Ухвала суду № 56750800, 24.03.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2016
Номер справи
338/985/15-а
Номер документу
56750800
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2016 року Справа № 876/8056/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я,

з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області про визнання протиправним розпорядження та зобов'язання перерахувати пенсію за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 15 липня 2015 року,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1, 01.07.2015 року звернулася до Богородчанського районного суду Івано-Франківської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області (далі - УПФУ в Богородчанському районі) про визнання недійсним розпорядження № 143144 від 10.06.2015 року про нарахування пенсії з 25.05.2015 року в частині розміру нарахованої та призначеної пенсії, зобов'язання зробити перерахунок розміру пенсії з дня призначення (перерахунку як державному службовцю) пенсії, і призначити пенсію державного службовця включивши в суму заробітної плати для обчислення розміру пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та суму нарахованої індексації заробітної плати.

Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 15 липня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправним розпорядження управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області № 143144 від 10 червня 2015 року про призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця. Зобов'язно управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з врахуванням при визначенні її розміру сум нарахованих та виплачених матеріальної допомоги й індексації з 25 травня 2015 року.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції УПФУ в Богородчанському районі оскаржило його в апеляційному порядку, вважає що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, просить скасувати постанову та винести нову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В апеляційній скарзі зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не включається у структуру заробітної плати, з якої визначається розмір пенсії державного службовця та не передбачена Законом України «Про державну службу».

Представники сторін у судове засідання не з'явились.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, в межах викладених в ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням управління ПФУ в Богородчанському районі № 143144 від 10 червня 2015 року ОСОБА_1 з 25 травня 2015 року призначена пенсія як державному службовцю, відповідно до Закону України «Про державну службу».

На звернення позивача про перерахунок пенсії з включенням до розрахунку сум матеріальної допомоги та індексації за 2010-2015 роки листом № 3023/03 від 09 червня 2015 року управлінням ПФУ в Богородчанському районі було повідомлено ОСОБА_1, що немає підстав для перерахунку їй пенсії, оскільки обчислення пенсії з врахуванням сум нарахованої матеріальної допомоги та індексації чинним законодавством не передбачено (а.с.7).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив із того, що отримані ОСОБА_1 суми виплат, з яких фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в її дохід, як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з висновком суду про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 37-1 Закону № 3723-XII, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин 2, 7 статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 (за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно вимог статтей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду.

А тому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з 25.05.2015 року з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги та індексації, підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 15 липня 2015 року у справі № 338/985/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик

Повний текст виготовлено 28 березня 2016 року.