Справа № 711/228/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
1 березня 2016 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді: Кондрацької Н.М.
при секретарі Мелещенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-
встановив:
До Придніпровськго районного суду м. Черкаси звернулась позивач з позовом, в якому вказує, що вона 10.11.2015 року подала заяву до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси про перерахунок пенсії відповідно до 33 і ст.37 Закону України «Про державну службу» та Постанови управління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 про включення інших плат (індексації), виплаченої їй в останні два роки (з 01.02.2008 по 31.01.2010) перед виходом на пенсію в суму для нарахування пенсії. Згідно до чинного законодавства Департамент фінансів облдержадміністрації включив у довідку, затверджену ПФУ від 14.02.2011 року №5-1, інші виплати індексацію) в розмірі 2485,83 грн. На вказану суму нараховані страхові внески і загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області листом №648/к-10 від 18.11.2015 року повідомило лише про складові призначеної 10.02.2010 року пенсії та не прийняло ніякого рішення про задоволення заяви щодо включення в перерахунок пенсії індексації, виплаченої в сумі 485,83 грн. Така відповідь Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області змусила звернутись з адміністративним позовом до Придніпровського районного суду м. Черкас. Постановою Придніпровського районного суду в м. Черкаси Черкаської від 14.12.2015 визнано противоправною бездіяльність УПФ в м. Черкаси щодо неналежного розгляду заяви про перерахунок пенсії. Суд зобов'язав відповідача розглянути заяву та прийняти рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії в порядку передбаченому істиною 5 статті 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На виконання вищевказаної Постанови суду ОСОБА_1 одержала відповідь УПФ в м.Черкаси, де зазначено, що 10.02.2010 року призначено пенсію за віком відповідно Закону України « Про державну службу», з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від І03.2006 №268 (із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України 06.02.2008 №34). Розмір пенсійної виплати становить 2929грн. 90коп. Стосовно включення для обчислення пенсії інших виплат повідомляють, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 та ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 постанову управління Пенсійного фонду України „Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про державну службу" від 30.10.2008 № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1 скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" та затверджено нову. В нову форму довідки введено додаткову колонку „Інші виплати". Згідно статті 33 вищезазначеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років На державній службі та інших надбавок. Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України „Про державну Службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій" не вносилися і, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються тільки складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно - правовими актами На підставі вищевикладеного комісією ПФУ м. Черкаси по розгляду спірних при призначенні (перерахунку) пенсій та відказних справ (протокол № 70/2 від 11.12.2015) прийнято рішення відмовити позивачу у врахуванні до заробітної плати при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу " індексації, зазначена в довідці від 16.10.2015 року №56, виданій Департаментом фінансів обласної державної адміністрації. Зазначила, що не порушуючи місячного терміну, як рекомендовано у листі ПФУ м. Черкаси, в разі незгоди, знову звернулась до суду. Вважає відповідь ПФУ в м. Черкаси Черкаської області неправомірною. Доводи ПФУ м. Черкаси Черкаської області щодо не включення „інших плат" , в т. ч індексації, до складу заробітної плати не правомірні, оскільки норми Законів України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять складу заробітної плати також інші виплати...». Не дивлячись на наявну судову практику, грубо порушуючи чинне законодавство, аналіз якого наведено вище, та нехтуючи відомчою постановою управління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, Управлінням пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області ОСОБА_1 було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що інші виплати, тобто індексація в сумі 2485,83 грн. не включається до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям. Просить у суду визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаської області, на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1, провести станом на день первинного звернення, а саме 10 лютого 2010 року перерахунок та виплату призначеної мені пенсії у відповідності до ст. ст. 37, 37-1 Закону України № 3723 -XII «Про державну службу» у розмірі 90 % , згідно заробленого мною стажу державного службовця та врахувати при проведенні такого перерахунку 2485,83 грн. індексації заробітної плати, отриманих мною за місцем роботи за період із лютого 2008 року по січень 2010 року; зобов'язати відповідача компенсувати судові витрати по даній справі в сумі 566,71 грн.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області виконати постанову негайно, в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Позивач в судовому засіданні свій позов підтримала в повному обсязі та просила його задоволити з підстав наведених в позові.
Представник відповідач згідно доручення заперечувала щодо задоволення позову та надала заперечення. Пояснила, що вважає, що ОСОБА_1 пропустила строк звернення до суду оскільки, лист Вищого адміністративного суду від 13.06.2012 № 1483/12/13-12 « звертав увагу на те, що вимоги про нарахування та проведення органами Пенсійного фонду України пенсійних виплат є публічно-правовими, а не цивільно-правовими». Постановою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 18 березня 2014 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 Даною постановою суд визнав протиправною відмову управління Пенсійного фонду Украйни в м. Черкасах Черкаської області, щодо перерахунку пенсії та зобов'язав здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням «інших виплат». Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від І2.06.2014 рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.03.2014 залишено без змін. На виконання вищезазначених рішень суду управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат зазначених в довідці Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 04.12.2013 № 29.10.11.2015 ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням індексації заробітної плати та надала нову довідку Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 16.10.2015 № 56, просила здійснити перерахунок з моменту призначення пенсії, а саме 10.02.2010 року. Отже, відповідно до тайного законодавства перерахунок пенсії ОСОБА_1 підлягає з 01.11.2015 року. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Законну внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України „Про державну службу прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів», „Про статус народного депутата України», „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, індексація заробітної плати не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України „Про державну службу".
Заслухавши сторони у справі, дослідивши докази суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 18 березня 2014 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 Даною постановою суд визнав неправомірною відмову управління Пенсійного фонду Украйни в м. Черкасах Черкаської області, щодо перерахунку пенсії та зобов'язав здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням «інших виплат», визначених в довідці Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації № 29 від 04.12.2013. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від І2.06.2014 рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси від 18.03.2014 залишено без змін. Ухвалою Придніпровського районного суду м.Черкаси від 07.10.2014 роз»яснино, що вказані виплати слід проводити у відповідності до ст.ст. 37,37-1 Закону України «Про державну службу» з 10 лютого 2010 року.
На виконання вищезазначених рішень суду управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат зазначених в довідці Департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації від 04.12.2013 № 29.
У відповіді УПФ України в м. Черкасах від 25.12.2015 на звернення ОСОБА_1 щодо не врахуванні при обчисленні пенсії індексації заробітної плати зазначено, що комісією ПФУ м. Черкаси по розгляду спірних при призначенні (перерахунку) пенсій та відказних справ (протокол № 70/2 від 11.12.2015) прийнято рішення відмовити позивачу у врахуванні до заробітної плати при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу " індексації, зазначена в довідці від 16.10.2015 року №56, виданій Департаментом фінансів обласної державної адміністрації. Хоча в листі від 16.10.2015 за № 05-47/56 департаменту фінансів Черкаської обласної державної адміністрації зазначено, що довідка 3 56 від 16.10.2015, в якій включені інші виплати. Є доповненням до довідки № 5 від 09.02.2010, яка була надана для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Відповідно достатті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», відповідно до статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
За змістом наведених норм, суд приходить до висновку, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням індексації, інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з поданою позивачкою для перерахунку пенсії довідкою про складові заробітної плати від 16.10.2015 року № 56 за період з лютого 2008 по січень 2010 року на вказані у довідці суми виплачені працівнику суми нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому відмову у перерахунку пенсійної суми з урахуванням зазначених виплат не можна визнати обгрунтованою на законі.
Відповідно до ч.6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати та є додатковою заробітною платою.
Що стосується посилання відповідача на внесеня змін у пенсійне законодавство після призначенні пенсії, зокрема відповідно до п.5 Прикінцевих положень ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", суд виходить з того, що закон не має зворотної дії в часі та не поширюється на правовідносини, які виникли до його прийняття. Звернення позивачки до пенсійного органу в 2015 році стосувалось не призначення пенсії, а перерахунку раніше призначеної в 2011 році пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням належних виплат, а тому вказаний перерахунок має здійснюватись в раніше призначеному відсотковому розмірі та підстави для зменшення його при перерахунку пенсійної виплати відсутні.
Твердження відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду суд оцінює критично, так як позивач звернулась до відповідача 10.11.2015, а відповідь про відмову отримала 18.11.2015. При отриманні відповіді позивачу стало відомо про порушення її прав та вона звернулася до суду 14.01.2016, тобто в межах шестимісячного строку, який передбачений ч.2 ст.99 КАС України.
Оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення. Відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України - у межах стягнення за один місяць.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2 Закону України "Про оплату праці", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 37 статті 37 Закону України " Про державну службу" , ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 183-2, 86 КАС України, Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв»язку з порушенням строків їх виплати» суд,
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії у розмірі 90 %, згідно стажу державного службовця та врахуванні індексації заробітної плати, отриманих в період з лютого 2008 року по січень 2010 року -протиправною.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011№ 5-1, провести перерахунок та виплату ОСОБА_1призначеної пенсії у розмірі 90 % станом на 10 лютого 2010 року та врахувати при проведенні такого перерахунку 2485,83 грн індексації заробітної плати, отриманих нею за місцем роботи в період з лютого 2008 року по січень 2010 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551,20 грн.
Вказана постанова підлягає негайному виконанню відповідно до вимог ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Головуючий: Н. М. Кондрацька