УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
28 березня 2016 року
Справа № 803/359/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., вивчивши позовну заяву Першого заступника керівника Луцької місцевої прокуратури Волинської області до Маяківської сільської ради Луцького району Волинської області про визнання нечинними та скасування пунктів положення,
ВСТАНОВИВ:
25.03.2016 року Перший заступник керівника Луцької місцевої прокуратури Волинської області звернувся з адміністративним позовом до Маяківської сільської ради Луцького району Волинської області про визнання нечинними та скасування пунктів 1.4, 2.3.3, абзацу другого пункту 1.7, абзацу другого пункту 3.6 Положення про порядок виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва за рахунок земель сільської ради, затвердженого рішенням Маяківської сільської ради від 10.09.2010 року №20/4.10.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду з таких підстав.
Відповідно до частини другої статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення передбачених законом вимог.
Як зазначено у позовній заяві, Луцькою місцевою прокуратурою Волинської області за результатами вивчення стану дотримання земельного законодавства встановлено, що рішенням Маяківської сільської ради Луцького району Волинської області від 10.09.2010 року №20/4.10 затверджено Положення про порядок виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва за рахунок земель сільської ради, не наданих у власність та користування по Маяківській сільській раді, пунктами 1.4, 2.3.3, абзацу другого пункту 1.7, абзацу другого пункту 3.6 якого порушено вимоги земельного законодавства, зокрема, встановлено обмеження та надано переваги для окремих категорій громадян у набутті права власності на земельну ділянку.
З матеріалів справи вбачається, що Перший заступник керівника Луцької місцевої прокуратури Волинської області звернувся до суду із позовом 25.03.2016 року, що підтверджується відбитком штемпеля вхідної кореспонденції Волинського окружного адміністративного суду. Водночас рішення, яким затверджено частково оскаржуване прокурором Положення про порядок виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва за рахунок земель сільської ради, не наданих у власність та користування по Маяківській сільській раді, прийняте Маяківською сільською радою 10.09.2010 року за №20/4.10. Відтак, суд зазначає, що з часу прийняття рішення відповідачем пройшло понад п’ять років.
Таким чином, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, оскільки підставою для звернення є сам факт порушення, вчинений у певний час, а не факт, коли стало про це відомо прокурору.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03.11.2015 року у справі №21-2008а15, яка в силу частини першої статті 244-2 КАС України є обов’язковою для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Статтею 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Беручи до уваги те, що з часу прийняття рішення Маяківської сільської ради від 10.09.2010 року №20/4.10, яким затверджено Положення про порядок виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва за рахунок земель сільської ради, не наданих у власність та користування по Маяківській сільській раді, пройшло понад п’ять років, прокурором не наведено жодних підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, а тому адміністративний позов слід залишити без розгляду, роз’яснивши позивачу його право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.
Крім того, частиною першою статті 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Отже, для повернення судового збору, сплаченого при поданні даного адміністративного позову, позивачу необхідно звернутись до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись ст.ст.99, 100, 107 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Першого заступника керівника Луцької місцевої прокуратури Волинської області до Маяківської сільської ради Луцького району Волинської області про визнання нечинним та скасування пунктів положення залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Н.Б.Плахтій