25.03.2016
Справа № 127/5911/16-а
Провадження № 2-а/127/260/16
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
25 березня 2016 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Іщук Т. П. , розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Вінницького обласного військового комісаріату про визнання протиправної бездіяльності та зобовязання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся з позовною заявою до Міністерства оборони України, Вінницького обласного військового комісаріату про визнання протиправної бездіяльності щодо відмови у призначені грошової допомоги та зобовязання прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Згідно частини 2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про пропущення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дана норма закону визначає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду розпочинається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дізнався про пропущення своїх прав, свобод чи інтересів 11 вересня 2015 року, отримавши на свою заяву відповідь за № 12/2712, а з адміністративним позовом до суду звернувся лише 23 березня 2016 року.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовки провадження чи судового розгляду справи.
Отже, позивач звернувся до суду з пропуском 6-ти місячного строку звернення до суду. При цьому, ні з матеріалів справи, ні з позовної заяви суд не вбачає поважних причин пропуску строку звернення до суду, жодних доказів щодо цього суду не надано, та позивач і не клопотав про поновлення строку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов слід залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 99-100, 155, 160, 165 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Вінницького обласного військового комісаріату про визнання протиправної бездіяльності та зобовязання вчинити дії - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу право на звернення до суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: