Постанова № 56743982, 22.03.2016, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
638/952/16-а
Номер документу
56743982
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

22.03.2016

Справа № 638/952/16а

2-а/638/106/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2016 року Дзержинський районний суд м.Харкова

У складі- головуючого судді Наумової С.М.

секретаря Токарєвої М.В.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду м.Харкова адміністративний позов Благодійного Фонду «Сприяння розвитку гольфу Харківщини» до Харківської міської ради Харківської області про визнання протиправною бездіяльності суб*єкта владних повноважень.

В С Т А Н О В И В :

Благодійний Фонд «Сприяння розвитку гольфу Харківщини» звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова з адміністративним позовом до Харківської міської ради Харківської області про визнання протиправною бездіяльності суб*єкта владних повноважень, а саме визнати протиправною бездіяльність Харківської міської ради за період з 16серпня 2015 року до 23 грудня 2015 року щодо не розгляду заяви Благодійного фонду «СПРИЯННЯ ОСОБА_1 ХАРКІВЩИНИ» про припинення права користування земельною ділянкою (кадастровий номер 6310136600:16:001:0018),яка розташована по проспекту Академіка Курчатова, 1-А у Київському районі міста Харкова (Лист від 15.07.2015 року вих. № 15/7-1);

В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв*язку з тим ,що справу не належить розглядати в адміністративному порядку , бо між позивачем та Харківською міською радою, як суб*єктом владних повноважень виник спір , управлінські дії якого, направлені виключно на виникнення цивільних прав у сфері земельних відносин.

Суд , вислухавши думку представників позивача , які заперечували проти закриття провадження у справі , посилаючись на ч. 2 ст.17 КАС України та вважали , що цій позов відноситься виключно до юрисдикції адміністративного судочинства, суд прийшов до наступного.

Між ТОВ «ФОРС С» (Орендодавець) та БФ «СПРИЯННЯ ОСОБА_1 ХАРКІВЩИНИ» (Орендар) було укладено Договір оренди споруди спортивно-оздоровчого призначення (поля для гри в гольф) від 10 грудня 2012 року. За змістом

пункту 1.2. майно, що передається в оренду за даним Договором, розташоване за адресою: місто Харків, проспект Академіка Курчатова, будинок 1-А, та містить в собі наступні об'єкти:

1.2.1.споруда спортивно-оздоровчого призначення (поле для гри в гольф);

1.2.1.нежитлова будівля літ. «Е-1» - будівля охорони;

1.2.2.нежитлова будівля літ. «А-1» - насосна.

Право користування Благодійного фонду «СПРИЯННЯ ОСОБА_1 ХАРКІВЩИНИ» об'єктами нерухомого майна було зареєстровано в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, що підтверджується Витягом про державну реєстрацію прав від 17.12.2012 року № 36773364 та Витягом про державну реєстрацію прав від 17.12.2012 року № 36772670.

На підставі рішення 21 сесії Харківської міської ради «Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» від 19.12.2012 року № 962/12 та рішення 22 сесії Харківської міської ради «Про надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» від 27.02.2013 року № 1036/13 між Сторонами спору було укладено Договір оренди землі від 12 березня 2013 року.

Право користування Благодійного фонду «СПРИЯННЯ ОСОБА_1 ХАРКІВЩИНИ» вказаною земельною ділянкою було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується відповідним Витягом про реєстрацію іншого речового права від 26.03.2014 року № 19584691.

07.07.2015 року між ТОВ «ФОРС С» та БФ «СПРИЯННЯ ОСОБА_1 ХАРКІВЩИНИ» було укладено Угоду про розірвання Договору оренди споруди.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про відмову від права користування вказаною земельною ділянкою. Рішення за результатами розгляду заяви позивача було розглянуто ХМР в грудні 2015 року.

У відповідності до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У постанові пленуму Вищого адміністративного суду України «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» від 20.05.2013 № 8 вказано, що за змістом частини другої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Для розгляду спору адміністративним судом необхідно встановити його публічно-правовий зміст (характер). Для з'ясування характеру спору суди повинні враховувати, що протилежним за змістом є приватноправовий спір. Це означає, що в основі розмежування спорів лежить поділ права на публічне та приватне.

Вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом п. 1 ч. 1 ст. З КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.

Згідно ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

У відповідності до ст.83 цього Кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Харківська міська рада у відносинах що виникають з питань надання земельних ділянок у користування, виступає виключено як власник земельної ділянки - сторона цивільно-правових відносин.

Відповідно до пункту 6 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01.01.2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» при вирішенні питань, пов'язаних із компетенцією судів у спорах, що виникають із земельних відносин, судам слід ураховувати роз'яснення, викладені в пунктах 2 і 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (із змінами і доповненнями, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2), а також Рішення Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому суди мають виходити з того, що згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою ЗО ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

В Постанові Пленуму Вищого господарського суду України 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» визначено, що земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.

Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.

Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.

Отже між позивачем та відповідачем виник спір , управлінські дії якого направлені виключно на виникнення цивільних прав у сфері земельних відносин.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі.

Керуючись ст.. 157 ч 1 п 1 КАС України , суд

Постановив:

Провадження за адміністративний позов Благодійного Фонду «Сприяння розвитку гольфу Харківщини» до Харківської міської ради Харківської області про визнання протиправною бездіяльності суб*єкта владних повноважень - закрити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом 5 днів з дня проголошення.

Суддя С.М. Наумова.