Постанова № 56727404, 21.03.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
813/6591/15
Номер документу
56727404
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2016 року № 813/6591/15

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Потабенко В.А.,

за участю секретаря судового засідання - Петрика Р.І.,

з участю:

представника позивача - Булаш З.В., згідно довіреності,

представники відповідача -1, -2- не прибули,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнекстпулбрутт", Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції про визнання недійсними змін до установчих документів та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Галицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області (далі -Галицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнекстпулбрутт" (далі - ТзОВ "Укрнекстпулбрутт", відповідач-1), Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції (далі - РС Львівського МУЮ, відповідач-2), з наступними позовними вимогами:

- визнати недійсними зміни до установчих документів, пов'язаних з зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнекстпулбрутт" на АДРЕСА_1;

- зобов'язати Реєстраційну службу Львівського міського управління юстиції внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнекстпулбрутт" на АДРЕСА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що внесення недостовірних відомостей до установчих документів щодо місцезнаходження ТзОВ "Укрнекстпулбрутт", унеможливлює здійснення Галицькою ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області функцій щодо контролю за повнотою, достовірністю та своєчасністю сплати податкових платежів до бюджету, проведення перевірок, заходів із стягнення боргу, інших функцій, визначених Податковим кодексом України. Враховуючи факт незнаходження товариства за адресою: АДРЕСА_1, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позові та уточненнях до нього від 27.01.2015 року, просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача-1, в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив. Належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання шляхом скерування на його адресу судових повісток.

Представник відповідача-2, в судове засідання не прибув. Належним чином повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується наявним у справі повідомленням про вручення судової повістки. Крім того, 09.02.2016 року скерував на адресу суду заперечення на адміністративний позов (вх. № 2647), в якому зазначив, що наявність податкової заборгованості чи відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". Враховуючи те, що жодних порушень чинного законодавства державним реєстратором не вчинено, а також те, що державний реєстратор Львівського міського управління юстиції не проводив державної реєстрації зміни місцезнаходження ТзОВ "Укрнекстпулбрутт", представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТзОВ "Укрнекстпулбрутт", код ЄДРПОУ 35573003, зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1.

Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" перебуває на обліку у Галицькій ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області.

11.09.2015 року ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області скерувала запит на встановлення місцезнаходження платника податків у Головний оперативний відділ ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області № 99/13-04-1/35573003 від 11.09.2015 року та акт обстеження юридичної адреси № 491/13-04-11/35573003 від 11.09.2015 року.

Головним оперативним відділом ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області на вказаний лист надано довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків № 711/07-04 від 23.09.2015 року, згідно якої службові особи ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" за вказаною адресою не знаходяться.

На підставі даної довідки, позивачем прийнято рішення про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" за місцезнаходженням № 641 від 28.09.2015 року.

09.11.2015 року державним реєстратором Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців рішення № 14151430017037054 про відсутність юридичної особи за адресою: АДРЕСА_1.

Вважаючи недостовірними зміни до установчих документів відповідача-1, пов'язаних з зміною місцезнаходження на АДРЕСА_1, ДПІ у Галицькому районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області звернулось з відповідним позовом до суду.

Суд при вирішенні даного спору, керувався наступним.

Відносини у сфері державної реєстрації юридичних осіб станом на момент прийняття рішення в даній справі регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Так, у відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в Єдиному державному реєстрі, серед інших, містяться відомості місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, які стосуються зміни її місцезнаходження, проводить державний реєстратор.

Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, у відповідності до ч. 4 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", це - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

За визначенням, наведеним в ч. 5 цієї ж статті, державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, це - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.

Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначені загальні засади державної реєстрації, згідно яких, прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації здійснюється за принципом екстериторіальності в межах України, тобто за місцезнаходженням/місцем проживання юридичної особи або фізичної особи - підприємця.

Згідно ч. 2 ст. 87 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Позивач, при обґрунтуванні позовних вимог, покликався на недостовірність відомостей про місцезнаходження ТзОВ "Укрнекстпулбрутт", оскільки товариство фактично не змінювало свого місцезнаходження на АДРЕСА_1.

Згідно пунктів 12.4 та 12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 року, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.

Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що службовими особами Галицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області не вчинено всіх належних дій для встановлення фактичного місцезнаходження ТзОВ "Укрнекстпулбрутт".

Так, контролюючим органом в довідці про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків № 711/07-04 від 23.09.2015 року не зазначено, що саме знаходиться (перебуває) за адресою: АДРЕСА_1, не зазначено, яким чином Галицька ОДПІ ГУ ДФС у Львівські області встановлювала місцезнаходження товариства, не враховано, що будинок АДРЕСА_1 є багатоквартирним.

Крім того, на думку суду, позивач безпідставно покликається на долучену до матеріалів справи заяву ОСОБА_2, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, про те, що жодного відношення до ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" він не має та що ним не укладалося жодних договорів оренди з даним підприємством, оскільки суду не надано доказів того, що ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" зареєстрований в АДРЕСА_1, а заява мешканця однієї квартири не може бути доказом неможливості реєстрації місцезнаходження ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" за будь - якою іншою з квартир.

Крім того, суду не надано жодних доказів того, що державним реєстратором проведено зміну до установчих документів юридичної особи ТзОВ "Укрнекстпулбрутт" в частині місцезнаходження, з порушенням Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який діяв до 01.01.2016 року.

Суд зазначає, що встановлення факту відсутності товариства за зареєстрованим місцезнаходженням не може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження, однак, є підставою для внесення інформації про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.

Що і було зроблено раніше.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивача, оскільки викладені в адміністративному позові обставини у відповідності до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", є лише підставою для внесення до єдиного державного реєстру змін щодо місцезнаходження ТзОВ "Укрнекстпулбрутт", або інформації про відсутність товариства за місцезнаходженням, що було вчинено державним реєстратором, але аж ніяк не є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Вищевказане узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України від 20.10.2015 року у справі К/800/35309/14.

У відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 КАС України, передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наслідками розгляду справи суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що наявність заборгованості товариства та відсутність його за місцем реєстрації не є причиною для визнання недійсними змін до установчих документів, та як наслідок зобов'язання РС ЛМУЮ внести запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю "Укрнекстпулбрутт" на АДРЕСА_1.

Тому, підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що жодних підстав для задоволення позову немає, у зв'язку з чим, суд відмовляє позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.

Згідно з ст. 94 КАС України судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 18, 19, 33-35, 69-71, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

у задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 28.03.2016 року.

Суддя Потабенко В.А.