Ухвала суду № 56720931, 25.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2016
Номер справи
823/5451/15
Номер документу
56720931
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа 823/5451/15 Суддя-доповідач Грищенко Т.М.

У Х В А Л А

25 березня 2016 року м. Київ

Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Грищенко Т.М., перевіривши матеріали апеляційної скарги Державної судової адміністрації України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Апеляційного суду Черкаської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державна казначейська служба України та Державна судова адміністрація України, про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Третя особа звернулася з апеляційною скаргою, не погоджуючись з постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 року.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2016 року апеляційну скаргу Державної судової адміністрації України залишено без руху.

Так, апелянту було запропоновано в тридцятиденний строк з дня отримання вищевказаної ухвали усунути недоліки апеляційної скарги, а саме сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги на оскаржувану постанову суду в розмірі 3041,35 грн.

Згідно зворотного повідомлення про вручення поштового відправлення, апелянтом отримано вказану ухвалу 25.02.2016 року.

Апелянтом, на виконання вищевказаної ухвали, було подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке він обґрунтовує тим, що відповідно до довідки від 23.03.2016 № 12-12/162 та виписки ДКС України з рахунку загального фонду державного бюджету про залишок коштів за кодом економічної класифікації видатків 2800 "Інші видатки" (додаються) Державна судова адміністрація України не має можливості такої оплати у зв'язку з недостатністю відкритих асигнувань.

Надаючи оцінку вказаному клопотанню судом зазначається, що відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Аналогічне положення закріплено у ст. 8 Закону України «Про судовий збір».

Як зазначено в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 23 січня 2015 року "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України "Про судовий збір", як зазначає у своїх рішеннях Вищий адміністративний суд України, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати (ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 січня 2014 року № 36722122, від 15 квітня 2014 року № 38331796, від 29 липня 2014 року № 39942890).

Аналіз такого врегулювання та судової практики дає підстави зробити висновок про те, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Також, щодо твердження апелянта про те, що судові витрати не повинні бути перешкодою для доступу до суду всіх осіб незалежно від їх майнового стану, що відповідає гарантуванню принципу рівності, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, що відображено також у п. 3 ч. 1 ст. 7 КАС України.

Таким чином, таке відстрочення сплати судового збору може розцінюватися, як надання окремим учасникам судового процесу процесуальних переваг перед іншими. Саме з цим законодавець пов'язує закріплення на законодавчому рівні обов'язку сплати судового збору для суб'єктів владних повноважень та виключення їх з переліку осіб, які звільнені від сплати судового збору.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Враховуючи вищевикладене, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню, оскільки обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для відстрочення сплати судового збору.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ухвали судді Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2016 року про залишення апеляційної скарги без руху в задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про звільнення від сплати судового збору було відмовлено.

Також, суд залишаючи апеляційну скаргу без руху та надаючи тридцятиденний строк для усунення недоліків апеляційної скарги було встановлено апелянту достатньо часу для вирішення питання сплати судового збору.

Отже, станом на 25.03.2016 року апелянтом не усунуті недоліки апеляційної скарги, визначені в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2016 року про залишення апеляційної скарги Державної судової адміністрації України без руху.

На підставі ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 зазначеного Кодексу, застосовуються правила ст. 108 КАС України, у відповідності до яких апеляційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала.

Керуючись ст.ст.108, 187, 189, 206, 254 КАС України, -

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про відстрочення сплати судового збору відмовити.

Апеляційну скаргу Державної судової адміністрації України на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 січня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Апеляційного суду Черкаської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державна казначейська служба України та Державна судова адміністрація України, про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - повернути особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня отримання її копії шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя Т.М. Грищенко