Постанова № 56727495, 21.03.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
826/22194/15
Номер документу
56727495
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

21 березня 2016 року 11:12 №826/22194/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Вініченко В.В., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

товариства з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К»

до

Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників

про

визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2015 №16173/0089/2810

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 березня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз’яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» звернулось до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2015 №16173/0089/2810.

Позовні вимоги мотивовано тим, що міжрегіональним головним управлінням Державної фіскальної служби - Центральним офісом з обслуговування великих платників необґрунтовано зроблено висновки щодо порушення позивачем вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 30.06.2015 №16173/0089/2810.

Відповідач проти позову заперечив, з огляду на обґрунтованість рішення про застосування фінансових санкцій від 30.06.2015 №16173/0089/2810.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві проведено фактичну перевірку кафе, що розташоване за адресою: місто Київ, вулиця Братиславська, 11, що належить товариству з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» з питань додержання суб’єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов’язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

За наслідками перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві складено акт перевірки від 17.06.2015 №0089/28-10/39-30/32490244, а міжрегіональним головним управлінням Державної фіскальної служби - Центральним офісом з обслуговування великих платників прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 30.06.2015 №16173/0089/2810, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 17 000,00 грн..

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, плодового і коньячного, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 №481-95 ВР та Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251.

Відповідно до абзацу третього частини 4 статті 11 вказаного Закону, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Підпунктом 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Абзацом першим пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 визначено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Згідно пункту 226.2 статті 226 Податкового кодексу України, наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Згідно пункту 226.11 статті 226 Податкового кодексу України, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

Відповідно до абзацу шостого пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251, вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Частиною другою статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачені фінансові санкції у вигляді штрафу, які застосовуються до суб’єктів господарювання за порушення норм цього Закону.

Частиною 4 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначено компетенцію органів, уповноважених застосовувати штрафні санкції за порушення норм цього Закону. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою статті 17 Закону, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.

Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві встановлено факт зберігання товариством з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» з метою подальшої реалізації алкогольного напою описаного в додатку №1 до акту перевірки, маркованого марками акцизного податку з порушенням, а саме контролюючим органом зазначено, що при відкупорюванні пляшки алкогольного напою Джин «Гордонс» марка акцизного податку не розривається, а відклеюється.

В свою чергу позивачем зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» не є імпортером алкогольного напою Джин «Гордонс», про який йде мова в акті перевірки. Імпортером вказаного товару є товариство з обмеженою відповідальністю «Баядера-Імпорт», що підтверджується відповідною видатковою накладною від 05.03.2015 №35697/33544. Таким чином, покупцем акцизної марки, яка за твердженням контролюючого органу була наклеєна у спосіб, що не дозволяє щоб вона розривалася під час відкупорювання, є імпортер алкогольного напою Джин «Гордонс» - товариство з обмеженою відповідальністю «Баядера-Імпорт».

Зокрема, позивачем зазначено, що пляшка алкогольного напою Джин «Гордрнс» мала марку акцизного податку встановленого зразка, що підтверджується листом товариства з обмеженою відповідальністю «Баядера-Імпорт» від 07.07.2015 №37-15, заявкою-розрахунком товариства з обмеженою відповідальністю «Баядера-Імпорт» на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв від 03.12.2014 №1369.

Слід зазначити, що наявність на пляшці алкогольного напою Джин «Гордрнс» марки акцизного податку встановленого зразка надавала підстави товариству з обмеженою відповідальністю «Епіцентр К» здійснювати реалізацію такого товару споживачам, така реалізація здійснювалася правомірно, оскільки наявність акцизної марки є підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товару на митну території України.

Відповідачем зазначені доводи позивача не спростовано.

Крім того, відповідачем не надано суду всіх матеріалів перевірки, на підставі яких контролюючим органом прийнято оскаржуване рішення. Зокрема, акт перевірки містить посилання на наявність фото фіксації виявлених порушень, яку під час судового розгялду справи контролюючим органом суду не надано.

За таких обставин, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів порушення позивачем приписів законодавства України, що регулює порядок виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, реалізацію алкогольних напоїв.

Враховуючи викладене, відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій від 30.06.2015 №16173/0089/2810 прийняте обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про застосування фінансових санкцій від 30.06.2015 №16173/0089/2810, підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 30.06.2015 №16173/0089/2810.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.

Повний текст постанови складено 25.03.2016