755/2020/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" лютого 2016 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Гаврилова О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та просить постановити рішення, яким визнати протиправними дії відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва у зв'язку з відмовою в проведенні перерахунку пенсії та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної відповідно до Закону України „Про державну службу", чинного на день призначення пенсії, в розмірі 88% від сум заробітної плати державних службовців на підставі Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", виданої Державним центром зайнятості 19.01.2016 року за № ДЦ-09-274/0/6-16, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексації, починаючи з 27.07.2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позивач мотивувала заявлені вимоги тим, що їй було призначено пенсію за віком у розмірі 88% заробітної плати при стажі роботи на державній службі 18 років відповідно до Закону України „Про державну службу". Разом з тим, при нарахуванні позивачу пенсії за віком, відповідачем не було ураховано виплати на матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексації, що підлягали до виплати позивачу під час її перебування на державній службі, та які мають бути ураховані при нарахуванні позивачці пенсії, оскільки вказані виплати підлягали до обрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому позивачка змушена звернутись з даним позовом в судовому порядку.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 25.02.2016 року позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, в частині вимог за період з 27.07.2015 року по 01.08.2015 року - залишено без розгляду.
Представник відповідача подав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні посилаючись на те, що ані в Законі України „Про державну службу", ані в Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в заробіток для обчислення пенсії державних службовців не враховується матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації сум заробітної плати. Матеріальна допомога - це виплата разового характеру, тобто не є надбавкою або премією, тому не може бути включена до переліку виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії.
Судом встановлено, що з 11.01.2010 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва, та отримує пенсію згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу". Обчислення розміру пенсії було здійснено на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до вказаного закону. Позивач, маючи загальний страховий стаж роботи 39 років 1 місяць 5 днів, з них стаж державної служби - 18 років 4 місяці22 дні, з урахуванням середньомісячного заробітку станом на 11.01.2010 року - 7946,29 грн. На всі виплати, включені в довідку від 19.01.2016 року №ДУ-09-274/0/6-16 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що додається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом начальника Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва від 27.01.2016 р. № 48/01/Т-51 позивачу ОСОБА_1 відмовлено в проведені перерахунку пенсії за віком.
Позивач зазначає у позові, що відповідачем незаконно було відмовлено у включенні у розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, оскільки дані суми входять в складову заробітної плати.
Відповідач вважає їх дії правомірними, оскільки дані суми є одноразовими та не є складовою заробітної плати, не є ні надбавкою, ні премією, а тому не можуть бути враховані в розрахунку пенсії.
Статтею 37 Закону України „Про державну службу" ( в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України „Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України „Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Відповідно до ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України № 21-430а11 від 20 лютого 2012р., № 21-97а13 від 28 травня 2013 року, № 21-3а14 від 04.03.2014 року.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що Управлінням пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва було неправомірно відмовлено позивачу у перерахуванні пенсії з урахуванням виплат, на які посилається позивач у позові.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Згідно ч. 2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог позивача відповідними належними доказами та про неправомірність відмови відповідача в задоволенні заяви позивача щодо включення до розрахунку суми її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також грошової індексації, оскільки із зазначених виплат були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, тому такі виплати враховуються в заробіток (дохід) позивача для обчислення пенсії.
З огляду на викладене, задля відновлення порушеного права позивача в сфері пенсійного забезпечення її, як державного службовця, суд вважає правомірними вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 88% заробітної плати, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати, починаючи з 01.08.2015 року.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись, ст. 33, 37 Закону України Закону України „Про державну службу", ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 8-11, 17-19, 41, 69-71, 94, 160-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у розмірі 88% заробітної плати, як державному службовцю відповідно до Закону України „Про державну службу", з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати, починаючи з 02.08.2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.
Відшкодувати ОСОБА_1 понесені нею у справі судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
С у д д я: