Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2016 року Справа № П/811/222/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мирошниченка В.С.,
за участю: секретаря с/з - Гловацької М.О.
представника позивача - не з'явився;
представника відповідача - не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до повного товариства "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія" про стягнення штрафу в сумі 17000 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (в подальшому - позивач або Нацкомфінпослуг) звернулась в суд з адміністративним позовом до повного товариства "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія" (в подальшому - відповідач або ПТ "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія") про стягнення штрафу в сумі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не надано звітні дані за перше півріччя 2015 року у паперовій формі, чим порушено законодавство у сфері надання фінансових послуг, в результаті чого було застосовано штрафні санкції у розмірі 17000 грн.
Відповідачу вручена постанова про застосування штрафної санкції, проте заборгованість так і не погашена.
В судове засідання представник позивача не з'явився, зазначивши в позовній заяві про розгляд справи без його участі (а.с. 6).
Відповідач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 28).
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У відповідності до ч.1 ст.41 КАСУ фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд дослідив подані позивачем документи і матеріали, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Відповідно до пункту 1 Положення про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011р. № 1070/2011, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Як вбачається із матеріалів справи, ПТ "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія" зареєстровано як юридична особа, вид діяльності - інші види кредитування (а.с. 13-18).
Позивачем встановлено, що ПТ "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія" не надано звітні дані за перше півріччя 2015 року у паперовій формі, в результаті чого складено акт про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 05.10.2015 року № 219/16/03-ЛБ.
Згідно висновків зазначеного акту, відповідачем порушено:
- ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг;
- п. 2.1, 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності ломбардами до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 4 листопада 2004 р. N 2740, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2004 р. за N 1482/10081 щодо неподання звітних даних за перше півріччя 2015 року у паперовій формі до Нацкомфінпослуг (а.с. 9).
Відповідачу рекомендованим поштовим відправленням направлений зазначений акт з повідомленням про розгляду справи (а.с. 8 - 10).
За результатами розгляду акту від 22.06.2015р. № 116/16/03-ЛБ позивачем винесена постанова № 219/16/03/01-ЛБ про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 21.10.2015, якою до ПТ "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія" застосовано штрафні санкції у розмірі 17000 грн. (а.с. 11).
Зазначену постанову вручено представнику відповідача (а.с .12).
Загальні правові засади створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України встановлює Закон України від 12.07.2001 № 2664-ІІІ Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг (далі - Закон №2664).
Так, згідно з пункту 1 частин першої 1 статті 1 Закону № 2664, фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Статтею 14 Закону № 2664 встановлено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Відповідачем не надано звітні дані за перше півріччя 2015 року у паперовій формі у строки, встановлені Нацкомфінпослуг, чим порушені вимоги пункту 2.1, 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності ломбардами до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 04.11.2014 № 2740.
Статтею 39 Закону № 2664 передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 2664 національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону у якості заходу впливу.
Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Пунктом 2 частини 1 статті 41 Закону № 2664 передбачено застосування національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг), до яких належить і відповідач, штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 41 зазначеного Закону, штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Відповідачем не надано доказів оскарження вищезазначеної постанови та доказів сплати штрафних санкцій.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з Повного товариства "Ломбард" Наш" ТОВ "АН Холдинг" і компанія" штраф у сумі 17000 грн.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158 - 163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з повного товариства "Ломбард "Наш" ТОВ "Ан Холдинг" і "компанія" (25026, м. Кіровоград, вул. Пацаєва, 3, корп.1, код ЄДРПОУ - 36487167) до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, штраф у сумі 17000 грн. (сімнадцять тисяч грн.)
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі відкладення складання постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду В.С. Мирошниченко