Фонду державного майна України у Львівській області, з якого вбачається, що відповідно до отриманої з Фонду державного майна України інформації відомості про приміщення з індексами 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 за адресою вул. Наукова, 29. у м. Львові від органів управління до Фонду державного майна України з метою внесення до Єдиного реєстру об'єктів державної власності не надавались. На момент звернення інформація про об'єкти нерухомості у Єдиному реєстрі об'єктів державної власності відсутня.
Таким чином, із заявою були подані всі необхідні документи для реєстрації речового права на заявлений об'єкт нерухомого майна, що передбачені чинним законодавством України, відповідно державним реєстратором під час розгляду поданих документів, встановлено факт відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду, а тому прийнято рішення про державну реєстрацію прав та внесено відповідні записи до Державного реєстру речових прав, зареєстровано право власності №10681357 на підставі виданого свідоцтва №41766666 від 05.08.2015 та видано витяг № 41766974.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у діях відповідача відсутні ознаки протиправності, оскільки при винесенні оскарженого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та свідоцтво про право власності останній діяв у межах та у спосіб, передбачений законодавством України.
Крім того, колегія суддів зазначає наступне.
За змістом частини першої статті 55 Конституції України, пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 9-зп від 25 грудня 1997 року (справа за зверненнями жителів міста Жовті Води) будь-яка особа має право звернутись до суду, якщо її права порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Аналізуючи наведені норми та висновок Конституційного Суду України, вбачається, що під час розгляду справи суд повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 8 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Таким чином, судовому захисту в адміністративних судах України підлягають порушені права, свободи та законні інтереси особи в публічно-правових відносинах. При цьому визначальним для вирішення питання про обґрунтованість вимог особи у публічно-правовому спорі є встановлення факту порушення відповідних прав, свобод чи інтересів такої особи.
Крім цього, порушення прав, свобод та інтересів особи наявне тоді, коли стались зміни стану суб'єктивних прав та обов'язків особи, тобто відбулось припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку в публічно-правових відносинах.
Відповідні зміни або перешкоди можуть бути створені протиправними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
З урахуванням наведеного, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, однак оспорювані дії або бездіяльність повинні бути юридично значимими, тобто мати безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом або позбавлення можливості повністю чи в частині реалізувати належне цій особі право, або шляхом безпідставного покладення на цю особу будь-якого обов'язку.
Задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об'єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно на противагу вказаному вище, не порушують права чи інтереси ті дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень, які не впливають на суб'єктивні права та обов'язки особи, зокрема, ті, вчинення яких особа не вправі вимагати від суб'єкта владних повноважень.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо державної реєстрації права власності за Львівською міською радою на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові; щодо видачі Львівській міській раді свідоцтва про право власності, серія та номер: 417666666, виданого 05.08.2015 на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові; та просить скасувати свідоцтво про право власності, серія та номер: 417666666, видане 05.08.2015 Львівській міській раді на нежитлове приміщення загальною площею 130,5 кв.м, що знаходиться по вул. Науковій, 29 у Львові.
Свої доводи апелянт обґрунтовує тим, що Львівська міська рада ніколи не була власником та їй не належало вказане вище нежитлове приміщення, що підтверджується копією Реєстраційного посвідчення на будинок, який належить державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям, виданого Львівському науково -дослідному радіотехнічному інституту на підстав рішення Радянського райвиконкому м. Львова №462 від 01.07.1983р., відповідно до якого Львівське міжміське бюро технічної інвентаризації посвідчує, що в цілому будинок з приналежними до нього будівлями та спорудами, розташований у м. Львові, по вул. Науковій, 29, зареєстрований на праві державної власності за Львівським науково -дослідним радіотехнічним інститутом та посилається на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 15.02.2016 р., якою апеляційну скаргу ТзОВ «Галлізинг» задоволено повністю, рішення господарського суду Львівської області від 21.12.2015р. у справі №914/3493/15 скасовано та постановлено нове рішення, яким позовні вимоги ТзОВ «Галлізинг» задоволено повністю. Визнано недійсним договір оренди нежитлових приміщень від 30.05.2001 р.
Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає, що позивач не довів наявність порушення оскаржуваними діями відповідача саме його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту, а інші особи, на звернення його із вказаним позовом не уповноважували.
Таким чином, судом першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.
Приведені в апеляційній скарзі доводи, висновку суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Галлізинг» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року у адміністративній справі №813/4889/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя З.М. Матковська
Судді В.С. Затолочний
В.М. Каралюс
Повний текст ухвали складено 28.03.2016р.