Рішення № 56744871, 22.03.2016, Вижницький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
713/385/16-ц
Номер документу
56744871
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 713/385/16-ц

Провадження №2/713/211/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.03.2016 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Кибич І.А.

з участю секретаря Козубовської-Кузик О.Д..

за участю представника позивача ОСОБА_1

за участю представника відповідача ОСОБА_2 РДА ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вижниця цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства «ОСОБА_4 залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» до ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернівецької області, ОСОБА_5, відділу Держгеокадастру у ОСОБА_2 районі Чернівецької області, про визнання частково незаконним та скасування розпорядження ОСОБА_2 РДА №264 від 26.08.2003 року, визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ПАТ «ОСОБА_4 залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» звернувся з позовом про визнання частково незаконним та скасування розпорядження ОСОБА_2 РДА №264 від 26.08.2003 року, визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку до відповідачів ОСОБА_2 РДА Чернівецької області, ОСОБА_5, відділу Держгеокадастру у ОСОБА_2 районі Чернівецької області.

Посилається на те, що з метою оформлення правовстановлюючих документів на право постійного користування землями смуги відведення в межах ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області Державним територіально-галузевим обєднанням «Львівська залізниця» укладено договір із землевпорядною організацією ПП «Ріга» від 30.12.2013 року про виконання робіт з інвентаризації земель та виготовлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками Державного територіально-галузевого обєднання «Львівська залізниця» в межах існуючої смуги відведення. ПП «Ріга» виготовило технічну документацію за напрямком Завалля-Вижниця від 28 км +986 м до 34 км +300 м в адміністративних межах ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області. В результаті проведеної інвентаризації смуги відведення виявлено, що земельна ділянка на 32 км + 960 м до 33 км + 058 м, яка належить ОСОБА_7 частково, площею 0,0021 га накладається на смугу відведення залізниці.

Зазначає, що спірну земельну ділянку розпорядженням ОСОБА_2 РДА від 26.08.2003 року №264 передано у власність ОСОБА_7, цільове призначення для ведення сільськогосподарського виробництва. ОСОБА_7 помер, після смерті останнього згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.04.2007 року право власності на спадкове майно набуто ОСОБА_5 Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.04.2007 року Серія ВЕЕ №473700 ОСОБА_5Д, є спадкоємцем майна ОСОБА_7, в тому числі права на земельну частку (пай) у землі. Свідоцтво про право власності на земельну частку (пай) на стадії виготовлення. Земельну ділянку, яка накладається (перетинається) із смугою відведення залізниці площею 0,0021 га зареєстровано в державному земельному кадастрі №7320582500:01:002:7079.

Вважає, що розпорядження ОСОБА_2 РДА від 26.08.2003 року №264 суперечить чинному законодавству, прийняте з перевищенням повноважень та з порушенням земельного законодавства. Згідно «Плана полосы отвода линии Завалье-Вижница Львовской ж.д.», розробленого в 1965 році проектною конторою Південно - Західної залізниці, ширина смуги відведення на ділянці з 32 м + 960 м. до 33 км + 058 м перегону становить в точці 1-34,0 м, в точці 2 35,02 від осі колії. В той час, ділянка ОСОБА_5 починається в точці 1 на відстані 34,0 від осі колії, в точці 2 34,02 м від осі колії, загальна площа перетину земельної ділянки останнього в смузі відведення залізниці становить 0,0021 га. На земельній ділянці розташована верхня будова колії дільниці Завалля-Вижниця інвентарний номер №020122060, взята на облік в 1944 році, яка є державною власністю і перебуває на балансі ДТГО «Львівська залізниця», що є державним підприємством. Відповідно до норм законодавства, яке існувало при облаштуванні залізничного полотна та смуги відведення вимоги щодо виготовлення та отримання державного акту не передбачалося, а землі транспорту вважалися землями спеціального призначення, які використовувалися на підставі особливих положень про ці землі відповідно до п.п.54,55 Общих начал землепользования и землеустройства (Постанова ЦИК СССР 15.12.1928). Крім того, Залізницею як землекористувачем сплачується земельний податок за дану земельну ділянку, проте, всупереч зазначеному частина земельної ділянки смуги відведення Залізниці була передана у власність ОСОБА_7, спадкоємцем майна якого є ОСОБА_5

Посилається на ст.26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якою визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої ст.37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав. У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.

Просять визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 РДА Чернівецької області від 26.08.2003 року №264 в частині надання земельної ділянки ОСОБА_7 у приватну власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що в с.Іспас, Вижницького району Чернівецької області; визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину на право власності на земельну ділянку видане ОСОБА_5, кадастровий номер 7320582500:01:002:7079 та скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7320582500:01:002:7079 у Державному реєстрі прав; зобовязати відділ Держгеокадастру у ОСОБА_2 районі Чернівецької області скасувати запис у Поземельній книзі щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7320582500:01:002:7079, шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування та стягнути судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги в повному обємі, посилалась на обставини викладені в позові, просила їх задовольнити.

В судове засідання відповідач ОСОБА_5 не зявився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 РДА ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, підтримала подане заперечення, в якому зазначила, що відповідно до розпорядження ОСОБА_2 РДА від 26.08.2003 року №264 «Про затвердження технічної документації проекту організації території земельних часток та видачу державних актів на право власності на землю» ОСОБА_7 було надано земельну ділянку площею 0,76 га. Спадкоємцем майна ОСОБА_7,який помер 22.01.2003 року, в тому числі права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом Серії ЧВ №0063532 є ОСОБА_5 Зазначила, що розпорядження ОСОБА_2 РДА від 26.08.2003 року №264 прийняте керуючись ст.6, п.7 ст.13, п.3 ст.16, п.1 ст.21 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації», ст..ст.17, 81, 116, 126 та п.12 перехідних положень Земельного кодексу України. На підставі технічної документації зі складання державних актів на право власності на право власності на землю власникам земельних сертифікатів на земельну частку (пай), розроблену Подільським ДП геодезії, картографії та кадастру із земель пайового фонду ТОВ «Україна» на території ОСОБА_6 сільської ради, враховуючи погодження сільської ради та районного відділу земельних ресурсів, а тому є законним та прийнято в межах наданих законодавством повноважень. Просила відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання представник відповідача відділу Держгеокадастру у ОСОБА_2 районі Чернівецької області не зявився, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи. про що є відомості в матеріалах справи. До початку розгляду справи надали відзив на позовну заяву, де зазначили, що вважати належним доказом у справі копію Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, загальною площею 25,0445 га ДТГО «Львівська залізниця» під існуючими обєктами залізничного транспорту за напрямком Завалля-Вижниця від 28 км + 986 м до 34 км + 300 м в адміністративних межах ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області немає підстав, оскільки відповідно до п.28 «Порядку проведення інвентаризації земель» затвердженого постановою КМУ від 23.05.2012 року №513, виконавець подає Технічну документацію на затвердження замовникові, однак в порушення даного Порядку, ПАТ «ОСОБА_4 залізниця» не надали доказів про затвердження документації. Крім того, на момент прийняття ОСОБА_2 РДА спірного розпорядження, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою ДТГО «Львівська залізниця» відсутній і державної реєстрації не проходив, відсутні докази оформлення у встановленому законом порядку право постійного користування чи права оренди спірною земельною ділянкою за ДТГО «Львівська залізниця», а тому право постійного користування земельною. Ділянкою не виникло. Відповідно до п.п.25, 27, 32 «Инструкции о нормах и порядке отвода земель для железных дорог и использовании полосы отвода», затвердженої Міністерством шляхів сполучення СРСР від 30.01.1963 року, встановлювались прямі вимоги щодо обовязковості складення документів на право користування землею та порядок зберігання актів на право користування землею підрозділами залізниць. Оскільки, позивачем не долучено до матеріалів справи належного підтверджуючого землекористування документа, а ні на спірну ділянку, а ні на суміжну ділянку, фактично зайняту залізничним полотном, вважають, що ПАТ «ОСОБА_4 залізниця» позбавлений права вимагати захисту своїх порушених прав на землю як належний землекористувач в порядку ст.ст.152. 155 Земельного кодексу України, оскільки права на землю не оформлені та не зареєстровані у встановленому законом порядку. Зазначає, що відділ Держгеокадастру є неналежним відповідачем, оскільки не проводив надання земельної ділянки у власність ОСОБА_5 та не проводив державної реєстрації права власності на земельну ділянку і на даний час не проводить. Просив відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що позовні вимоги ПАТ «ОСОБА_4 залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Судом встановлено, що ОСОБА_8 на підставі рішення ОСОБА_2 РДА від 21.02.1997 року №102 належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності селянської спілки ім..Шевченка розміром 1.11 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що підтверджується копією сертифікату на право на земельну частку (пай) Серія ЧВ №0063532 від 06.03.1997 року. Розпорядженням ОСОБА_2 РДА №264 від 26.08.2003 року затверджено технічну документацію зі складання державних актів на право власності на землю власникам сертифікатів на земельну частку (пай) на території ОСОБА_6 сільської ради, видано державні акти на право власності на землю громадянам ОСОБА_6 сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (згідно додатку) тощо, що підтверджується копією розпорядження. ОСОБА_8 включений в список на видачу державних актів на право власності на землю (додаток до розпорядження №264 від 21.08.2003 року), номер сертифікату ЧВ0063532, розмір земельного паю 0,78 га, що підтверджується копією списку.

Судом також встановлено, що 23 січня 2003 року ОСОБА_8 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_9 1-МИ №093132, виданого 23.01.2003 року ОСОБА_6 сільською радою, Вижницького району Чернівецької області, актовий запис №5. Спадщину після смерті батька прийняв ОСОБА_5, що підтверджується копією спадкової справи №103/2007 р.

З свідоцтва про право на спадщину за законом Серія ВЕЕ №473700 від 02.04.2007 року вбачається, що ОСОБА_5 набуто право на земельну частку (пай) у землі, посвідченого сертифікатом, яка перебуває у колективній власності селянської спілки ім.Шевченка розміром 1.11 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості), що знаходиться в с.Іспас, Вижницького району Чернівецької області, належного померлому ОСОБА_8, на підставі сертифікату, виданого ОСОБА_2 РДА 06.03.1997 року згідно рішення ОСОБА_2 РДА від 21.02.1997 року №102, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №1155, 06.03.1997 року ОСОБА_2 РДА.

Відповідно до ст.2 ЗК України (в редакції від 03.08.2003 року), земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Субєктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Обєктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до ст.3 ЗК України ( в редакції від 03.08.2003 року), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.17 ЗК України (в редакції від 03.08.2003 року), до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до п. ґ ч.1 ст.81 ЗК України (в редакції від 03.08.2003 року), громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно з ч.1 ст.84 ЗК України (в редакції від 03.08.2003 року) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах її повноважень.

Пунктом 12 Перехідних положень ЗК України (чинним на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних капіталах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п.7 ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції від 14.08.2003 року), до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Відповідно до ч.1,2 ст.41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції від 14.08.2003 року), голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Абзацом 2 ст. 1 Указу Президента України № 720 від 8 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» передбачено, що паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Відповідно до абзацу 3 ст. 1 Указу Президента України №720 від 8 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» (далі Указ), паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю (ст. 2 Указу).

Відповідно до положень п.24 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» № 7 від 16 квітня 2004 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України). Член КСП, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Відповідно до статті 9 ЦК УРСР (в редакції від 30.10.1999 року), здатність мати цивільні права і обов'язки (цивільна правоздатність) визнається в однаковій мірі за всіма громадянами ОСОБА_4 РСР та інших союзних республік. Правоздатність громадянина виникає в момент його народження і припиняється з смертю.

Відповідно до ч.1 ст.524 ЦК УРСР (в редакції від 30.10.1999 року), спадкоємство здійснюється за законом та за заповітом.

Відповідно до статті 525 ЦК УРСР (в редакції від 30.10.1999 року), часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Відповідно до статті 548 ЦК УРСР (в редакції від 30.10.1999 року), для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до статті 549 ЦК УРСР (в редакції від 30.10.1999 року), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:1)якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2)якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Таким чином, на думку суду померлий 22.01.2003 року ОСОБА_8 в порушення вимог чинного на час виникнення спірних відносин законодавства, неправомірно був включений до списків на видачу державних актів на право власності на землю, який є додатком до розпорядження голови ОСОБА_2 РДА №264 від 26.08.2003 року, оскільки втратив свою правоздатність в звязку із смертю.

Відповідно до статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.10 ч.2 ст.16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до ч.1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно ст. 43, ч.1, ч.3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду. Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

На підставі викладеного, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування розпорядження ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернівецької області №264 від 26 серпня 2003 року в частині передачі ОСОБА_8 земельної ділянки у власність площею 0,78 га., що розташована на території ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, відповідно до Сертифіката на право на земельну частку (пай) Серія ЧВ №0063532 підлягають до задоволення.

Що стосується вимоги позивача про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_5, кадастровий номер 7320582500:01:002:7079 та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7320582500:01:002:7079 у Державному реєстрі прав, судом встановлено, що на замовлення ДТГО «Львівська залізниця», ПП «Ріга» виготовив технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, загальною площею 25,0445 га під існуючими обєктами залізничного транспорту за напрямком Завалля-Вижниця від 28 км +986 м до 34 км +300 м в адміністративних межах ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, що підтверджується копією матеріалів технічної документації.

Згідно наданого викопіювання із заведеного інвентаризаційного плану земельної ділянки смуги відведення ДТГО «Львівська залізниця» за напрямком Завалля-Вижниця, в адміністративних межах ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, земельна ділянка ОСОБА_7, кадастровий номер 7320582500:01:002:7079, від 32 км + 960 м до 33 км + 058 м, (ліва сторона по ходу) площею 0,0021 га накладається на смугу відведення залізниці.

Відповідно до частини першої статті 84 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під державними залізницями (пункт б частини четвертої статті 84 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про транспорт» до земель транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям транспорту згідно із Земельним кодексом України, для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку відповідних об'єктів транспорту.

Відповідно до ст.68 ЗК України, до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.

Земельні ділянки відводилися залізниці в користування на підставі постанови Ради Міністрів СРСР від 27 січня 1962 року № 83, Інструкції про норми і порядок відведення земель для залізниць і використання смуги відведення, затвердженої Міністерством шляхів сполучення СРСР 30 січня 1963 року, та норм відведення земель для залізниці 468-74, затверджених постановою Держбуду СРСР від 19 грудня 1974 року № 247.

Вказані правові акти не суперечать Конституції та законам України, тому відповідно до постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» застосовуються на території України до прийняття відповідних актів законодавства України.

За змістом ч. 4 ст. 84 ЗК України землі під державними залізницями не можуть передаватися у приватну власність

Відповідно до ст.1301 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину може бути визнано недійсним не лише тоді, коли особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, але й за інших підстав, установлених законом. Іншими підставами можуть бути: визнання заповіту недійсним, визнання відмови від спадщини недійсною, визнання шлюбу недійсним, порушення у звязку з видачею свідоцтва про право на спадщину прав інших осіб тощо.

Як вбачається з матеріалів спадкової справи та норм чинного на час прийняття спадщини законодавства, ОСОБА_5 з часу відкриття спадщини, а саме, з 23.01.2003 року вчинив дії, які свідчать про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_7, постійно проживав з спадкодавцем та вступив в управління спадковим майном. Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.04.2007 року, ОСОБА_5 успадкував зокрема право на земельну частку (пай), розміром 1.11 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). На думку суду, заявлені позивачем вимоги є безпідставними, оскільки як вбачається з відповіді відділу Держгеокадастру у ОСОБА_2 районі Чернівецької області №9-28-99.1 1064/2-16 від 16.03.2016 року та довідки ОСОБА_6 сільської ради №506 від 20.08.2015 року, державний акт на право власності на земельну ділянку за кадастровим номером №7320582500:01:002:7079 на імя ОСОБА_5 не видавався, свідоцтво про право власності на земельну частку (пай) в стадії виготовлення, підтверджуючих документів на ОСОБА_5 у виконкомі сільської ради немає. Відповідач ОСОБА_5 успадкував право на земельну ділянку, яке посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) Серія ЧВ №0063532, земельна ділянка виділена в натурі не була, правовстановлюючі документи ОСОБА_5 на земельну ділянку не отримував, земельну ділянку не зареєстрував, таким чином, право позивача станом на день розгляду справи відповідачем ОСОБА_5 не порушено.

З наданих суду доказів вбачається, що свідоцтво про право на спадщину за законом від 02.04.2007 року, видано ОСОБА_5 з дотриманням вимог Закону України «Про нотаріат» та «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України». Факту порушення при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом в судовому засіданні не встановлено, тому підстав для визнання зазначеного свідоцтва недійсним немає, а тому вимоги позивача щодо визнання його недійсним щодо права власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_5, кадастровий номер 7320582500:01:002:7079 та скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку за кадастровим номером 7320582500:01:002:7079 у Державному реєстрі прав задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про скасування запису у Поземельній книзі щодо земельної ділянки за кадастровим номером 7320582500:01:002:7079, шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування, суд вважає, що вони задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не було доведено вищезазначених позовних вимог.

Відповідно до ст.88 ЦПК України, з відповідача ОСОБА_2 РДА Чернівецької області необхідно стягнути а користь позивача ПАТ «ОСОБА_4 залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця», понесені позивачем судові витрати, а саме, судовий збір в сумі 1378,00 грн.

На підставі та керуючись стст.2, 3, 17, 68, 81, 84 ЗК України, 9, 524, 525, 548, 549 ЦК УРСР (в редакції від 30.10.1999 року), ст.ст. 16, 21, 1301 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 212-215, 218 ЦПК України, Суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов публічного акціонерного товариства «ОСОБА_4 залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернівецької області №264 від 26 серпня 2003 року в частині передачі ОСОБА_8 земельної ділянки у власність площею 0,78 га., що розташована на території ОСОБА_6 сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, відповідно до Сертифіката на право на земельну частку (пай) Серія ЧВ №0063532.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 районної державної адміністрації Чернівецької області (59200, м.Вижниця, вул.Українська, 88-А, Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04062086), на користь публічного акціонерного товариства «ОСОБА_4 залізниця» в особі регіональної філії «Львівська залізниця» (79007, м.Львів, вул.Гоголя, 1, код ЄДРПОУ 40081195) судові витрати, а саме, судовий збір в сумі 1378,00 (Одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Чернівецької області через Вижницький районний суд Чернівецької області.

Суддя: І. А. Кибич