Постанова № 56731848, 09.03.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
569/15990/15-а
Номер документу
56731848
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

569/15990/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 березня 2016 року

Рівненський міський суд Рівненської області в складі:

головуючий суддя - Діонісьєва Н.М.

секретар - Краглевич Ю.О.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Рибалко Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне проВизнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 починаючи з 25.11.2008 року, з врахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.10.2015 року №08-12499, виходячи із розміру 85 % заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 25.11.2008 року, додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.10.2015 року №08-12499, виходячи із розміру 85 % заробітної плати, без зміни базового місяця індексації пенсії, довічно.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона із 25.11.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія державного службовця обчислювалась із розрахунку 85 відсотків заробітної плати. 07.10.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, виходячи із 85 % розміру заробітної плати починаючи з дати призначення пенсії згідно з довідкою управління праці та соціального захисту населенню виконавчого комітету Рівненської міської ради від 05.10.2015 року №08-12499. Листом від 19.10.2015 року за №339/10 управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне було відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на те, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії», відповідно до п. 5 якої форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

Однак, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Висновки управління Пенсійного фонду в місті Рівне про те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, що має систематичний характер, премії до державних. професійних та ювілейних дат, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, надані всім або більшості працівників, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права відповідачем, надання переваги положенням Законів України «Про державні службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, її порушене право підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень з одночасним відновленням права, шляхом зобов'язання відповідача до проведення перерахунку та виплати моєї пенсії по Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат» - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, сум виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 25.11.2008 року.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову представник відповідача позов не визнав та вказав, що відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки: «у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа».

Враховуючи вищевикладене, право на перерахунок пенсії на підставі поданої заяви від 07.10.2015 та довідки про заробітну плату, відповідно до норм п. 2 ч. 4 ст. 45 ЗУ №1058, позивач набув би лише з 01.11.2015 року.

Згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі статтею 33 означеного Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок.

Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (з наступними змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором особи, що звернулася за пенсією, за останні 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Суд повинен зауважити на те, що чинним законодавством не регламентовано врахування при обчисленні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суми виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця.

Згідно ч. 6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

За приписами частини 7 ст. 33 Закону України „Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи правову конструкцію вищезазначених законодавчих норм, можна прийти до висновку, що законодавець розділив поняття «надбавки і доплати» та «матеріальна допомога,», у зв'язку з чим остання не входить до складу надбавок і доплат, а відповідно і не входить до складу заробітної плати державного службовця.

Твердження позивача, що пенсія державного службовця повинна обчислюватись з будь-яких отриманих ним виплат, якщо на них нараховувались страхові внески спростовується наступним.

Частиною 2 статті 37 Закону України „Про державну службу" передбачено, що пенсія призначається від сум саме заробітної плати, а не будь-яких виплат. Оскільки матеріальна допомога до складу заробітної плати державного службовця не входить, то обчислення пенсії позивача з її урахуванням суперечить положенням частини 2 статті 37 Закону України „Про державну службу".

Застосування в даному випадку Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5 є неможливим та безпідставним, оскільки саме Закон України «Про державну службу» є спеціальним законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, а також визначає загальні засади діяльності та статус державних службовців, які працюють в державних органах і їх апараті.

Розв'язуючи даний правовий спір суд повинен врахувати, що підстав для застосування ст. 41 Закону 1058-ІV немає, оскільки дані норми регулюють інші види пенсійних виплат.

Порядок призначення пенсії державним службовцям регламентується ст. 37,33 Закону України.«Про державну службу» та постановою КМУ від 31.05.2000 року №865, а саме: «Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Із огляду зазначених норм законодавства стає зрозуміло, що механізм обчислення пенсій державних службовців та пенсійних виплат відповідно до Закону України № 1058-ІV суттєво різниться. Окрім того, норми ЗУ «Про державну службу» є нормами прямої дії, які також регулюють порядок призначення та обчислення пенсії державним службовцям.

Посилання позивача на норми ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є необгрунтованими, так як п. 16 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV передбачає: «Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.»

На підтвердження правомірності дій управління, які полягають у ймовірному розрахунку пенсійної виплати Позивача при її перерахунку виходячи із 60% заробітної плати, прошу врахувати наступне.

Згідно зі статтею 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинна на дату призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 зазначеного Закону (із змінами згідно Закону України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»), пенсії державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В даному випадку, пенсійне забезпечення Позивача здійснюється за двома нормативними актами: Законом України «Про державну службу» та Законом України від

28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

Порівняльний аналіз вказаних законів свідчить про те, що з однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню та, що прийнята пізніше.

Тобто, Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» в даному випадку підлягає беззаперечному застосуванню, оскільки звернення за перерахунком пенсії відбулось після 01.01.2015 року.

Чинність Закону в часі регламентується нормами ст. 152 Конституції України, а саме: «Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність».

Ч. 1 ст. 8 основного Закону передбачає, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Таким чином, можна дійти висновку, що прийнятий Верховною Радою Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» в частині порядку обчислення пенсій державним службовцям є чинним, неконституційним не визнавався, а тому в аспекті положень ст. 19 Конституції України є обов'язковим для врахування управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне з метою реалізації наданих державою повноважень.

За змістом ч.З ст.150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Позовні вимоги в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплатити пенсію без визначення точного періоду є нечіткими.

Крім того, оскільки управління не визнавало право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації при визначенні розміру пенсійної виплати, тому й перевизначення базового місяця не здійснювалось.

Таким чином, надання правової оцінки правомірності дій управління судом може бути здійснено стосовно правовідносин, які вже реалізовані чи відбулись,а не ті, які можуть виникнути в майбутньому в разі вчинення певних дій або ж бездіяльності.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії починаючи з 25.11.2008 року, з врахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.10.2015 року №08-12499, виходячи із розміру 85 % заробітної плати та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з 25.11.2008 року, додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.10.2015 року №08-12499, виходячи із розміру 85 % заробітної плати, без зміни базового місяця індексації пенсії, довічно.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 25.11.2008 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія державного службовця обчислювалась із розрахунку 85 відсотків заробітної плати. 07.10.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, виходячи із 85 % розміру заробітної плати починаючи з дати призначення пенсії згідно з довідкою управління праці та соціального захисту населенню виконавчого комітету Рівненської міської ради від 05.10.2015 року №08-12499. Листом від 19.10.2015 року за №339/10 управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне було відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на те, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії», відповідно до п. 5 якої форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №-3723-ХП «Про державну службу» (в редакції на момент виходу на пенсію позивача) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Отже розмір моєї пенсії складає 85 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Згідно з абзацом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (з наступними змінами) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням,за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, визначених у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Відтак відповідач вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціальних питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат та індексація заробітної плати не входить в складові заробітної плати при обчисленні пенсії.

Згідно ч. 6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

За приписами частини 7 ст. 33 Закону України „Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно п. 2.3.3 ст. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХП від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислень пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, матеріальна допомога на оздоровлення та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновки управління Пенсійного фонду в місті Рівне про те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, що має систематичний характер, премії до державних, професійних та ювілейних дат, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, надані всім або більшості працівників, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права відповідачем, надання переваги положенням Законів України «Про державні службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням листа-відповіді відповідачем не надано жодних доказів стосовно правомірності прийнятого ним рішення.

Що стосується строку, з якого порушене право позивача підлягає поновленню, то відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється у наступні строки: «у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа».

Враховуючи вищевикладене, право на перерахунок пенсії на підставі поданої заяви від 07.10.2015 та довідки про заробітну плату, відповідно до норм п. 2 ч. 4 ст. 45 ЗУ №1058, Позивач набула лише з 01.11.2015 року.

Що стосується вимог позивачки зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії, то оскільки управління не визнавало право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації при визначенні розміру пенсійної виплати, і перевизначення базового місяця не здійснювалось, суд повинен беззаперечно врахувати, що захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають лише ті права, свободи та інтереси, які, ймовірно, були порушені, а не можуть бути порушені у майбутньому. За таких обставин ця вимога позивача задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 122, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 листопада 2015 року, з врахуванням одержаних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.10.2015 року №08-12499, виходячи із розміру 85 % заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року, додатково включивши до вже врахованих сум заробітної плати для обчислення пенсії виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, премії до державних, професійних та ювілейних дат, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.10.2015 року №08-12499, виходячи із розміру 85 % заробітної плати.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення постанови.

Суддя: