ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2016 року 11 год. 09 хв. Справа № 813/458/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бігуна Н.Т.,
представника позивача - Берези І.Я.,
представника відповідача 2 - Качмар І.О.
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до Жовтневого районного управління юстиції у Миколаївській області, ТзОВ «Аква Фауна» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-
в с т а н о в и в :
Позивач, Городоцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:
- визнати недійсними зміни до установчих документів, пов'язані із зміною місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Аква Фауна» (код ЄДРПОУ 38822789) на Львівську область, Городоцький район, м. Городок, вул. Львівська, буд. 659А.
- зобов'язати державного реєстратора Жовтневого районного управління юстиції Миколаївської області внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів пов'язаних із зміною місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Аква Фауна» (код ЄДРПОУ 38822789) на Львівську область, Городоцький район, м. Городок, вул. Львівська буд. 659А.
Позовні вимоги мотивовані тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «Аква Фауна» перебуває на обліку в Городоцькій ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області з 10.02.2016 року (в стані переходу з Жовтневої ОДШ ГУ ДФС у Миколаївській області) і відповідно до електронного витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, сформованого відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 31.03.2015 року №466/5 «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 березня 2015 р. за № 349/26794, місцезнаходження ТОВ «Аква Фауна»: 81500, Городоцький район, Львівська область, м. Городок, вул. Львівська, буд.659-А.
Проте ТзОВ «Аква Фауна» при зміні юридичної адреси подало державному реєстратору недостовірні дані, оскільки підприємство за новою адресою не знаходиться, внаслідок чого Державним реєстратором внесено до Державного реєстру неправдиві відомості, що є порушенням Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідач 1, Жовтневе районне управління юстиції у Миколаївській області, представника до суду не направив, пояснень чи заперечень на позовну заяву не подав.
Представник відповідача 2, ТзОВ «Аква Фауна», у судовому засіданні проти позову заперечив повністю з підстав викладених у письмовому запереченні, суть яких зводиться до того, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи. Зазначає, що позивачем не наведено підстав для визнання недійсними змін ТзОВ ««Аква Фауна» до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження, визначених ст. 31 названого Закону, в обґрунтування посилається виключно на відсутність юридичної особи за місцезнаходженням в зв'язку з відсутністю такої взагалі, тобто, фактично підставою для звернення до суду є відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ТзОВ ««Аква Фауна» місцезнаходження юридичної особи: Львівська область, м. Городок, вулиця Львівська, будинок 659-А.
Оперативним управлінням ДПІ у Сихівському районі м. Львова направлено позивачеві довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 15.02.2016 р. № 118/07-02, відповідно до якої встановлено, що ТзОВ ««Аква Фауна» не знаходиться за адресою: Львівська область, м. Городок, вулиця Львівська, будинок 659-А.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 15.05.2003 року за №755-IV (з наступними змінами та доповненнями), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ч.3 ст.8 згаданого Закону, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів визначений у ст.29 наведеного Закону.
Як передбачено ч.13 вищезазначеної статті, проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Державний реєстратор, у відповідності до ст.30 цього ж Закону, відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, в тому числі, щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Таким чином, орган державної податкової служби України наділений повноваженням на звернення до суду з позовом стосовно скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Статтею 31 Закону №755-IV визначено вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи. Суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Тобто, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Однак, позивачем не наведено підстав для визнання недійсними зміни ТзОВ ««Аква Фауна» до установчих документів, пов'язані із зміною місцезнаходження з Миколаївської області на Львівську область, м. Городок, вулиця Львівська, будинок 659-А. визначених ст. 31 названого Закону, в обґрунтування посилається виключно на відсутність юридичної особи за місцезнаходженням в зв'язку з відсутністю такої взагалі, тобто, фактично підставою для звернення до суду є відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Статтею 21 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Права контролюючих органів визначено ст. 20 ПК України, пунктом 20.1.37 якої передбачено як право на звернення до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності, так і про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Згідно з абзацом шостим ч. 2 ст. 38 Закону №755-IV, підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є зокрема, наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Враховуючи викладене, відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є виключно підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, однак, вказана обставина не є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
За таких обставин, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог частин 2,4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статями 7-14, 18, 19, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 28 березня 2016 року.
Суддя Сакалош В.М.