Постанова № 56729189, 22.03.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
361/8665/15-а
Номер документу
56729189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 361/8665/15-а

провадження № 2-а/361/37/16

22.03.2016

Постанова

Іменем України

22 березня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

судді - Сердинського В.С.

при секретарі - Латенко Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

установив:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії.

Позивач зазначала, що 05 серпня 2015 року вона зверталася до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про переведення її на пенсію по втраті годувальника, після смерті її чоловіка ОСОБА_3, відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До вказаної заяви нею долучені всі необхідні документи, що підтверджують наявність підставі для переведення позивача на вказаний вид пенсії.

Листом №444/Л-01 від 07 жовтня 2015 року, Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу в переведенні на пенсію по втраті годувальника після смерті її чоловіка ОСОБА_3.

При прийнятті зазначеного рішення відповідач керувався тим, що за наявними в пенсійній справі документами, оплата за роботу в зоні відчуження в сумі 406,03 крб. документально не підтверджена. У разі надання розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження за травень 1986 року в сумі 208,37 крб., можуть бути враховані всі години роботи за табелем обліку робочого часу.

Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним.

Посилаючись на вищевказане, позивач просила суд визнати незаконним рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови їй у переведенні з одного виду пенсії на інший, а саме: на державну пенсію у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобовязати відповідача здійснити переведення її пенсії на державну пенсію у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 серпня 2015 року, згідно документів, що знаходяться в матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_3, з урахуванням фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, згідно довідки №26 від 26 лютого 2003 року в сумі 575,80 крб., а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України, зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 05 серпня 2015 року та здійснити виплату неодержаної суми пенсії з 05 серпня 2015 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Позивач надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила про їх задоволення.

В судове засідання представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ОСОБА_5 не зявилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, направила до суду клопотання про розгляд справи у її відсутність, а також заперечення на даний адміністративний позов, в якому зазначено, що звернення до управління з такими позовними вимогами є передчасними, так як організація, з якої був відряджений чоловік позивача, не надала відповідної довідки з урахуванням відповідних виплат та підтвердженням кратності обрахунку. Розрахунок, зроблений позивачем самостійно, не може бути прийнятий як доказ, так як відповідні розрахунки повинні бути надані або самою організацією до довідки про отриману заробітну плату, або відповідним спеціалістом чи експертною установою.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України «…для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк..».

Частиною 5 статті 99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення субєкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Таким чином, позивач мав дізнатися про порушення своїх прав вже в травні 1986 року.

ОСОБА_6 Міністрів СРСР та ВЦРПС №655-195 від 05.06.1986р., постанова ОСОБА_6 Міністрів УРСР і Української республіки ОСОБА_6 професійних спілок від 10.06.1986р. №207-7, постанова ОСОБА_6 Міністрів СРСР №524-156 від 07.05.1986р. носили при їх прийнятті гриф секретності, а тому позивач не міг знати про належність йому оспорюваних виплат, але лише до 2001 року.

Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 1 ОСОБА_6 Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

В Законах України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_6 Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чітко не визначено порядок правильного обчислення одноразової грошової винагороди при обрахунку пенсії.

Пункт 6 постанови КМУ №1210 визначає, що в усіх випадках премія, передбачена пунктом 3 пункту 1 постанови ОСОБА_6 Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 (не більше як 400 крб. на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, повязаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

Частина 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», одноразова грошова допомога взагалі виключена, та чинна в іншій редакції, викладеній наступним чином: «пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадян із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження в 1986 -1990 роках не може перевищувати 3,0 тисяч крб. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Дані зміни були внесені ЗУ №76 від 28.12.2014 року, в яких чітко було врегульовано питання, що сума для обчислення має бути одержаним заробітком, а не тим який мав виплатитися.

Посилаючись на вищевказане, просила суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судом встановлено, що чоловік позивача ОСОБА_3, який помер 10 червня 2015 року, був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується копією його посвідчення, інвалідом ІІ групи, захворювання якого повязане з виконанням службових обовязків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мав право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.14,15,16,17).

05 серпня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про переведення її на пенсію по втраті годувальника, після смерті її чоловіка ОСОБА_3, відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно довідки за вих..№268 від 02 грудня 2002 року, виданої Автопідприємством Господарського управління Секретаріату Кабінету Міністрів України, ОСОБА_3, який помер 10 червня 2015 року, керівництвом АТП ГУ СКМ України був відряджений в зону Чорнобильської аварії для обслуговування Урядової комісії по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де знаходився з 9 червня по 16 червня 1986 року, з 13 жовтня по 27 жовтня 1986 року, 7 січня 1987 року (а.с.19,20,21).

Відповідно довідки №26 від 26 лютого 2003 року, розмір фактичної заробітної плати ОСОБА_3, який помер 10 червня 2015 року, за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія, становить 575,80 крб., з яких: 58,17 крб. збережений СЗ за дні роботи в зоні відчуження, 366,63 крб. оплата праці за дні роботи в зоні, 145,01 крб. премія за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження з повним поясненням (60% тарифної ставки згідно наказу №42 від 23 квітня 1987 року, нічні 5,99 крб.) (а.с.22).

Згідно листа Пенсійного фонду України за №9704/Л-100 від 29 квітня 2004 року, ОСОБА_3 з 01 травня 2003 року проведено перерахунок пенсії по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, видану Автопідприємством КМУ від 24 лютого 2003 року за №26. Розмір перерахованої пенсії становить 572,47 грн. з урахуванням додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю 12,47 грн. (а.с.28).

Відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва №Л-229 від 16 вересня 2004 року, з 13 лютого 2003 року ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії як інваліду 2 групи ЧАЕС згідно довідки про заробітну плату від 26 лютого 2003 року. Загальний розмір пенсії становить 512,47 грн. з 13 лютого 2003 року, з 01 травня 2003 року 572,47 грн. Основний розмір пенсії з урахуванням коефіцієнтів становить 560,00 грн. та додаткова пенсія інваліду 2 групи ЧАЕС 12,47 грн. (а.с.29).

Листом №444/Л-01 від 07 жовтня 2015 року, Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по втраті годувальника після смерті її чоловіка ОСОБА_3, який помер 10 червня 2015 року, у звязку з тим, що за наявними в пенсійній справі документами, оплата за роботу в зоні відчуження в сумі 406,03 крб. документально не підтверджена. У разі надання розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження за травень 1986 року в сумі 208,37 крб., можуть бути враховані всі години роботи за табелем обліку робочого часу (а.с.30).

Відповідно до листа №145 від 10 березня 2016 року, Автопідприємство Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату КМУ не може видати довідку про заробітну плату, одержану ОСОБА_3 за роботу в зоні відчуження з 09 червня 1986 року по 16 червня 1986 року, в звязку з тим, що в архіві Автопідприємства ГФД СКМУ зберігаються тільки оригінал особового рахунку ОСОБА_3 за 1986 рік та табель обліку використання робочого часу в зоні відчуження за червень 1986 року. Оригінал первинних документів у Автопідприємстві ГФД СКМУ відсутні (а.с.45).

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

ОСОБА_6 Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зокрема у частині 1 цієї ж постанови зазначено, що цей порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних витрат.

Пункт 2 вказаної постанови передбачає, що заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.

Відповідно до ОСОБА_7 Міністрів СРСР «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» №964-рс від 17 травня 1986 року в тих випадках, коли працівник отримав гранично допустиму дозу радіації і у звязку із чим не допускається для подальшої роботи у зазначених зонах небезпечності йому виплачується одноразова винагорода в розмірі пятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського і начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ трьох місячних окладів грошового утримання за посадою і військовому чи спеціальному званню, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ 500 крб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівникам 300 крб..

Статтею 1 ЗУ «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

У ст. 2 цього ж Закону передбачено, що основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обовязки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, повязані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші заохочувальні та компенсаційні виплати: до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно із ч 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії за віком, по інвалідності, у звязку із втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Статтею 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобовязується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть повязана з Чорнобильською катастрофою.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням №2082085765 виданого 04 листопада 2015 року (а.с.13).

Виходячи з наведеного вище, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на переведення її пенсії на державну пенсію у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахунок пенсії чоловіка ОСОБА_3, який помер 10 червня 2015 року, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках зазначеної у довідці № 26 від 26 лютого 2003 року.

Враховуючи приведені норми та встановлені обставини, суд вважає, що дії позивача, направлені на реалізацію законом встановленого права на перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, узгоджуються із положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відмова Управління ПФУ в проведенні перерахунку пенсії є безпідставною і протиправною.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що фактична заробітна плата ОСОБА_3, який помер 10 червня 2015 року, за роботу в зоні відчуження, із якої повинно проводитися обчислення пенсії згідно довідки № 26 від 26 лютого 2003 року, становить 575 крб. 80 коп..

Також, з метою захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку відповідача ОСОБА_2 обєднаного управління ПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії, суд вважає необхідним зобовязати Броварське обєднане управління ПФУ Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її звернення за перерахунком із 05 серпня 2015 року та виплатити їй недоотриману суму пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, суд приходить до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Керуючись ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 86, 99, 100, 159 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним рішення ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з одного виду пенсії на інший, а саме: на державну пенсію у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити переведення пенсії ОСОБА_1 на державну пенсію у звязку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 серпня 2015 року, згідно документів, що знаходяться в матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_3, з урахуванням фактичної заробітної плати за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія, згідно довідки №26 від 26 лютого 2003 року в сумі 575,80 крб., а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 серпня 2015 року та здійснити виплату неодержаної суми пенсії з 05 серпня 2015 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сердинський В. С.