ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"24" березня 2016 р. Справа № 295/16316/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "15" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з казаним позовом, у якому просить визнати відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, нарахованих та виплачених позивачеві і з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату №5598 від 26.08.2015 року. Відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, оскільки одноразові виплати, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування включаються до грошового забезпечення як різновиду заробітної плати, натомість включення до грошового забезпечення для призначення пенсії одноразових виплат суперечить ч.3 ст. 43 Закону №2262. Вважає, що такі дії відповідача суперечать вимогам ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 15.12.2015 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку розміру пенсії ОСОБА_4
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату № 5598 від 26.08.2015 року з 12 жовтня 2015 року.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач 20.12.2010 року звільнений з військової служби на пенсію, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
26.08.2015 року позивачу Житомирським обласним військовим комісаріатом видано довідку №5598 про додаткові види його грошового забезпечення з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 24 календарні місяці перед звільненням.
12.10.2015 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Житомирського обласного військового комісаріату з заявами про перерахунок та виплату позивачу призначеної пенсії відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з урахуванням вказаної довідки з 12.10.2015 року.
Листом від 26.10.2015 року №1083/Р-11 управління відмовило у перерахунку пенсії, посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі №4-рп/2015, зазначивши, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, визначеного у статтях 43, 63 Закону №2262-XII до якого належить лише надбавки, доплати і підвищення, а одноразові додаткові виплати, про які зазначав в заяві позивач, не входять до складу грошового забезпечення і тому включатись при її обчисленні не можуть (а.с.20).
На звернення позивача з приводу перерахунку пенсії, Житомирський обласний військовий комісаріат у листі від 27.10.2015 року №6970 рекомендував для перерахунку пенсії звернутись до ПФУ і надати додаткові документи (а.с.23).
В зв'язку з цим, ОСОБА_4, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Задовольняючи позовні вимоги та зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 12 жовтня 2015 року на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату № 5598 від 26.08.2015 року, суд першої інстанції виходив з того, що зазначені у довідці виплати відносяться до скалду грошового забезпечення в силу приписів Закону №2011-ХІІ.
Колегія суддів частково погоджується із вказаними висновками суду, виходячи з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті Закону (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 41 Закону №1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною першою статті 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців в разі нарахування та сплати з них єдиного внеску, а тому з врахуванням їх розміру має обчислюватись пенсія.
У відповідності до ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VІ єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
В матеріалах справи міститься довідка Житомирського обласного військового комісаріату за №5598 від 26.08.2015 року (а.с.14) та наданий Житомирським обласним військкоматом суду апеляційної інстанції Розрахунок про сплату єдиного соціального внеску від 13.03.2016 р. №1574, з яких вбачається, що позивачу була нарахована: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та винагорода за тривалу безперервну військову службу. Із зазначених сум сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, суд першої інстанції зробив вірний висновок, що вказані суми відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Разом з тим, судом апеляційної інстанції встановлено і вказане стверджується вищевказаними документами, що позивачу не виплачувалась у спірний період щомісячна додаткова грошова винагорода (довідка на а.с.14).
Що стосується одноразової грошової допомоги при звільненні, то колегія зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом частини сьомої статті 7 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. У Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. №1170, прямо зазначено, що не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, на одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Відтак, на виплачену позивачеві у грудні 2010 року одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби у сумі 4602150 грн. не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оскільки така виплата є одноразовою, не має систематичного характеру і, на переконання колегії суддів, не входить до грошового забезпечення при призначенні пенсії.
Наведене підтверджується розрахунком Житомирського обласного військового комісаріату від 13.03.2016 р. №1574.
Доказів щодо сплати єдиного внеску із зазначеної суми допомоги матеріали справи не містять (довідка а.с.14).
Слід також зазначити, що правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та винагорода за тривалу безперервну військову службу, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.
Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.
Відповідно до статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Слід зазначити, що сума одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби не віднесена до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, визначених ПКМУ від 07 листопада 2007 року №1294, на які нараховується єдиний соціальний внесок, а тому не може враховуватись для перерахунку пенсії позивачеві, проте суд першої інстанції даного не врахував.
За правилами частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Зважаючи на виникнення обставин, що спричинили виникнення права позивача на перерахунок пенсії у бік збільшення, у жовтні 2015 року, як-то: звернення до військомату, звернення до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області, враховуючи наведену вище норму Закону, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково визначив дату перерахунку пенсії з 12 жовтня 2015 року, а не з 1 листопада 2015 року.
Стосовно способу захисту порушеного права позивача, то слід зобов'язати відповідача не тільки провести перерахунок, а й виплатити останньому перераховані кошти.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково. Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "15" грудня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_4
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та винагороди за тривалу безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату №5598 від 26.08.2015 року, починаючи з 01 листопада 2015 року.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "24" березня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул. Баранова,4,Житомир,10001,