ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/36/16
21 березня 2016 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Гнатишин І.З.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, довіреність від 19 лютого 2016 року,
представника відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Цвігун І.М., довіреність від 12.01.2016 року № 9-19-0.9-505/2-16,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про зобов'язання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
14.01.2016 року ОСОБА_3 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, в якому просила:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області в наданні дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області надати дозвіл ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га із числа земель запасу Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області.
Уточнивши позовні вимоги позивач просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області надати дозвіл (видати наказ) ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га із числа земель запасу Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 27.11.2015 року позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області із заявою та необхідним пакетом документів про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області з метою реалізації права на безоплатну передачу громадянам України земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірах, визначених ст.121 Земельного кодексу України. .
У відповіді Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 18.12.2015 року № 31-19-0.51-1960/17-15-СГ ОСОБА_3 відмовлено у задоволенні клопотання. Відмова мотивована тим, що ділянка, яку позивач бажає отримати у власність запропонована для передачі громадянам України, військовослужбовцям ЗСУ, МВС, СБУ та інших військових формувань, які беруть (брали) участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. На думку позивача, таким рішенням відповідач порушив її право, як громадянина України на отримання безоплатно земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, що гарантоване ст.121 Земельного кодексу України і стало причиною звернення позивача до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 03.02.2016 року підтримав повністю з мотивів, викладених у вищевказаній заяві та у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, суду пояснила, що Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області прийнято рішення про відмову у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_3 від 27.11.2015 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки ділянка, яку в подальшому бажає отримати у власність позивач перебуває в складі земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 4,9558 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка відповідно до Меморандуму про співробітництво при вирішенні питань щодо забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками, підписаного 07.12.2015 року Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Коропецькою селищною радою, внесена до Альбому-атласу з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на території Монастириського району Тернопільської області. Враховуючи вищевикладене, представник відповідача вважає, що порушень зі сторони Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області не було і підстав для задоволення позовних вимог немає.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін по справі, суд встановив такі обставини.
Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_3 звернулась із заявою датованою 27 листопада 2015 року до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області.
Подана заява не містить особистого підпису ОСОБА_3 та згідно штампу вхідної кореспонденції отримана Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 09.12.2015 року під номером Я-1032/0/5-15. До заяви додано копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідачем - Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області листом від 18.12.2015 року № 31-19-0.51-1960/17-15-СГ "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу" ОСОБА_3 відмовлено у задоволенні вищевказаної заяви, оскільки обрана позивачем ділянка перебуває в складі земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, що запропонована для передачі громадянам України, військовослужбовцям Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та інших військових формувань, які беруть (брали) участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичної операції у східних та південно-східних областях України. Рекомендовано визначитись з іншим бажаним місцезнаходженням земельної ділянки, реалізувати своє право на безоплатну передачу земельної ділянки відповідно до Закону.
Як встановлено в судовому засіданні, 07.12.2015 року Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Коропецькою селищною радою підписано Меморандум про співробітництво при вирішенні питань щодо забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками, відповідно до якого ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1, площею 4,9558 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства внесена до Альбому-атласу з резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на території Монастириського району Тернопільської області. Крім того, як слідує із листа відповідача від 18.12.2015 року № 31-19-0.51-1960/17-15-СГ та наданих для огляду суду матеріалів, сформованих за результатами розгляду заяви ОСОБА_3, дана заява від 27.11.2015 року підготовлена позивачем із порушенням вимог ст.5 Закону України "Про звернення громадян", а саме не підписана заявником.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно п.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (далі - Положення № 15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Підпунктом 31 п.4 Положення № 15 визначено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
У відповідності до Положення № 15 Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Враховуючи системний аналіз вищезазначених норм, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення документації землеустрою, відповідач приймає одне з таких рішень: або проект наказу про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою, або інформує про відмову у наданні відповідного дозволу із зазначенням конкретних причин відмови.
Таким чином, відповідь Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області 18.12.2015 року № 31-19-0.51-1960/17-15-СГ "Щодо розгляду клопотання про прийняття наказу" ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області відповідає вимогам закону.
Разом з тим, вирішення питань, пов'язаних із наданням дозволу на розробку проекту землеустрою, на які поширюється чинність Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, є виключною компетенцією відповідного Держгеокадастру, а тому задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області надати дозвіл (видати наказ) ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га із числа земель запасу Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області може бути розцінене, як втручання суду у дискреційні повноваження органу державної влади та управління.
Таким чином, з огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду та завдань адміністративного судочинства, суд не може підміняти інший орган, зокрема Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області і перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань про виділення земельної ділянки, які законодавством віднесенні до компетенції даного органу. Адміністративний суд не може втручатись у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень.
Частиною другою ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.11,71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до пункту другого частини другої ст.162 КАС України в разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Однак, разом із тим, суд не вправі втручатись у діяльність суб'єкта владних повноважень, переймати на себе виконання повноважень та прийняття рішень, які за законом покладені на орган виконавчої влади та є його виключною прерогативою.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення
Керуючись ст.ст. 2,6,11,122,160-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області видати наказ про надання дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 гектари із числа земель запасу Коропецької селищної ради Монастириського району Тернопільської області згідно поданої нею заяви від 27 листопада 2015 року відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.