Постанова № 56721456, 17.03.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
812/1731/15
Номер документу
56721456
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 березня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1731/15

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шембелян В.С.,

при секретарі судового засідання: Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-10907" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 36932,01 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16 квітня 2013 по 20 червня 2014 у розмірі 731,28 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов зазначений адміністративний позов.

В обґрунтування позову вказано, що відповідач не був зареєстрованим в установі позивача та не звітував позивачу за формою 10-ПІ за 2013 рік про наявність створених робочих місць для інвалідів. Територіальною державною інспекцією з питань праці у Луганській області 28.03.2014 було здійснено планову перевірку відповідача на предмет дотримання ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за результатами якої було складено акт № 12-12-169/0023. На підставі акту за результатами перевірки нараховано санкції у сумі 36932,01 грн. Крім того, за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня у розмірі 731,28 грн.

На підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів загальну суму заборгованості в розмірі 37663,29 грн.

До позовної заяви додано копію ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 23.06.2014 про відкриття провадження в справі №812/4088/14 за аналогічним позовом від 20.06.2014 року, яка не була розглянута по суті.

Представник позивача у судове засідання не прибув, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.69).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час розгляду справи його було повідомлено належним чином, причини неявки суду невідомі.

Вирішуючи питання щодо строку звернення до суду з даним позовом суд зазначає, що згідно з ч. ч. 1, 2 ст. КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

В позовній заяві зазначено, що підприємство відповідача не було зареєстровано в установі позивача всупереч вимогам чинного законодавства. Позивачу ж стало відомо про наявність вказаного порушення лише на підставі акту перевірки підприємства відповідача інспекції праці № 12-12-169/0023 від 28.03.2014.

Тому суд вважає слушними доводи сторони позивача, що право на звернення до суду з вказаним позовом в нього виникло лише з часу, коли йому стало відомо про це порушення з акту перевірки підприємства відповідача інспекції праці.

З ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 23.06.2014 про відкриття провадження в справі №812/4088/14 вбачається, що позивач своєчасно 20.06.2014 року звернувся до суду з цим позовом.

Зазначена справа за даними програми «Діловодство спеціалізованого суду» не була розглянута по суті.

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції в деяких районах Луганської та Донецької областей головою Луганського окружного адміністративного суду видано наказ № 26/С-од від 15 липня 2014 року про призупинення роботи суду, дію якого в подальшому пролонговано до 15.11.2014.

На момент призупинення роботи суду всі адміністративні справи перебували за місцем розташування суду за адресою: вул. Поштова, 1, м. Луганськ.

Орієнтовно у період з 17 липня 2014 року по 30 липня 2014 року невідомими озброєними людьми відбулося захоплення адміністративної будівлі Луганського окружного адміністративного суду, внаслідок чого з володіння суду вибули всі адміністративні справи, у тому числі й справа за 812/4088/14.

Відповідно, на даний час адміністративна справа № 812/4088/14 є втраченою.

Відповідно до ч. 3 ст. 277 КАС України, судове провадження, втрачене до закінчення судового розгляду, не підлягає відновленню у встановленому цим розділом порядку. Заявник у цьому разі може пред'явити новий позов.

Оскільки позивач своєчасно звернувся до суду з позовом, провадження з розгляду якого було втрачено, позивач правомірно скористався своїм правом на подання нового позову. Норми КАС України не передбачають застосування строку звернення до суду в разі втрати нерозглянутої справи, коли особа змушена звернутися з новим позовом.

У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Тому суд вважає за необхідне розглянути дану справу по суті спору не застосовуючи до позивача наслідки пропуску строку звернення до суду.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.

Згідно з витягом з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Луганське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів 12.11.2014 № 13821070004018506 (дата та номер останньої реєстраційної дії) перереєструвалось за новим місцезнаходженням, а саме: Луганська обл., м. Рубіжне, вулиця Будьонного, будинок 28 (а.с.23).

Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до пунктів 1, 2 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого, наказом Міністерства соціальної політики України 14.04.2011 № 129, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.04.2011 за № 528/19266 є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України.

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ідентифікаційний номер 13396264) зареєстроване юридичною особою 24.12.1991, є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, і діє на підставі Положення про Луганське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с. 20-26).

Згідно з підпунктом 1 пункту 5 Положення про Луганське відділення Фонду соціального захисту інвалідів відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійсню є збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 № 875-12 XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-XII).

Згідно з п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до п. 1.3 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 за №988/23520, роботодавці подають інформацію до територіального органу Державної служби зайнятості України у містах Києві та Севастополі, районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган) незалежно від місцезнаходження.

Згідно п. 2.1 зазначеного Порядку форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Товариство з обмеженою відповідальністю "АТП-10907" зареєстровано як юридична особа з 17.04.2007, (ідентифікаційний код 35079514) місцезнаходження: 91480, Луганська область, м. Щастя, вул. Гагаріна, 1к/1 (а.с. 44-45).

Відповідно до інформації за показниками перевірки з Єдиного інформаційного автоматизованого банку даних щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів вбачається, що Територіальною державною інспекцією з питань праці у Луганській області проведено позапланову перевірку, результати якої викладено в акті № 12-01-136/0023 від 28.03.2014 за 2013 рік, та нарахована сума санкцій у розмірі 36932,01 грн. (а. с. 12).

Відповідно до розрахунку позивача, відповідач повинен був працевлаштувати у 2013 році 3 інваліда, фактично працевлаштовано 0 інвалідів, тому відповідачу нараховано адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2013 рік у сумі 36932,01 грн. (а. с. 13).

На підставі Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій на 66 календарних днів відповідачу нарахована пеня за період з 16.04.2014 по 20.06.2014 включно у розмірі 731,28 грн. (а.с.13).

Оскільки відповідач в 2013 році не був зареєстрований в установі позивача, не звітував йому за формою №10-ПІ, акт перевірки інспекції Держпраці, на підставі якого позивачем були нараховані господарські санкції позивачу, було втрачено позивачем у зв'язку з проведенням АТО, на сьогоднішній день єдиним доказом у справі є інформація за показниками перевірки з ЄІАБ від 20.11.2015 року, що підписана представником позивача (12).

Суд не вважає цей документ належним письмовим доказом в цій справі, оскільки цей документ не є безпосереднім носієм зазначеної в ній інформації, що суперечить вимогам ч.1 ст.70 та ч.1 ст.79 КАС України (а.с.12).

Як вбачається з Методики роботи з Єдиним інформаційним автоматизованим банком даних Фонду соціального захисту інвалідів щодо реєстрації роботодавців та даних про зайнятість і працевлаштування інвалідів, що затверджена наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 04.02.2009 №6/1, зазначена база даних є інформаційно-аналітичною системою, що створена для внутрішнього користування працівників Фонду з метою посилення контролю за дотриманням вимог законодавства про соціальний захист інвалідів з боку роботодавців, накопичення даних на центральному рівні, полегшення поточної аналітичної роботи (а.с.14-19).

Згідно з відповіддю ГУ Держпраці у Луганській області від 01.02.2016 №01-15/341 вони не можуть підтвердити факт проведення перевірки ТОВ "АТП-10907" та надати копію акту, оскільки всі архівні документи залишились на непідконтрольній Україні території в м. Луганську, саму ж інспекцію було переміщено до м. Лисичанська (а.с.70).

Отже, з урахуванням вимог статей 69-72 КАС України позивачем не доведено правомірність застосованих штрафних санкцій та, відповідно, правомірність нарахування пені, оскільки не доведено наявність об'єкту для їх обчислення на підставі первинних документів, що свідчить про передчасність та безпідставність заявлених вимог про стягнення вказаних сум.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, зважаючи на те, що доводи позивача стосовно наявності у відповідача обов'язку сплачувати адміністративно - господарські санкції та пеню у визначеному позивачем розмірі не знайшли свого підтвердження у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Питання щодо судового збору не вирішується оскільки, відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18,71,94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "АТП-10907" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 36932,01 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16 квітня 2013 по 20 червня 2014 у розмірі 731,28 грн. відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 24 березня 2016 року, після виходу судді з лікарняного.

Суддя В.С. Шембелян