Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1855/15-ц
Провадження № 2/280/195/16
РІШЕННЯ
Іменем України
17 березня 2016 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області
у складі:
головуючого судді Щербаченко І. В.,
при секретарі Бондаренко Н. С.,
за участю:
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коростишеві Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області про визнання незаконним та скасування частини наказу про зменшення розміру преміювання,
В С Т А Н О В И В:
До Коростишівського районного суду Житомирської області звернувся ОСОБА_2 з позовом до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області, в якому просить скасувати частину 1 пункту 2 наказу №85-к управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області від 10 листопада 2015 року щодо зменшення розміру преміювання на 25% ОСОБА_2 за невиконання пункту 3 наказу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області від 03 лютого 2015 року №33 «Про виконання рішень щодо відшкодування страхових виплат, надання соціальних послуг та удосконалення правової роботи у справах, в розгляді яких бере участь Фонд соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань у Житомирській області», ненадання копій апеляційних скарг, ухвал про призначення справ до розгляду та ухвал про розгляд справ №280/253/15-ц, №280/1212/13-ц. В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що відповідно до даного наказу йому було зменшено розмір преміювання на 25%. Підставою для цього стали пропозиції щодо преміювання начальників відділень за жовтень 2015 року головного спеціаліста відділу кадрової та юридичної роботи управління ОСОБА_1 Позивач також вказує, що з даним наказом його було ознайомлено 26 листопада 2015 року. Відповідно до нормативних актів управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області працівники можуть бути позбавлені премії до 100% на підставі доповідної записки керівника підрозділу. Доповідної записки керівником підрозділу щодо зменшення преміювання позивача не писалося, про що свідчить відсутність посилання на таку в наказі. Підставою для зменшення розміру преміювання було невиконання пункту 3 наказу управління №33 від 03 лютого 2015 року. Відповідно до пункту 3 вказаного наказу постанови про відмову у призначенні страхових виплат та припинення страхових виплат і надання соціальних послуг відповідно до статті 37 та пункту 6 статті 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» погоджувати з начальником відділу страхових виплат управління ОСОБА_3, копії постанов надавати управлінню не пізніше 2 днів з дня відмови або припинення. Позивач вважає, що вказані в пропозиціях щодо преміювання судові справи №280/253/15-ц та №280/1212/13-ц зовсім не стосуються призначення страхових виплат та припинення страхових виплат і надання соціальних послуг відповідно до статті 37 та пункту 6 статті 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», що підтверджується судовими рішеннями по даних справах, тому не підпадають під дію даного пункту. Також позивач вважає, що ненадання копій документа не може бути виробничим упущенням чи порушенням, за які працівники позбавляються премії повністю або частково.
В подальшому позивач просив вважати пункт 3 наказу управління №33 від 03 лютого 2015 року пп. 2 п. 2.3 вказаного наказу, оскільки відповідачем допущена описка.
Позивач подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглядати за його відсутності за доказами, які знаходяться в справі.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що вважає позовні вимоги незаконними та необґрунтованими. В своєму позові ОСОБА_2 апелює до п. 3 наказу управління №33 від 03 лютого 2015 року, з наказом останній ознайомлений, а тому розуміє, що розмір преміювання йому було зменшено на 25% за ненадання копій апеляційних скарг, ухвал про призначення справ до розгляду та ухвал про розгляд справ №280/253/15-ц та №280/1212/13-ц. Вважати пункт 3 наказу управління №33 від 03 лютого 2015 року пп. 2 п. 2.3 вказаного наказу, оскільки відповідачем допущена описка. Також представник відповідача вказує, що це носить систематичний характер й відповідає пункту 2.3 наказу управління №33 від 03 лютого 2015 року, а описка в наказі не може зменшити вину ОСОБА_2, адже в наказі чітко визначено за що саме зменшується премія. Додатково вказує, що відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду, затвердженого загальними зборами колективу Фонду (протокол №1 від 22 липня 2015 року), працівники зобовязані своєчасно і відповідально виконувати накази, розпорядження виконавчої дирекції Фонду, начальника управління, начальників відділень, їх заступників, а також безпосереднього керівництва (розділ 3 пункту 6). Премія є одним із основних видів матеріального заохочення працівника та належить до фонду додаткової заробітної плати. Умови, порядок та розміри преміювання визначені у Положенні про преміювання, яке затверджене керівником управління. Премія виплачується працівникам за результатами їх трудової діяльності, за показниками та умовами оцінки цих результатів, визначеними управлінням та повинна суттєво впливати на мотивацію щодо виконання трудової функції працівником.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та докази, надані сторонами, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
У відповідності до статті 3 Цивільного процесуального кодексу України ОСОБА_2 звернувся до Коростишівського районного суду Житомирської області за захистом своїх порушених прав з позовом до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області про визнання незаконним та скасування частини наказу про зменшення розміру преміювання.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 працює начальником відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Коростишівському районі Житомирській області. Згідно частини 1 пункту 2 наказу №85-к управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області від 10 листопада 2015 року ОСОБА_2 було зменшено розмір премії встановлений пунктом 1 даного наказу на 25% за невиконання п.2.3 наказу управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області від 03 лютого 2015 року №33 «Про виконання рішень щодо відшкодування страхових виплат, надання соціальних послуг та удосконалення правової роботи у справах, в розгляді яких бере участь Фонд соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань у Житомирській області» за ненадання копій апеляційних скарг, ухвал про призначення справ до розгляду та ухвал про розгляд справ №280/253/15-ц та №280/1212/13-ц.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, а саме: основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24 грудня 1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» при вирішенні спорів про виплату премій, винагороди за підсумками роботи за рік чи за вислугу років, надбавок і доплат необхідно виходити з нормативно-правових актів, якими визначено умови та розмір цих виплат. Працівники, на яких поширюються зазначені нормативно-правові акти, можуть бути позбавлені таких виплат (або розмір останніх може бути зменшено) лише у випадках і за умов, передбачених цими актами. З мотивів відсутності коштів у проведенні вказаних виплат може бути відмовлено в тому разі, коли вони обумовлені в зазначених актах наявністю певних коштів чи фінансування.
Відповідно до пункту 2 Положення про преміювання працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області преміювання керівників, спеціалістів та службовців управління та відділень здійснюється за своєчасне і якісне виконання основних завдань, визначених Положенням про управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в районах та містах обласного значення Житомирської області. Преміювання робітників управління та відділень здійснюється за якісне виконання функціональних обовязків.
Пунктом 3 даного Положення про преміювання визначені основні показники преміювання працівників управління та відділень, один з пунктів визначає такий показник якісне проведення претензійно-позовної та юридичної роботи.
У відповідності до пункту 8 даного Положення про преміювання за невчасне (неналежне) виконання показників преміювання, своїх посадових обовязків, порушення строків виконання доручень, неякісне їх виконання розмір премії працівникам може бути зменшений. Працівники можуть бути позбавлені премії до 100 відсотків на підставі доповідної записки керівника підрозділу.
Додатком №1а до Положення про преміювання працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області є Основні показники преміювання працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду у Житомирській області. Одним з показників кадрової та юридичної роботи є якісне проведення претензійно-позовної роботи.
Додатком №1б до Положення про преміювання працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області є Показники для зниження розміру преміювання працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду у Житомирській області. За неякісне та несвоєчасне виконання правової роботи, направленої на правильне застосування та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних документів передбачене зниження розміру преміювання до 50%.
Відповідно до розділу 3 Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду працівники зобовязані сумлінно виконувати свої обовязки, передбачені нормативно-розпорядчими документами Фонду, Положенням про управління, відділення, посадовими інструкціями, своєчасно і відповідально виконувати накази, розпорядження виконавчої дирекції Фонду, начальника управління, начальників відділень, їх заступників, а також безпосереднього керівництва. У разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, працівник зобовязаний в письмовій формі повідомити про це посадовій особі, яка дала доручення, а у разі наполягання на його виконанні повідомити вищу за посадою особу.
Судом також встановлено, що головним спеціалістом відділу кадрової та юридичної роботи ОСОБА_1, яка виконує функції начальника відділу у звязку з перебуванням начальника відділу ОСОБА_4 у декретній відпустці, було надано пропозиції щодо преміювання начальників відділень за жовтень 2015 року. У даних пропозиціях було зазначено, що начальник ВВД ФССНВ у Коростишівському районі не виконує вимоги наказу управління №33 від 03 лютого 2015 року, а тому пропонується знизити йому розмір премії на 25% у жовтні 2015 року відповідно до додатку №1б до Положення про преміювання працівників управління та відділень УВД Фонду у Житомирській області.
Позивач вказує, що доповідної записки керівником підрозділу щодо зменшення преміювання позивача не писалося, про що свідчить відсутність посилання на таку в наказі про де-преміювання.
Згідно з ДК 01098 доповідні записки належать до підкласу 0201 «Документація з організації та припинення діяльності юридичної особи» класу 02 «Організаційно-розпорядча документація», а вимоги до їх оформлення містяться в ДСТУ 41632003 та в Збірнику уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів. Відповідно до зазначених вище документів доповідна записка службовий документ, у якому інформують керівництво про ситуацію, що склалася, певні факти, виконання роботи тощо. Якщо потрібно, у доповідній записці подають висновки і пропозиції.
Уваги заслуговує той факт, що премія є одноразовою винагородою і виплачується при відсутності порушення трудової і виконавчої дисципліни. Тому, фактично ОСОБА_2 було встановлено премію пунктом 1 наказу №85-к управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області від 10 листопада 2015 року та зменшено її розмір частиною 1 пункту 2 даного наказу.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_2 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області про визнання незаконним та скасування частини наказу про зменшення розміру преміювання не підлягають задоволенню, оскільки видаючи зазначений наказ начальник управління ОСОБА_5 діяв в межах своєї компетенції відповідно до Положення про преміювання працівників управління та відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 57-60, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Житомирській області про визнання незаконним та скасування частини наказу про зменшення розміру преміювання відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської областіпротягом десяти днів з дня проголошення через Коростишівськийрайоннийсуд Житомирської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть оскаржити рішення протягом десяти днів з дня отримання копії.
Суддя І. В. Щербаченко