Дата документу 17.03.2016 Справа № 554/615/16-а
П О С Т А Н О В А 554/615/16-а
Іменем України 2а/554/48/2016
17 березня 2016 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави, у складі судді Антонова С.В., розглянувши у приміщенні суду у м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду Октябрського району м. Полтави про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві, прохаючи суд визнати протиправним рішення відповідача №551 від 17.11.2015 року про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; скасувати рішення відповідача №551 від 17.11.2015 року про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати за позивачем право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобовязати відповідача призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня виникнення права на пенсію з 31.08.2015 року та вчинити дії по виплаті нарахованих сум за минулий період.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві № 551 від 17.11.2015 року, йому було відмовлено в призначені дострокової пенсії як ліквідатору аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, у зв`язку з не підтвердженням періоду роботи в зоні відчуження у встановленому законодавством порядку.
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, так як вважає, що відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали на території радіоактивного забруднення з 1 червня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії призначаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для отримання державних пенсій на 10 років.
Позивач у судове засідання не зявився, надіславши заяву про проведення судового розгляду за його відсутності (а.с. 46).
Представник відповідача, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявилася, надавши суду заяву про розгляд справи без її участі (а.с. 47). При цьому представник відповідача надала суду заперечення, у яких зазначила, що згідно з ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», зокрема для осіб, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 198 року не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років; які працювали на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві не менше 14 календарних днів у 1986 році пенсійний вік зменшується на 5 років.
Відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.01.2014 року за №895/25672), до заяви надаються документи, які посвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних виплатах від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою №122 видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами чи організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації на ЧАЕС.
З документів, наданих позивачем, слідує наступне. Згідно з даними, УПСЗН виконкому Октябрської районної в м.Полтаві ради, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 видане на підставі довідки від 26.10.1992 року, №159, яка не є первинним документом. Довідку за формою №122, видану філією «Полтавський райавтодор» від 10.09.2015 року №127 неможливо взяти до уваги, оскільки згідно довідки від 02.09.2015 року №31 на підприємстві відсутні документи, що підтверджують період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не надано копії документів, що слугували підставою видачі довідки №127. В особовому рахунку по заробітній платі за 1986 рік, відомості про нарахування за роботу в зоні відчуження відсутні. Згідно довідки від 08.09.2015 року №67 Іванківського районного дорожнього управління на підприємстві відсутні документи, які підтверджують період роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження. Таким чином, представник відповідача просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі у звязку з не підтвердженням періоду його роботи у зоні відчуження у встановленому законодавством порядку (а.с. 48-49).
З тих підстав, що учасники процесу до суду не зявилися, суд розглянув справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до дублікату посвідчення серії А №229175 с від 14.10.2008 року ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії (а.с. 15).
Відповідно до довідки за підписом начальника філії «Полтавський райавтодор» від 02.09.2015 року за № 31, ОСОБА_1 дійсно працював водієм в РШРБД Полтавського Облавтодору, а в період з 26 травня 1986 року по 01 червня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, згідно з архівними довідками виконував роботи по дезактивації автодоріг автошляху м. Чорнобиль-Припять-Копачі. По розрахунковим відомостям в травні 1986 року, йому нарахована заробітна плата в розмірі 104 крб. 16 коп. з урахуванням коефіцієнта 2, але за давністю проведення нарахувань відсутня можливість встановити, як саме проводились розрахунки, тому надати довідку про заробітну плату одержану за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма 122, не має можливості в зв`язку з відсутністю на цей час підтверджуючих документів, які були знищені за збігом терміну зберігання (а.с. 12).
Згідно з довідкою № 127 від 10.09.2015 року ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, ОСОБА_2 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 14970378 і постановою ОСОБА_2 Міністрів і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком № 1, затвердженого постановою ОСОБА_2 Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173 з 26 травня 1986 року по 01 грудня 1986 року. Періоди зазначеної роботи до 01 січня 1988 року зараховуються до стажу при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі, а за період 01 січня 1988 року по 01 січня 2006 року в полуторному розмірі. Підстава: архівні документи, відомості про зарплату (а.с. 13).
Згідно з довідкою № 194 від 24.07.1990 року, виданої Укрдорстроєм, встановлено, що ОСОБА_1 в період з 26 травня по 01 червня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В тридцятикілометровій зоні відпрацьовано 60 годин, згідно з подорожніми листами, виданими Іванківським РайДУ Київської області (а.с. 16).
Відповідно до довідки № 159 від 26.10.1992 року та згідно з копією витягу з розрахункової книги за 1986 рік (особовий рахунок) по заробітній платі за травень-червень 1986 року, позивачу виплачена заробітна плату під час перебування в зоні відчуження відповідно до ОСОБА_2 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (а.с. 17-19).
Згідно з довідкою, виданою Полтавським районним дорожним державним підприємством «Полтавський райавтодор» № 39 від 12.04.2001 року, підтверджено, що ОСОБА_1О дійсно працював на дезактивації автошляху м. Чорнобиль-Припять-Копачі з 26.05.1986 року по 01.06.1986 року згідно з наказом № 27 від 23.05.1986 року (а.с. 20).
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Октябрського райвиконкому м.Полтави №4314 від 17.02.2005 року ОСОБА_1 перереєстрований в Єдиному державному автоматизованому реєстрі як отримуавч пільги учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 21).
Згідно з довідкою філії «Іванківського районного дорожнього управління» №67 від 08.09.2015 року, позивач дійсно перебував у відрядженні в Іванківській райШД з 25 травня по 1 червня 1986 року, згідно зі списками видачі талонів харчування в травні 1986 року, відомості видачі засобів індивідуального захисту в травні 1986 року та відомості видачі ПММ (а.с.22-26).
Відповідно до відповіді Державного агентства автомобільних доріг України від № 4078/2/8.2-13-1098/10 від 16.09.2015 року, на зберіганні а архіві Укравтодору знаходиться Список учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по Полтавському облавтодору, в якому ОСОБА_1 зазначений під №69 (а.с.27-31).
Вище зазначені довідки видані уповноваженими на те юридичними особами, правомірність викладених у ній відомостей підтверджено посадовими особами. Довідки не скасовані в судовому порядку та не були визнані недійсними, відтак відповідають фактичним обставинам та підлягають для врахування управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві.
Відповідно до п. «1» ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.
У рішенні від 17.11.2015 року за № 551 вказано, що довідку за формою 122, видану філією «Полтавський райавтодор» від 10.09.2015 року № 127 неможливо взяти до уваги, оскільки згідно з довідкою від 02.09.2015 року № 31 на підприємстві відсутні документи, що підтверджують період участі ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та не надано копії документів, що слугували підставою видачі довідки № 127 (а.с. 32-33).
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка за формою №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою №122 для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС можуть прийматися виписки з особових рахунків про підвищену оплату (за умови, що в цих документах додержані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, тобто зазначена кратність оплати або населений пункт та кількість робочих днів). Якщо з первинних документів збереглась лише відомість про оплату праці, то довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження можна вважати документом, що підтверджує період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС лише за умови, що у відомості є запис за скільки днів проведено підвищену оплату та вказано населений пункт, де проводилися роботи (чи кратність).
Наказом Головного архівного управління при КМУ від 20.07.1998 року № 41 затверджено Перелік типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, у відповідності до якого, первинні документи та додатки до них, що фіксують факт виконання господарських операцій і є підставою для записів у реєстрах бухгалтерського обліку та податкових записах (касові, банківські документи, повідомлення банків і переказні вимоги, виписки банків, наряди на роботу, табелі, акти про приймання, здавання і списання майна і матеріалів, квитанцій і накладні з обліку товарно-матеріальних цінностей, авансові звіти та інші).
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу: професія або посада; характер виконуваної роботи: первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Якщо підприємство, установа чи організація, у якій працювала особа, що звертається за пенсією, ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки видаються правонаступником із зазначенням підстав їх видачі.
Отже, первинним документом, що підтверджує характер виконуваних робіт, є уточнюючі довідки підприємств.
Таким чином, з наданих ОСОБА_1 довідок організацій вбачається, що він дійсно працював у зоні відчуження з 26.05.1986 року по 01 червня 1986 року, що надає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років згідно п. «1» ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто наявні всі визначені законодавством України підстави для призначення позивачу дострокової пенсії за віком.
Згідно зі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший (п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1).
Заяву про призначення пенсії позивач подав 31.08.2015 року, відтак відновленню право на призначення пенсії підлягає із 31.08.2015 року.
На підставі викладеного та керуючись ст. 11, 17, 18, 71, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району м.Полтави щодо відмови в призначенні та нарахуванні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Скасувати рішення відповідача №551 від 17.11.2015 року про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 31 серпня 2015 року.
ОСОБА_2 набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
ОСОБА_2 може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя С.В. Антонов