Справа № 359/2671/16-К
1-КС/359/526/2016
У Х В А Л А
23.03.2016 року Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Саган В.М.,
при секретарі Степаненко А.О.
з участю слідчого Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Борисполя клопотання слідчого Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016111100000012 від 22.01.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, -
встановив:
Слідчий за погодженням з прокурором, який здійснює нагляд за проведенням досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні службових осіб управління освіти і науки Бориспільської міської ради (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Київський шлях, 35), з можливістю вилучення документів та зразків продукції харчової промисловості, посилаючись на те, що слідчим відділом Бориспільського ВП ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016111100000012 від 22.01.2016, за фактами неправомірних дій ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_3, ФОП ОСОБА_4, ПП «Торгпродсервіс» та інших субєктів господарювання, які здійснюють розкрадання бюджетних коштів під час постачання продукції харчової промисловості та сільського господарства до навчальних закладів, розташованих на території м. Борисполя та Бориспільського району Київської області.
В ході здійснення досудового розслідування було встановлено, що що згідно розпорядження голови Київської облдержадміністрації від 21.04.2008 № 653 «Про заходи з регулювання в Київській області цін на продовольчому ринку» на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» (із змінами) були встановлені граничні торговельні (постачально-збутові) надбавки до оптової ціни виробника (митної вартості) незалежно від кількості перепродажу на:
- борошно, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор, яловичину, свинину і м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, олію соняшникову, яйця курячі не вище 15 відсотків без урахування витрат з їх транспортування у міжміському сполученні;
- борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне - до 7%.
Замовниками закупівлі за бюджетні кошти послуг з постачання продукції харчової промисловості та сільського господарства до навчальних закладів, розташованих на території м. Борисполя та Бориспільського району Київської області, та розпорядниками цих бюджетних коштів являються управління освіти і науки Бориспільської міської ради (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Київський шлях, 35) та відділ освіти Бориспільської райдержадміністрації (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Радянська, 8) відповідно.
Так, основні постачальники вказаної продукції до навчальних закладів, розташованих на території м. Борисполя та Бориспільського району Київської області, з метою розкрадання бюджетних коштів купують вказану продукцію харчової промисловості та сільського господарства сумнівної якості у великих (оптових) обємах та за оптово-відпускними цінами у субєктів господарювання оптової торгівлі м. Києва та Київської області без відповідної документації, що підтверджує якість та відповідність державним стандартам поставленої продукції. У документах по постачанню даної продукції безпосередньо до її споживачів службові особи постачальників вказують роздрібні ціни, близькі до тих, які визначені на період поставки територіальними органами Державної інспекції України з контролю за цінами та Державної служби статистики, а також підроблюють відповідні декларації виробника та сертифікати якості, завірені копії яких надають представникам замовника. Таким чином вказаними субєктами господарювання умисно та з метою привласнення бюджетних коштів істотно завищуються реальні закупівельні ціни на поставлену продукцію, що дозволяє їм отримувати ці кошти без дотримання встановлених граничних торговельних (постачально-збутових) надбавок до оптової ціни виробника продукції, чим місцевому бюджету завдається шкода у великих розмірах.
Враховуючи ту обставину, що вказаними субєктами господарювання разом з поставленою продукцією харчової промисловості та сільського господарства надаються копії підроблених ними декларацій виробника та сертифікатів (посвідчення) якості на продукцію, тому поставлена продукція не проходить у визначеному законодавством порядку перевірку їх якості та відповідності вимогам державних стандартів України, внаслідок чого постачальники не можуть гарантувати безпечність її споживання дітьми дошкільного та шкільного віку.
Таким чином, в ході здійснення даного досудового розслідування було встановлено, що 16.06.2015 між ФОП ОСОБА_5 та управлінням освіти і науки Бориспільської міської ради був укладений договір № 111 про постачання протягом 2015 року до навчальних закладів м. Борисполя Київської області масла солодковершкового. В подальшому 25.12.2015 ФОП ОСОБА_2, перебуваючи у змові з представниками ПП «Торгпродсервіс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 30757072), переміг у процедурі конкурсних торгів, проведених управлінням освіти і науки Бориспільської міської ради щодо закупівлі масла вершкового з умістом жиру не більше 85 %. Однак в подальшому ФОП ОСОБА_2 відмовився від укладання договору на постачання протягом 2016 року даної продукції, внаслідок чого 18.01.2016 управлінням освіти і науки Бориспільської міської ради та іншим учасником процедури закупівлі ПП «Торгпродсервіс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 30757072) був укладений договір № 5 на постачання протягом 2016 року масла вершкового з вмістом жиру не більше 85 % до навчальних закладів м. Бориспіль Київської області.
На даний момент органом досудового розслідування було встановлено, що ПП «Торгпродсервіс» постачає до навчальних закладів м. Борисполя продукцію, котра відповідно до прийнятого Держспоживстандартом України ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове", за своїми органолептичними, фізико-хімічними та мікробіологічними показниками не може вважатися маслом вершковим. Таким чином до вказаних навчальних закладів поставляється продукція сумнівної якості з підробленими документами щодо її якості та відповідності державним стандартам України виробника, собівартість котрої в рази нижча від вартості, яка зазначається постачальником продукції у відповідній супровідній документації. Внаслідок таких дій представники ПП «Торгпродсервіс» незаконно привласнюють бюджетні кошти та умисно здійснюють підроблення офіційних документів.
У звязку з викладеним у органу досудового розслідування виникла необхідність у встановленні фізико-хімічних та мікробіологічних показників поставленої ПП «Торгпродсервіс» продукції за договором № 5 від 18.01.2016, для чого необхідно провести експертизу харчових продуктів за зразками продукції, яка поставляється до навчальних закладів м. Бориспіль Київської області.
Слідчий Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області в судовому засіданні клопотання підтримав.
Відповідно до ст. 245 КПК України, у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно ч. 2 ст. 245 КПК України, порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів, відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно з ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що з метою проведення експертизи харчових продуктів органу досудового розслідування необхідно отримати доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні управління освіти і науки Бориспільської міської ради, а саме до продукції харчової промисловості, яку ПП «Торгпродсервіс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 30757072) поставляє за договором № 5 від 18.01.2016 до навчальних закладів м. Борисполя та документації, яка подається разом з даною продукцією. Дані речі та документи, котрі зберігаються в навчальних закладах м Бориспіль Київської обл., підпорядкованих управлінню освіти і науки Бориспільської міської ради, мають доказове значення у вказаному кримінальному провадженні та без їх вилучення неможливо провести експертизу харчових продуктів у даному кримінальному провадженні, а також іншим способом встановити обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, тому клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 163 КПК України вказане клопотання слід розглядати без виклику посадових осіб, у володінні яких знаходяться вказані документи, оскільки є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза знищенню або зміни обєктів тимчасово доступу, а також те, що вказані речі чи документи не включають в собі охоронювану законом таємницю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 163-166,309 КПК України, слідчий суддя, -
Ухвалив:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ Бориспільського ВП ГУНП в Київській області ОСОБА_1 або за її дорученням працівникам оперативного підрозділу управління захисту економіки в Київській області ДЗЕ Національної поліції України на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні службових осіб управління освіти і науки Бориспільської міської ради (місцезнаходження: м. Бориспіль Київської обл., вул. Київський шлях, 35), та вилучити у службових осіб управління освіти і науки Бориспільської міської ради:
- зразки продукції харчової промисловості, яку ПП «Торгпродсервіс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 30757072) поставляє за договором № 5 від 18.01.2016 до навчальних закладів м. Борисполя, необхідну для проведення експертизи харчових продуктів,
- документацію, яка подавалася представниками ПП «Торгпродсервіс» (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ: 30757072) разом з поставкою продукції харчової промисловості за договором № 5 від 18.01.2016 з моменту укладення даного договору.
Строк дії цієї ухвали 25 діб з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя :