Рішення № 56742098, 22.03.2016, Долинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
343/1252/15-ц
Номер документу
56742098
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №: 343/1252/15-ц

Провадження №: 2/0343/37/16

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2016 року м. Долина

Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:

головуючого судді Андрусіва І. М.,

за участю: секретаря судових засідань ОСОБА_1,

представника позивача-Отаманчука В.І.,

представника відповідача- Раделицької С.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду справу за позовом ОСОБА_2 до ПАТ "Укрнафта" в особі НГВУ "Долинанафтогаз", третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі, про проведення перерахунку заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження, стягнення недовиплаченої суми заробітної плати та видачі довідки відповідної форми НГВУ "Долинанафтогаз" ПАТ "Укрнафта" для перерахунку пенсії-

в с т а н о в и в:

Позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить зобов"язати Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі НГВУ "Долинанафтогаз" провести перерахунок заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС з 18.07.1986 по 03.09.1986 р. на підставі нормативно-правових актів, які регламентували оплату праці у зоні відчуження: постанови ЦК КПРС, президії ВР СРСР, ОСОБА_3 Міністрів СРСРС та ВЦСПС №524-156 від 07.05.1986 року, №665-195 від 05.06.1986 року, постанови ОСОБА_3 Міністрів УР СРС №207-7, розпорядження ради Міністрів СРСР «Про оплату праці військовозобов'язаних учасників ліквідації аварії на ЧАЕС» №10.31 від 23.05.1986 року з урахуванням висновку № 01/01-16 судово-економічної експертизи від 18.01.2016 року ПП «Конвет-ІНІ»; а такожвидати довідку встановленої форми, затвердженої Міністерством соціальної політики України, для пред"явлення її до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області для перерахунку пенсії по інвалідності, захворювання якого пов"язане із виконанням військового обов"язку по ліквідації аварії на ЧАЕС.

В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що він з 23.06.1983 року працював водієм 1-го класу Долинського УТТ, яке в подальшому об"єднане із Долинським ПІДУ із правами правонаступника, звідки був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де перебував з 18.07.1986 року по 03.09.1986 року, з яких 27 змін з 28.07. по 23.08. проводив дезактивацію приміщень 4-го енергоблоку (3 зона) в 30-ти кілометровій зоні, що підтверджується довідкою №147 від 22.07.1997 року, виданої управлінням державної пожежної охорони Управління МВС в Івано-Франківській області.

По закінченню військових зборів підприємству ним було надано довідку в.ч 6033 про роботу у зоні відчуження та про коефіцієнт зони виконуваних робіт, яка надавала право на підвищення оплати праці при розрахунку заробітної плати. Провівши перерахунок, підприємство виплатило йому 2351 крб.53 коп. із урахуванням роботи за межами зони відчуження з 14.07.1986 року за час зборів та з урахуванням 6 днів відпускних по 03.09.1986 року.

В січні 2012 року набрала чинності постанова КМУ "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року №1210, відповідно до якої було з"ясовано, що підприємством при розрахунку заробітної плати не були враховані ряд нормативно-правових актів.

26.01.2015 року з метою врегулювання спору, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та видачу довідки відповідної форми, надавши взірець такої довідки та відповідні нормативно-правові акти, які, на його думку, регламентують оплату праці у зоні відчуження.

10.02.2015 року відповідачем була надана довідка, однак без врахування вимог нормативно-правових актів, вказаних ним у заяві, а саме: не враховано підвищення на 100% тарифної ставки з урахуванням кратності, не проведено повного перерахунку, недораховано і не виплачено різницю з урахуванням індексації на недоплачену суму. Вищенаведене слугувало підставою звернення до суду з даним позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали заявлений позов з урахуванням всіх уточнень до нього, просили його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала з підстав, зазначених в запереченні, та зазначила, що 12.02.2015 року НГВУ "Долинанафтогаз" ПАТ "Укрнафта" надало ОСОБА_2 довідку по заробітній платі за роботу в зоні відчуження за № 22Б-548. Дана довідка видана відповідно до даних особового рахунку, довідки управління Державної пожежної охорони № 147 від 22.07.1997 року і згідно вимог нормативно-правових актів чинного законодавства України, з урахуванням 100% тарифної ставки за дні роботи у зоні відчуження, переведенням годинної тарифної ставки до 6-годинного робочого дня, подвійної оплати праці за вихідні та святкові дні 60% премії та кратності. Вважає вимоги позивача про підвищення тарифної ставки на 100% безпідставними та надуманими, оскільки ОСОБА_3 Міністрів СССР № 524-156 від 07.05.1986 року керівникам підприємств і організацій, працівники яких зайняті на роботах по ліквідації наслідків на ЧАЕС надано право проводити оплату праці по підвищених тарифних ставках до 100%, а не на 100%.

З наведених підстав і не погоджуються з висновком експерта ОСОБА_4, вважає, що довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №22Б-3610 від 22.10.2015 року, надана позивачу в процесі розгляду справи, відповідає чинному законодавству України та нормативно-правовим актам, які діяли на той час, та у формі, затвердженій Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012 року. В задоволенні позову просила відмовити.

Представник третьої особи настороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, управління Пенсійного фонду України в Долинському районі, в судове засідання не з"явився, однак подав заяву, в якій просив справу слухати у його відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, їх представників, показання свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до переконання про необхідність часткового задоволення позовних вимог, виходячи із наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено про те,що ОСОБА_2 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов"язане з виконанням службових обов"язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні. Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ "Про статус і соціальний захист громадям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року.

У період з 23.06.1983 року по 04.01.1990 року працював водієм 1-го класу Долинського управління технологічного транспорту, яке в подальшому було об"єднане з ПІДУ, правонаступником якого являється ПАТ "Укрнафта" в особі НГВУ "Долинанафтогаз", що підтверджується даними трудової книжки.

14.07.1986 року позивач був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби (вч 6033), де за час перебування на вказаних роботах йому була нарахована та виплачена заробітна плата.

26.01.2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок заробітної плати та видачу довідки відповідної форми для пред"явлення в управління ПФУ в Долинському районі для перерахунку пенсї з урахуванням подвійної оплати праці за вихідні та святкові дні, переведенням годинної тарифної ставки до 6-ти годинного робочого дня, збільшенням годинної тарифної ставки на 100%.

На підставі вказаного звернення відповідачем 10.02.2015 року була надана довідка про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 22Б-548.

Однак, не погоджуючись з даними, вказаними у довідці, повторно 22.04.2015 року звернувся до відповідача про проведення перерахунку заробітної плати, виплати її з урахуванням індексації та видачі нової довідки.

З даних відповіді від 25.05.2015 року № 18юр-1762 вбачається, що підстави для проведення перерахунку ОСОБА_2 заробітної плати немає. Однак, 22.10.2015 року в судовому засіданні відповідач знову надав ОСОБА_2 довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за № 22Б-3610, не з усіма даними якої позивач погодився.

Згідно ст. 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідно до ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 2 ст. 40 вказаного вище Закону військовозобов"язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильчької катастрофи, а також тим, які несуть службу на території радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно зі ст статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрача чинності 01.01.2012 року, затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та передбачено проведення перерахунку пенсії за інвалідністю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи із розміру заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (позивач був призваний на військові збори як військовозобов'язаний) та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди; за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,1 - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до ст. 14 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідрк Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_2 віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А №111446 від 18.07.1998 року.

Оплата праці військовозобов"язаних, які були призвані на спеціальні військові збори та направлені на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проводиться згідно вимог ОСОБА_5 Міністрів СРСР "Про оплату праці військовослужбовців-учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" від 23.05.1986 року №1031, відповідно до якого на військовослужбовців, начальницький і рядовий склад органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах з ліквідації наслідків на ЧАЕС, порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені розпорядженням РМ СРСР від 17.07.1986 року №964. При цьому грошове утримання у підвищених розмірах слід виплачувати, виходячи з посадових окладів.

Згідно з п.4 ОСОБА_3 Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 року №153/10-43 для працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії, в зоні іонізуючого випромінювання встановлюється шестигодинний робочий день.

Частина 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказує про те, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що в довідці повинні міститись відомості, підтверджені первинними документами бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня, місце її виконання, заробітна плата, виплачена в той період, тощо.

Спір між сторонами виник з приводу даних, які містяться в довідках №22Б-548 від 10.02.2015 року та № 22Б-3610 від 22.10.2015 року, зокрема відповідачем не збільшено позивачу денну (годинну) тарифну ставку на 100% та не враховано суму фактично отриманої заробітної плати , зазначеної в первинному бухгалтерському документі по заробітній платі за 1986 рік, чим являється особовий рахунок по заробітній платі ,табельний номер 1205, подвійної оплати праці за вихідні та св"яткові дні.

Згідно п.п.1 п.1 даної ОСОБА_3 встановлено, що за робітниками, направленими в порядку переводу для виконання робіт, пов"язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, зберігається середня заробітна плата.

Відповідно до світлокопії особового рахунку по заробітній платі за 1986 рік , ОСОБА_2 за роботу по дезактивації приміщень в 3 зоні небезпеки по ліквідації насліднів аварії на Чорнобильській АЕС, який є первинним документом бухгалтерського обліку про тривалість робочого дня та місце її виконання, нараховано 2619,21 крб.

Однак, як вбачається з спірної довідки про заробітну плату №22Б-3610 від 22.10.2015 року сума заробіної плати, від якої залежить призначення пенсії, зазначена 1723 крб.

Таким чином, аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що відповідач, видаючи ОСОБА_2 довідку про заробітну плату №22Б-3610 від 22.10.2015 року, не врахував даних які містяться в особовому рахунку по заробітній платі та фактичну тривалість роботи ОСОБА_2 в зоні відчуження, табельний номер 1205, що, як наслідок, порушило п.7 згаданого Порядку обчислення пенсії, згідно якого заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно ОСОБА_3 №665-195 від 05.06.1986 року оплата за роботу у вихідні та св"яткові дні здійснюється у двократному розмірі та з урахуванням зони небезпеки.

Наведене передбачено і ОСОБА_3 Міністрів УРСР № 207-7 від 10.06.1986 року, в якій містяться норми щодо дозволу залучити працівників на роботи, пов"язані з ліквідацією наслідків аварії у вихідні та св"яткові дні з оплатою праці в подвійному розмірі.

З даних довідки №22Б-3610 від 22.10.2015 року в графі, що стосується доплати за роботу у вихідні та св"яткові дні сума 59, 54 крб. вказана без урахувань подвійного розміру оплати праці (18 год.*0,827 крб. *4=59,54 крб. ), що спростовує твердження представника відповідача про таке підвищення.

Окрім наведеного, відповідно до п. 25 ОСОБА_3 Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати №322/34 від 14.12.1972 року "Про умови оплати праці робітників автомобільного транспорту" регламентовано, що в розрахунок величини премії, окрім оплати праці у зоні відчуження, включається доплата за класність водіям першої категорії в розмірі 25% годинної тарифної ставки.

Виходячи з тарифної ставки в розмірі 595, 43 крб. (79.39+516.04), вказаної в довідці №22Б-3610 від 22.10.2015 року, в графі, яка включає доплату за класність водіям, загальна сума становить 133,98 крб, що всупереч наведеному, не відповідає 25 % годинної тарифної ставки.

Про те, що дані, зазначені в оскаржуваній довідці, не узгоджуються з наведеними нормативно-правовими актами, та порушують право позивача на соціальний захист у відповідності до ст.46 Конституції України, а відтак потребують перерахунку заробітної плати за фактично відпрацьовиний час в зоні відчуження, вбачається і з висновку судово-економічної експертизи від 18.01.2016 року за № 01/01-16.

З приводу позовної вимоги про підвищення на 100% годинної тарифної ставки суд вважає за необхідне вказати наступне.

Абзацом 1 п.1 Постанови ЦК КПРС № 524-156 від 07.05.1986 року та ОСОБА_3 Міністрів України № 168-5 від 08.05.1986 року встановлено надати право керівникам підприємств і організацій проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за підвищеннями до 100% тарифними ставками (відрядними розцінками) та посадовими окладами.

Однак, відповідно до розпорядження СМ УСССР №199-рс від 27.04.1988 року абзац 1 п.1 постанови ЦККПРС № 524-156 від 07.05.1986 року втратив силу.

В той же час, розпорядженням ОСОБА_3 Міністрів СРСР № 964-ос від 17.05.1986 року були встановлені зони безпеки, де оплата праці працівників підприємств, установ, організацій, розташованих в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС розподілена на ІІІ, ІІ, І зони небезпеки, проводиться відповідно в 5-, 4-, 3- кратному розмірі тарифних ставок.

Відповідно до згаданої вище ОСОБА_3 №207-7 від 10.06.1986 року оплата праці робітників, зайнятих на роботах в 3, 2, 1 зонах небезпеки, проводиться відповідно в 4-, 3-, 2- кратному розмірі, понад розмір середньомісячної заробітної плати, виходячи із тарифної ставки (окладу), установленого за основним місцем роботи.

Таким чином, оскільки відповідачем в довідці № 22Б-3610 від 22.10.2015 року нараховано заробітну плату ОСОБА_2 з урахуванням коефіцієнта кратності 4, як того вимагають вказані нормативно-правові акти, а у первинних бухгалтерських документах відсутні дані, які б вказували, що підприємством при нарахуванні заробітної плати збільшувалась тарифна ставка на 100%, підстав для задоволення вказаної позовної вимоги немає. З цього приводу суд не погоджується і з висновком експертизи від 18.01.2016 року №01/01-16.

Інші дані, вказані у довідці про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за №22Б-3610 від 22.10.2015 року, позивачем не оспорювались,

Згідно ст.3 ЗУ «Про правонаступництво» від 12.09.1991 р., Закони УРСР і інші нормативні акти діють на території України, оскільки вони не суперечать Законам України, прийнятим після проголошення незалежності, у зв'язку з чим зазначені нормативні акти є діючими, що також підтверджується листом Міністерства праці України № 18-д 1452/5 від 23.10.2000 р.

Крім того роз'ясненням Міністерства праці України від 23.10.1992 р. № 09-3751 передбачено, що у випадку неправильності оплати праці в зоні відчуження необхідно зробити перерахунок заробітної плати особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно чинного законодавства.

Таким чином, суд прийшов до переконання про те, що відповідачем, на підставі вищевикладеного, необхідно здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 за роботу в зоні відчуження та видати довідку з урахуванням суми фактично отриманої ним заробітної плати, зазначеної в первинному бухгалтерському документі по заробітній платі за 1986 рік, подвійної оплати праці за вихідні та св"яткові дні, класності, премій, та інших виплат, передбачених нормативно-правовими актами, що регламентували оплату праці у зоні відчуження.

Також суд вважає за необхідне на підставі ст.88 ЦПК України стягнути з відповідача на користь держави судовий збір, оскільки позивач, відносячись до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, ст. 49 КЗпП України, ст. 14, 15, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись ст. 10, 15, 60, 209, 213, 214, 215,218 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов"язати Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі НГВУ "Долинанафтогаз" провести ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження по ліквідації аварії на ЧАЕС з 18.07.1986 року по 03.09.1986 року на підставі нормативно-правових актів, які регламентували оплату праці у зоні відчуження: постанови ОСОБА_3 Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 року №665-195 "Про умови оплати праці і матеріалне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов"язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганню забрудненню навколишнього середовища", постанови ОСОБА_3 Міністрів УР СРС №207-7 "Про умови оплати праці та матеріальне забезпечення робітників, підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов"язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганню забруднення навколишнього середовища, розпорядження ради Міністрів СРСР «Про оплату праці військовослужбовців- учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» №1031 від 23.05.1986 року.

Зобов"язати Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі НГВУ "Долинанафтогаз" видати ОСОБА_2 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка з відображення перерахованої заробітної плати за дні роботи в зоні відчуження для пред"явлення її до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області для перерахунку пенсії по інвалідності, захворювання якого пов"язане із виконанням військового обов"язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Стягнути з Публічного акціонерне товариство "Укрнафта" в особі НГВУ "Долинанафтогаз" в дохід держави 551,20 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з часу ознайомлення з мотивувальною частиною рішення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Долинський районний суд.

Суддя:

Повне рішення виготовлено 28.03.2016 року.