КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/10967/15 Головуючий у 1-й інстанції: Нагорянський С.І.
Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 березня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Аліменка В.О., секретаря судового засідання Самсонової М.М., за участі представників позивача Петруньок С.М., Кравчук Н.В., представника відповідача Колісниченко О.Л., розглянувши у відкритому судовому апеляційну скаргу Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу працевлаштування інвалідів,-
В С Т А Н О В И В:
05.06.2015 року Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - ДП «НАЕК «Енергоатом») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2014 році у розмірі 69693180,70 грн. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у сумі 3484659,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2015 року позов задоволено частково: стягнуто з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (код ЄДРПОУ 24584661) суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 61 629 506,90 грн. і пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у сумі 3 081 475 грн.
Суд першої інстанції виходив з того, що матеріалами справи підтверджено невиконання відповідачем обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів. Тобто відповідачем не вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів по забезпеченню працевлаштування інвалідів на підприємстві та не працевлаштована необхідна кількість інвалідів згідно відповідного нормативу.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2015 року в частині задоволення позовних вимог щодо стягнення з ДП «НАЕК «Енергоатом» 64 710 981,90 грн.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закону № 875), не вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування на створені ним робочі місця. Всі інваліди за направленням з центрів зайнятості були працевлаштовані, випадки безпідставних відмов у прийнятті на роботу особам з обмеженими можливостями не було, що підтверджується листами відокремлених підрозділів відповідача, а також листами відповідних міських центрів зайнятості.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, представники позивача заперечували проти її задоволення.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ДП «НАЕК «Енергоатом» зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 24584661. (т.1 а.с.10)
У 2014 році до складу відповідача входили 14 відокремлених підрозділів (далі - ВП): ВП «Запорізька АЕС», ВП «Рівненська АЕС», ВП «Хмельницька АЕС», ВП «Южно-Українська АЕС», ВП «Атоменергомаш», ВП «Атомремонтсервіс», ВП «Атомкомплект», ВП «Науково-технічний центр», ВП «Аварійно-технічний центр», ВП «Управління справами», ВП «Атомпроектінженіринг», ВП «Складське господарство», ВП Конструкторське бюро «Атомприлад» та ВП «Донузлавська ВЕС» (знаходиться на тимчасово окупованій території).
В лютому 2015 року відповідач подав до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2014 рік по формі 10-ПІ (поштова-річна), по формі затверджений наказом Мінпраці та соціальної політики від 10.02.2007р. № 42 з доповненнями від 12.11.2008р. № 527.
Згідно із звітом середньооблікова кількість працівників облікового складу підприємства у 2014 році становила 34508 осіб, відповідно нормативу встановленого ст.19 Закону № 875 на підприємстві повинно бути працевлаштовано 1380 осіб з інвалідністю, проте працевлаштовано лише 775 осіб.
Позивач при нарахуванні адміністративно-господарські санкції відповідно до Закону № 875 виходив з того, що середньорічна заробітна плата у 2014 році складала 115 195,34 грн., а не створено 605 робочих місць для працевлаштування осіб інвалідів, а тому позивач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції 69 693 180, 70 грн.
Відповідачем станом на 04.06.2015 року добровільно їх не сплачено, тому за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій позивачем було донараховано ще пеню у розмірі 3 484 659,00 грн.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року (із змінами та доповненнями) для всіх підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.
Якщо кількість працюючих інвалідів на підприємствах, установах, у тому числі підприємствах, організаціях, громадських організаціях інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 зазначеного Закону, вони щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної зарплатні на відповідному підприємстві, установі, організації.
Відповідно до положень частин 1, 2 та 3 статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Статтею 18 зазначеного Закону передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахування його побажань.
Відповідно до п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання (ч.1 ст. 218 ГК України). Частиною 2 ст. 218 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
З огляду матеріалів справи та додаткових документів, наданих до суду апеляційної інстанції, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо кількості не створених робочих місць для працевлаштування інвалідів ДП «НАЕК «Електроатом», оскільки будуються на узагальнених обґрунтуваннях сприяння відокремлених підрозділів організації робочих місць для інвалідів.
Колегія суддів вважає, що для правильного вирішення даного питання необхідно проаналізувати показники кожного відокремленого підрозділу окремо.
Як раніше було встановлено, що у 2014 році до складу відповідача входили Дирекція та 14 ВП: ВП «Запорізька АЕС», ВП «Рівненська АЕС», ВП «Хмельницька АЕС», ВП «Южно-Українська АЕС», ВП «Атоменергомаш», ВП «Атомремонтсервіс», ВП «Атомкомплект», ВП «Науково-технічний центр», ВП «Аварійно-технічний центр», ВП «Управління справами», ВП «Атомпроектінженіринг», ВП «Складське господарство», ВП Конструкторське бюро «Атомприлад» та ВП «Донузлавська ВЕС» (знаходиться на тимчасово окупованій території).
Отже, розгляду підлягають вимоги щодо застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу працевлаштування інвалідів по Дирекції та 13 ВП, а саме ВП «Запорізька АЕС», ВП «Рівненська АЕС», ВП «Хмельницька АЕС», ВП «Южно-Українська АЕС», ВП «Атоменергомаш», ВП «Атомремонтсервіс», ВП «Атомкомплект», ВП «Науково-технічний центр», ВП «Аварійно-технічний центр», ВП «Управління справами», ВП «Атомпроектінженіринг», ВП «Складське господарство» та ВП Конструкторське бюро «Атомприлад».
Проаналізувавши матеріали справи та документи, які були витребувані судом апеляційної інстанції, отримані і прийняті судом апеляційної інстанції в ході слухання справи, оцінивши протокол взаємозвірки між Київським міським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та ДП «НАЕК «Енергоатом», колегія суддів дійшла наступного висновку:
ВП «Запорізька АЕС» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 260 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників -11191, 4-х відсотковий норматив складає - 448, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 161, подавалися Звіти форми 3-ПН про наявність 27 вакантних місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується листом Енергодарського міського центру зайнятості від 22.02.2016 № 245-01-23 (т.4 а.с.90), отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 260 х 115 195,34 = 29 950 788,40 грн. та пені 29 950 788,40 х 0,1% х 50 днів = 1 497 539,42 грн.
ВП «Южно-Українська АЕС» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 141 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників -6927, 4-х відсотковий норматив складає - 277, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 100, подавалися Звіти форми 3-ПН про наявність 36 вакантних місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується листом Миколаївського обласного центру зайнятості від 22.02.2016 № 04-1783/10/0/18-15 (т.3 а.с.151), отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 141 х 115 195,34 = 16 242 542,90 грн. та пені 16 242 542,90 х 0,1% х 50 днів = 812 127,15 грн.
ВП «Рівненська АЕС» вжиті всі заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади, проінформовано відповідні органи, які займаються працевлаштуванням інвалідів, про створення таких робочих місць для інвалідів, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників - 7958, 4-х відсотковий норматив складає - 318, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 288, не працевлаштовано за нормативом 30 інвалідів, проте про наявність 30 вакантних місць для працевлаштування інвалідів подавалися Звіти форми 3-ПН, що підтверджується листом Кузнецовського центру зайнятості від 23.02.2016 № 04-11/385 (т.4 а.с.91), отже підстави для застосування до ВП «Рівненська АЕС» адміністративно-господарських санкцій відсутні.
ВП «Хмельницька АЕС» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 66 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників -5104, 4-х відсотковий норматив складає - 204, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 114, подавалися Звіти форми 3-ПН про наявність 24 вакантних місць для працевлаштування інвалідів, що не оспорюється позивачем, отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 66 х 115 195,34 = 7 602 892,44 грн. та пені 7 602 892,44 х 0,1% х 50 днів = 380 144,62 грн.
ВП «Атоменергомаш» вжиті всі заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади, проінформовано відповідні органи, які займаються працевлаштуванням інвалідів, про створення таких робочих місць для інвалідів, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників - 966, 4-х відсотковий норматив складає - 39, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 24, не працевлаштовано за нормативом 15 інвалідів, проте про наявність 20 вакантних місць для працевлаштування інвалідів подавалися Звіти форми 3-ПН, що підтверджується листом Енергодарського міського центру зайнятості від 22.02.2016 № 245-01-23 (т.4 а.с.90), отже підстави для застосування до ВП «Атоменергомаш» адміністративно-господарських санкцій відсутні.
ВП «Атомремонтсервіс» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 5,8 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників - 796, 4-х відсотковий норматив складає - 32, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 25, подавалися Звіти форми 3-ПН про наявність 1 вакантного місця для працевлаштування інвалідів, що не оспорюється позивачем, отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 5,8 х 115 195,34 = 668 132,97 грн. та пені 668 132,97 х 0,1% х 50 днів = 33 406,65 грн.
ВП «Аварійно-технічний центр» норматив перевиконано на 1 особу, що не заперечується позивачем, отже підстави для застосування до ВП «Аварійно-технічний центр» адміністративно-господарських санкцій відсутні.
ВП «Атомкомплект» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 2 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників - 65, 4-х відсотковий норматив складає - 3, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 1, Звіти форми 3-ПН про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів не подавались, отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 2 х 115 195,34 = 230 390,68 грн. та пені 230 390,68 х 0,1% х 50 днів = 11 519,53 грн.
ВП «Управління справами» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 1 вакантного місця, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників - 139, 4-х відсотковий норматив складає - 6, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 5, Звіти форми 3-ПН про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів не подавались, отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 1 х 115 195,34 = 115 195,34 грн. та пені 115 195,34 х 0,1% х 50 днів = 5759,77 грн.
ВП «Науково-технічний центр» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 3 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників -78, 4-х відсотковий норматив складає - 3, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 0, Звіти форми 3-ПН про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів не подавались, отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 3 х 115 195,34 = 345 586,02 грн. та пені 345 586,02 х 0,1% х 50 днів = 17 279,30 грн.
ВП «Атомпроектінженіринг» норматив перевиконано на 3 особи, що не заперечується позивачем, отже підстави для застосування до ВП «Атомпроектінженіринг» адміністративно-господарських санкцій відсутні.
ВП Конструкторське бюро «Атомприлад» не виконано обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів з їх вини щодо 2 вакантних місць, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників - 54, 4-х відсотковий норматив складає - 2, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 0, Звіти форми 3-ПН про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів не подавались, отже розмір адміністративно-господарських санкцій складає 2 х 115 195,34 = 230 390,68 грн. та пені 230 390,68 х 0,1% х 50 днів = 11 519,53 грн.
ВП «Складське господарство» норматив перевиконано на 2 особи, що не заперечується позивачем, отже підстави для застосування до ВП «Складське господарство» адміністративно-господарських санкцій відсутні.
Дирекція ДП «НАЕК «Енергоатом» норматив перевиконано на 5 осіб, що не заперечується позивачем, отже підстави для застосування до Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом» адміністративно-господарських санкцій відсутні.
З урахуванням показників відокремлених підрозділів, підсумовуючи суми адміністративно-господарських санкцій та пені, колегія суддів приходить до висновку, що з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (код ЄДРПОУ 24584661) підлягає стягненню сума адміністративно-господарських санкцій у розмірі 55 385 919, 40 грн. і пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у сумі 2 769 295, 97 грн.
Щодо розбіжностей показників звітності форми 3-ПН по кожному відокремленому підрозділу, викладені в протоколі взаємозвірки між Київським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та ДП «НАЕК «Енергоатом» від 10.03.2016 року, колегія суддів приймає позицію ДП «НАЕК «Енергоатом», оскільки саме до нього застосовується відповідальність, й у підприємства не було підстав не довіряти офіційним листам центрів зайнятості щодо показників про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів при захисті своїх інтересів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для її скасування, та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Повний текст ухвали виготовлено 28.03.2016 р.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2015 р. - задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2015 р. у справі за адміністративним позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу працевлаштування інвалідів - скасувати.
Позовні вимоги Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу працевлаштування інвалідів - задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (код ЄДРПОУ 24584661) суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 55 385 919, 40 грн. і пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у сумі 2 769 295, 97 грн.
У задоволені решти позовних вимог Київському міському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення нормативу працевлаштування інвалідів - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
В.О. Аліменко
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Епель О.В.
Кобаль М.І.