Справа № 359/2675/16-К
1-КС/359/529/2016
У Х В А Л А
23.03.2016 року Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Саган В.М.,
при секретарі Степаненко А.О.
з участю слідчого Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області Зінченко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Борисполя клопотання слідчого Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016111100000012 від 22.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -
встановив:
Слідчий за погодженням з прокурором, який здійснює нагляд за проведенням досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні службових осіб управління освіти і науки Бориспільської міської ради (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Київський шлях, 35), з можливістю вилучення документів та зразків продукції харчової промисловості, посилаючись на те, що слідчим відділом Бориспільського ВП ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016111100000012 від 22.01.2016, за фактами неправомірних дій ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ПП «Торгпродсервіс» та інших суб'єктів господарювання, які здійснюють розкрадання бюджетних коштів під час постачання продукції харчової промисловості та сільського господарства до навчальних закладів, розташованих на території м. Борисполя та Бориспільського району Київської області.
В ході здійснення досудового розслідування було встановлено, що згідно розпорядження голови Київської облдержадміністрації від 21.04.2008 № 653 «Про заходи з регулювання в Київській області цін на продовольчому ринку» на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» (із змінами) були встановлені граничні торговельні (постачально-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) незалежно від кількості перепродажу на:
- борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні;
- борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне - до 7%.
Замовниками закупівлі за бюджетні кошти послуг з постачання продукції харчової промисловості та сільського господарства до навчальних закладів, розташованих на території м. Борисполя та Бориспільського району Київської області, та розпорядниками цих бюджетних коштів являються управління освіти і науки Бориспільської міської ради (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Київський шлях, 35) та відділ освіти Бориспільської райдержадміністрації (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Радянська, 8) відповідно.
Так, основні постачальники вказаної продукції до навчальних закладів, розташованих на території м. Борисполя та Бориспільського району Київської області, з метою розкрадання бюджетних коштів купують вказану продукцію харчової промисловості та сільського господарства сумнівної якості у великих (оптових) об'ємах та за оптово-відпускними цінами у суб'єктів господарювання оптової торгівлі м. Києва та Київської області без відповідної документації, що підтверджує якість та відповідність державним стандартам поставленої продукції. У документах по постачанню даної продукції безпосередньо до її споживачів службові особи постачальників вказують роздрібні ціни, близькі до тих, які визначені на період поставки територіальними органами Державної інспекції України з контролю за цінами та Державної служби статистики, а також підроблюють відповідні декларації виробника та сертифікати якості, завірені копії яких надають представникам замовника. Таким чином вказаними суб'єктами господарювання умисно та з метою привласнення бюджетних коштів істотно завищуються реальні закупівельні ціни на поставлену продукцію, що дозволяє їм отримувати ці кошти без дотримання встановлених граничних торговельних (постачально-збутових) надбавок до оптової ціни виробника продукції, чим місцевому бюджету завдається шкода у великих розмірах.
Враховуючи ту обставину, що вказаними суб'єктами господарювання разом з поставленою продукцією харчової промисловості та сільського господарства надаються копії підроблених ними декларацій виробника та сертифікатів (посвідчення) якості на продукцію, тому поставлена продукція не проходить у визначеному законодавством порядку перевірку їх якості та відповідності вимогам державних стандартів України, внаслідок чого постачальники не можуть гарантувати безпечність її споживання дітьми дошкільного та шкільного віку.
Таким чином, в ході здійснення даного досудового розслідування було встановлено, що 16.06.2015 між ФОП ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) та управлінням освіти і науки Бориспільської міської ради був укладений договір № 111 про постачання протягом 2015 року до навчальних закладів м. Борисполя Київської області масла солодковершкового. В подальшому 25.12.2015 ФОП ОСОБА_2, перебуваючи у змові з представниками ПП «Торгпродсервіс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 30757072), переміг у процедурі конкурсних торгів, проведених управлінням освіти і науки Бориспільської міської ради щодо закупівлі масла вершкового з вмістом жиру не більше 85 %. Однак в подальшому ФОП ОСОБА_2 відмовився від укладання договору на постачання протягом 2016 року даної продукції, та продовжив постачання в першому кварталі 2016 року постачання товару по договору № 111 від 16.06.2015.
На даний момент органом досудового розслідування було встановлено, що ФОП ОСОБА_2 постачає до навчальних закладів м. Борисполя продукцію, котра відповідно до прийнятого Держспоживстандартом України ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове", за своїми органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками не може вважатися маслом вершковим. Таким чином до вказаних навчальних закладів поставляється продукція сумнівної якості з підробленими документами щодо її якості та відповідності державним стандартам України виробника, собівартість котрої в рази нижча від вартості, яка зазначається постачальником продукції у відповідній супровідній документації. Внаслідок таких дій ФОП ОСОБА_2 незаконно привласнює бюджетні кошти та умисно здійснює підроблення офіційних документів.
У зв'язку з викладеним у органу досудового розслідування виникла необхідність у встановленні фізико-хімічних та мікробіологічних показників поставленої ФОП ОСОБА_2 продукції за договором № 111 від 16.06.2015, для чого необхідно провести експертизу харчових продуктів за зразками продукції, яка поставляється до навчальних закладів м. Бориспіль Київської області.
Слідчий Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області в судовому засіданні клопотання підтримав.
Відповідно до ст. 245 КПК України, у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ч. 2 ст. 245 КПК України, порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів, відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно з ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що з метою проведення експертизи харчових продуктів органу досудового розслідування необхідно отримати доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні управління освіти і науки Бориспільської міської ради, а саме до продукції харчової промисловості, яку ФОП ОСОБА_2 поставляє за договором № 111 від 16.06.2015 до навчальних закладів м. Борисполя та документації, яка подається разом з даною продукцією. Дані речі та документи, котрі зберігаються в навчальних закладах м Бориспіль Київської обл., підпорядкованих управлінню освіти і науки Бориспільської міської ради, мають доказове значення у вказаному кримінальному провадженні та без їх вилучення неможливо провести експертизу харчових продуктів у даному кримінальному провадженні, а також іншим способом встановити обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, тому клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 163 КПК України вказане клопотання слід розглядати без виклику посадових осіб, у володінні яких знаходяться вказані документи, оскільки є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза знищенню або зміни об'єктів тимчасово доступу, а також те, що вказані речі чи документи не включають в собі охоронювану законом таємницю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 163-166,309 КПК України, слідчий суддя, -
Ухвалив:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області Зінченко Ксенії Валеріївні або за її дорученням працівникам оперативного підрозділу - управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ Національної поліції України на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні службових осіб управління освіти і науки Бориспільської міської ради (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Київський шлях, 35), та вилучити у службових осіб управління освіти і науки Бориспільської міської ради:
- зразки продукції харчової промисловості, яку ФОП ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) поставляє за договором № 111 від 16.06.2015 до навчальних закладів м. Борисполя Київської області, необхідну для проведення експертизи харчових продуктів,
- документацію, яка подавалася ФОП ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) разом з поставкою продукції харчової промисловості за договором № 111 від 16.06.2015 з моменту укладення даного договору
Строк дії цієї ухвали 25 діб з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя :