Постанова № 56728538, 03.03.2016, Житомирський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
03.03.2016
Номер справи
278/4995/14-а
Номер документу
56728538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 278/4995/14-а

ПОСТАНОВА

іменем України

03 березня 2016 року, Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.

секретаря с/з - Безпалько В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_4, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55 про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області №718 та №731 від 17 вересня 2014 року, з тим підстав, що 25.11.2013 року останній звернувся до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,15 га. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_2, в подальшому вказана заява не була розглянута органом місцевого самоврядування, проте в той же час рішенням Новогуйвинської селищної ради №718 від 17 вересня 2014 року було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр.ОСОБА_4 (місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1), орієнтовною площею 0,011 га. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_2 на території Новогуйвинської селищної ради Житомирського району. Рішенням Новогуйвинської селищної ради №731 від 17 вересня 2014 року також було надано дозвіл на розробку проектів детального планування території земельних ділянок та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів громадянам: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_56, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_4, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_57, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_58, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55 в АДРЕСА_2 на території Новогуйвинської селищної ради Житомирського району.

В ході судового розгляду позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати протиправною бездіяльність Новогуйвинської селищної ради Житомирського району та скасувати вищевказані рішення відповідача.

Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали з наведених у ньому підстав та просили його задовольнити.

Представник відповідача Новогуйвинської селищної ради Житомирського району в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.

Треті особи в судове засідання не з'являлися, про причини неявки суд не повідомили. Відповідно до ч.5 ст.74 ЦПК України належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи за адресою проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи, судом були встановлені наступні обставини по справі.

Позивач 25.11.2013 року звернувся до Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області із заявою про надання йому земельної ділянки,площею 0.15 га. на території Новогуйвинської селищної ради, що знаходиться за будинком 1а по вул. Моторній в смт.Новогуйвинськ.

Постановою Житомирського районного суду Житомирської області від 04 вересня 2014 року визнано протиправним та скасовано рішення 38 сесії 6 скликання Новогуйвинської селищної ради Житомирського району №684 від 15.07.2014 року «Про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність» та зобов'язано Новогуйвинську селищну раду Житомирського району повторно розглянути на черговій сесії селищної ради заяву ОСОБА_2 про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,15 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2.

Рішенням Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області від 17 вересня 2014 року №718 «Про надання дозволу ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність громадянці ОСОБА_4, жительці АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,11 га. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських споруд і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_2 на території Новогуйвинської селищної ради Житомирського району (а.с.5 том 4).

Рішенням Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області від 17 вересня 2014 року №731 «Про надання дозволу на розробку проектів детального планування та відведення земельної ділянки у власність громадянам для будівництва індивідуального гаража» надано дозвіл на розробку проектів детального планування території земельних ділянок та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва індивідуального гаража у власність громадянам ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_56, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_4, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_57, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_58, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, ОСОБА_54, ОСОБА_55 в АДРЕСА_2 на території Новогуйвинської селищної ради Житомирського району (а.с.6-9 том 4).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Згідно ст.104 КАС України, громадянин має право звернутись до суду з адміністративним позовом, якщо вважає, що порушено їх права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин.

Відповідно до частини першої статті 10, статті 25, пункту 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради

Відповідно до пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності.

Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280 передбачено, що вирішення питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Частиною сьомою вказаної статті ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

При цьому, названа стаття передбачає, що підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно- територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У відповідності до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статті 8 Закону України "Про землеустрій", регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у межах повноважень, встановлених законом.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції селищних рад відносяться вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних ділянок.

Порядок вирішення заяв громадян, бажаючих отримати земельну ділянку у власність, врегульовані ст.118 Земельного кодексу України, зокрема частиною 7 цієї статті визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 112 Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, твердження позивача про те, що Новогуйвинська селищна рада Житомирського району Житомирської області своїми рішенням від 17 вересня 2014 року не мала права надавати дозвіл на розробку проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у власність іншим громадянам, не ґрунтуються на нормах земельного законодавства оскільки рішення 38 сесії 6 скликання Новогуйвинської селищної ради Житомирського району № 684 від 15.07.2014 року «Про відмову ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність» скасовано постановою Житомирського районного суду від 04 вересня 2014 року.

Окрім того суд зазначає, що заборони Новогуйвинській селищній раді Житомирського району розглядати питання щодо надання іншим особам дозволу на виготовлення проектної документації на земельну ділянку щодо якої було прийнято рішення цієї ж селищної ради №684 від 15.07.2014 року, тобто земельної ділянки, площею 0,15 га, призначеної для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, яка розташована в АДРЕСА_2 на яку претендував ОСОБА_2 не було.

Як встановлено частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області щодо не розгляду у передбачений законодавством строк заяви ОСОБА_2 від 25 листопада 2013 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський районний суд Житомирської області. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: І.В.Зубчук