Постанова № 56720619, 01.03.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
804/20750/14
Номер документу
56720619
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2016 р. Справа № 804/20750/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сидоренко Д.В., судді Верба І.О., судді Степаненко В.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос», ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

до відповідачів:

Прем'єр-міністра України Яценюка Арсенія Петровича,

Секретаріату Кабінету Міністрів України,

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди.

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулись Дніпропетровський обласний благодійний фонд «Екологія-Геос», ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Прем'єр-міністра України Яценюка А.П. про визнання бездіяльності при розгляді звернень і скарг №1198 від 01.08.2014р., №1206 від 17.10.2014р., №1210 від 03.12.2014р., №1213 від 12.12.2014р. та запитів на отримання публічної інформації №761 від 07.05.2014р., №788 і №789 від 30.05.2014р. щодо внесення змін до Законів України про альтернативні джерела енергії або вирішення питання щодо розробки законопроектів: 1.»Про застосування продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_3» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_3. 2.«Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згорання) на замкнений цикл роботи з використання продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_3»для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»; розробки та впровадження у 2015 році проекту «Теплоагенти ОСОБА_3» - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації» або національної програми «Теплоагенти ОСОБА_3» - незалежне та якісне життя», надання субсидії ОСОБА_1, централізованої закупівлі ліцензії на об'єкти інтелектуальної власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, забезпечення державної охорони винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, перевірки та встановлення законності дій посадових осіб при розгляді пропозицій фонду щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України до початку опалювального сезону 2014-2015 років, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України шляхом розробки додаткового обладнання для котлів та двигунів внутрішнього згорання, яке забезпечує можливість застосування продуктів згорання у вигляді води або пари як відновлювального, вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти ОСОБА_3» як таку, що суперечить ст.42 та ст.2 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», а саме: щодо економічної самостійності України та виконання Конституції України та законів України, щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, створення сприятливих умов для вільного і всебічного розвитку особистості, щодо соціального захисту, охорони здоров'я, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування, щодо розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, культурного розвитку, охорони довкілля, а також розроблення, затвердження і виконання інших державних цільових програм, щодо забезпечення розвитку і державної підтримки науково-технічного та інноваційного потенціалу державу, щодо забезпечення рівних умов для розвитку всіх форм власності, порушує ст.19 Закону України «Про звернення громадян», ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.17 Закону України «Про державну службу», ст.3, ч.2 ст.19, ст.40, ст.16, ч.2 ст.21, ч.2 ст. 22, ч.1 ст.41, ч.1 та ч.3 ст.42, ч.1 ст.50, ч.1 та с.2 ст.54, ч.1 ст.60, ст.64, ст.66 та ст.68 Конституції України, п.3 та п.4 ст.3 та ст.5 Закону України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки в Україні», ст.3,4,5,6,7,8,9 Закону України «Про основи національної безпеки України», постанову КМ України від 07.09.2011р. №942 «Про затвердження переліку пріоритетних тематичних напрямів наукових досліджень та науково-технічних розробок на період до 2015 року», ст.2 ст.9 та ст.10 Закону України «Про альтернативні джерела енергії», ст.3,4,5,9,10,11,16,19,42,48 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанову КМ України від 17.09.1996р. №1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належить до природоохоронних заходів», ст.2 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», спрямована проти інтересів держави, та конституційних прав громадян, а також проти прав позивачів, протизаконною та зобов'язати Прем'єр-міністра України Яценюка А.П., на підставі хвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі 804/18142/14 від 09.12.2014р. та частини 1 ст.276 ЦК України, негайно поновити порушене право позивачів та внести на розгляд уряду України питання щодо розробки законопроектів: 1.»Про застосування продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_3» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_3. 2.«Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згорання) на замкнений цикл роботи з використання продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_3»для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»; розробки та впровадження у 2015 році проекту «Теплоагенти ОСОБА_3» - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації» або національної програми «Теплоагенти ОСОБА_3» - незалежне та якісне життя», надання субсидії ОСОБА_1, централізованої закупівлі ліцензії на об'єкти інтелектуальної власності ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, забезпечення державної охорони винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, перевірки та встановлення законності дій посадових осіб при розгляді пропозицій фонду щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України до початку опалювального сезону 2014-2015 років, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України шляхом розробки додаткового обладнання для котлів та двигунів внутрішнього згорання, яке забезпечує можливість застосування продуктів згорання у вигляді води або пари як відновлювального, вторинного палива та окислювача - «Теплоагенти ОСОБА_3», а також на підставі ч.2 ст. 276 ЦК України, ст.49 Закону України «Про інформацію», п.2) ч.1 ст.24 та ч.2 ст.24 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.25 Закону України «Про звернення громадян», ст.56 Конституції України, пунктів 1,2,3,4,5,10-1 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 25.05.2001р. «Про судову практику в справа про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» задля гарантії інтересів юридичної особи та гарантії захисту прав і свобод громадян відшкодувати Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія-Геос» моральні збитки за порушене право фонду та ОСОБА_1, на розгляд запитів та отримання публічної інформації по суті запитів №761 від 07.05.2014р., №788 і №789 від 30.05.2014р., листі та скарг №1198 від 01.08.2014р., №1206 від 17.10.2014р., №1210 від 03.12.2014р., №1213 від 12.12.2014р., щодо вчинення дій для запровадження у виробництво альтернативних джерел - «Теплоагенти ОСОБА_1», у відповідності до норм чинного законодавства України, а також за порушене право ОСОБА_1. ОСОБА_2, ОСОБА_3 на результати своєї інтелектуальної діяльності, яке визначене ч.2 ст.54 Конституції України, Дніпропетровському обласному благодійному фонду «Екологія-Геос» моральні збитки у розмірі 300 (триста) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_1 моральні збитки у розмірі 500 (п'ятсот) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_2 моральні збитки у розмірі 500 (п'ятсот) мінімальних заробітних плат, ОСОБА_3 моральні збитки у розмірі 500 (п'ятсот) мінімальних заробітних плат, а також на підставі п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України №4, при розгляді справи про відшкодування моральної шкоди виявити і всебічно з'ясувати причини й умови, що привели до порушення прав фізичних осіб і юридичних осіб та заподіяли їм моральну шкоду та відреагувати на них окремою ухвалою.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповіді по суті звернень, скарг та інформації по суті запитів від відповідача, позивачі не отримували. Крім того, в позовні заяві позивачі обґрунтовують вимоги щодо відшкодування шкоди.

В судову засідання позивачі не з'явилися. В позовні заяві зазначили про розгляд справи у письмовому провадженні. Крім того, у заяві про доповнення до позовної заяви та доповнення до позовних вимог по справі №804/20750/14 клопотали про здійснення розгляду справи, призначеної на 01.03.2016р., без участі позивачів.

Відповідач проти задоволення позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов, поданих Головним управлінням юстиції у Дніпропетровській області зазначено, що усіх звернення та запити позивачів розглянуті та у межах компетенції надано відповідні роз'яснення і документи. Крім того, запити були надіслані належним розпорядникам інформації, а також проінформовано запитувачів, що його листи за змістом не відповідають вимогам до запиту на інформацію.

В обґрунтування правової позиції позивачами надані письмові пояснення від 07.02.2015р. на заперечення відповідача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2015р. залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Секретаріат Кабінету Міністрів України.

Відповідач Секретаріат Кабінету Міністрів України проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що в період з серпня по грудень 2014р. Секретаріатом Кабінету Міністрів зареєстровані звернення та скарги Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос», які були адресовані Прем'єр-міністру України. Питання, які були порушенні в заяві від 01.08.2014р. №1198 не належать до повноважень Прем'єр-міністра України, у зв'язку із чим, вказане звернення надіслано на відповідним органам для розгляду та надання відповіді заявникам. За результатами розгулу скарг позивачів від 17.10.2014р. №1206, від 03.12.2014р. №1210 і від 12.12.2014р. №1213 Секретаріатом Кабінету Міністрів в межах компетенції були надані відповідні роз'яснення. З огляду на те, що в запитах на отримання публічної інформації від 07.05.2014р. №761 та від 30.05.2014р. №788 і №789 позивачі просили надати інформацію якою Секретаріат Кабінету Міністрів не володіє, тому вказані запити направлені до відповідних органів, про що повідомлено запитувача.

03.02.2015р. та 01.03.2016р. від представників відповідачів надійшли клопотання про розгул справи за їх відсутності.

Розглянувши матеріали справи, суд-

ВСТАНОВИВ:

Діяльність Кабінету Міністрів України забезпечує постійно діючий орган - Секретаріат Кабінету Міністрів України, який відповідно до п.26 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 12.08.2009 року є юридичною особою.

Згідно абзацу 2 частини 2 статті 47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» розгляд та надання відповідей на запити, що надходять до Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 року №583 «Питання виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органах виконавчої влади» визначено Управління забезпечення доступу до публічної інформації Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України спеціальним структурним підрозділом з питань запитів на інформацію, що надходять Кабінетові Міністрів України, Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Відповідно до параграфу 158 Глави 3 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою КМ України №950 від 18.07.2007р., звернення громадян, адресовані Кабінетові Міністрів, Прем'єр-міністрові, Першому віце-прем'єр-міністрові, віце-прем'єр-міністрам, Міністру Кабінету Міністрів, міністру, який не очолює міністерство, розглядаються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та в порядку, встановленому цим Регламентом. Секретаріат Кабінету Міністрів опрацьовує звернення громадян та готує пропозиції для розгляду Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами, Міністром Кабінету Міністрів, міністром, який не очолює міністерство, для прийняття рішення щодо порушеного питання. Відповіді за результатами розгляду звернень громадян надають Прем'єр-міністр, Перший віце-прем'єр-міністр, віце-прем'єр-міністри, Міністр Кабінету Міністрів, міністр, який не очолює міністерство, та відповідно до компетенції керівники органів виконавчої влади, інші уповноваженні посадові особи. Якщо вирішення питання, порушеного у зверненні, не належить до повноважень Прем'єр-міністра, Першого віце-прем'єр-міністра, віце-прем'єр-міністрів, Міністра Кабінету Міністрів, міністра, який не очолює міністерство, Секретаріат Кабінету Міністрів надсилає звернення протягом п'яти днів за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється авторові. Електронні петиції, адресовані Кабінетові Міністрів, розглядаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит №761 від 07.05.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П. щодо питання запровадження у виробництво альтернативних джерел енергії - «Теплоагенти ОСОБА_3», впровадження яких забезпечить незалежність України від російського газу, виключає викиди шкідливих речовин і парникових газів у довкілля та дає можливість знизити тарифи на комунальні послуги для населення і витрати державних коштів на утримання бюджетної сфери, а також розвиток економіки, створення додаткових робочих місць та збільшення надходжень до бюджету з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.2 а.с. 194-195).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь № 17-14/526 від 15.05.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 15.05.2014 року за №6164/0/2-14 надіслано до Держенергоефективності, Міненерговугілля і Мінекономрозвитку для розгляду та інформування заявника в установленому порядку (т.2 а.с. 196).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит № 788 від 28.05.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П. з питання запровадження у виробництво альтернативних джерел енергії - «Теплоагенти ОСОБА_3» впровадження яких забезпечить незалежність України від російського газу, виключає викиди шкідливих речовин і парникових газів у довкілля та дає можливість знизити тарифи на комунальні послуги для населення і витрати державних коштів на утримання бюджетної сфери, а також розвиток економіки, створення додаткових робочих місць та збільшення надходжень до бюджету з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.2 а.с. 1997-201).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь №17-14/616 від 04.06.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 31.03.2014 року за № 6932/0/2-13 надіслано до Держенергоефективності, Міненерговугілля і Мінекономрозвитку для надання відповіді на порушені питання в установленому порядку (т.2 а.с. 202).

Головою наглядової ради Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» направлено запит №789 від 30.05.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П. з питання запровадження у виробництво альтернативних джерел енергії - «Теплоагенти ОСОБА_3», впровадження яких забезпечить незалежність України від російського газу, виключає викиди шкідливих речовин і парникових газів у довкілля та дає можливість знизити тарифи на комунальні послуги для населення і витрати державних коштів на утримання бюджетної сфери, а також розвиток економіки, створення додаткових робочих місць та збільшення надходжень до бюджету з вимогами про надання інформації щодо цих питань (т.2 а.с. 203-206).

На вищезазначений запит Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику було надано відповідь №17-14/636 від 06.06.2014 року про те, що відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» листом від 06.06.2014 року за № 7190/0/2-13 надіслано до Держенергоефективності, Міненерговугілля і Мінекономрозвитку для надання відповіді на порушені питання в установленому порядку (т.2 а.с. 207-208).

Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_2 направлено лист №1198 від 01.08.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., згідно якого заявник просив:

- вирішити питання про внесення змін до законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1. «Про застосування продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_2» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_2». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згоряння) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згоряння або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_2» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»;

- вирішити питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію ОСОБА_3 «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу;

- забезпечити державну охорону винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України (т.2 а.с.129-130).

Супровідним листом вих.№29532/1/1-14 від 08.08.2014р., вищезазначене звернення направлено Секретаріатом Кабінету Міністрів України за належністю для розгляду в установленому порядку до Держенергоефективності Мінрегіон (т.2 а.с. 131).

Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_2 направлено лист №1206 від 17.10.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., згідно якого заявник просив надати розпорядження щодо проведення розслідування або люстрацію діяльності посадових осіб Державної служби інтелектуальної власності України, Мінекономрозвитку, Міненерговугілля, Мінпророди, Мінрегіонбуд, Держенергоефективність, Держінвестпроект, Держекоінвестиції, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської міської ради, які нехтують інтересами держави та громадян України з питань щодо забезпечення енергетичної та екологічної безпеки України та поновити порушені конституційні права громадян на безпечне для їх життя та здоров'я (т.2 а.с.132-133).

Листом вих.№17-14/1270 від 24.10.2014р. Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику надана відповідь (т.2 а.с. 134), згідно якої заявнику вказано, що його скарга за змістом не відповідає вимогам до запиту на інформацію, містить по суті прохання про проведення перевірки дій посадових осіб окремих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та їх люстрацію, тому не може бути розглянутим у порядку визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації». Одночасно заявнику повідомлено про органи, які забезпечують формування та реалізацію державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина та які уповноважені на проведення перевірки, передбаченої Закон України «Про очищення влади» та рекомендовано звертатися в установленому порядку до МВС та Мін'юсту.

Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_1 направлено лист №1210 від 03.12.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., згідно якого заявник просив:

- вирішити питання про внесення змін до законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1. Про застосування продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_1». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згорання) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»;

- вирішити питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію ОСОБА_3 «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського газу;

- забезпечити державну охорону винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України;

- поновити право заявника та інших пенсіонерів України на на отримання субсидії шляхом проведення нормативно-правових актів КМУ до норм чинного законодавства та Конституції України або призначити субсидію на підставі існуючих нормативно-правових актів КМУ;

- Доручити Мінсоцполітики України розглянути законність дій Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської райдержадміністрації Дніпропетровської області при розгляді заяви №2485 від 20.10.2010р. щодо призначення субсидії та відшкодувати кошти на заподіяну шкоду за рахунок посадових осіб, які незаконно позбавили заявника права на отримання субсидії продовж чотирьох років.

Надати інформацію, а саме:

- матеріали або документ засвідчений словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи та печаткою КМУ, який створено у відповідності до норм чинного законодавства та результатами розгляду листа фонду №1198 від 01.08.2014р., та скарги фонду №1206 від 17.10.2014р.;

- який державний орган має контролювати та несе відповідальність, за те, що лічильники, які встановлені споживачів електричної енергії та природного газу проходили перевірку на їх відповідність і здійснюють правильний облік спожитого газу та електричної енергії;

- яку калорійність повинен мати природній газ, що поставляється в смт.Кіровське, Дніпропетровської району;

- яку в дійсності калорійність має природній газ, що поставляється в смт.Кіровське Дніпропетровської району;

- який державний орган та яким чином контролює калорійність природного газу, що поставляється в смт.Кіровське Дніпропетровської району;

- коли і ким за 2014р. було здійснено контроль за калорійністю природного газу, що поставляється смт.Кіровське Дніпропетровського району;

- надати копію цієї скарги направленою електронної поштою засвідчений словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи та печаткою КМУ, Дніпропетровської обласної та Дніпропетровської районної облдержадміністрацій;

- надати копію документу, який засвідчений словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи та печаткою КМУ про те, що згідно ст.40 Конституції України, Прем'єр-Міністр України Яценюк А.П. особисто ознайомлений із скаргою ОСОБА_1 від 03.12.2014р. (т.2 а.с. 136-137).

Листом вих.№17-14/1626 від 29.12.2014р. Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику надана відповідь (т.2 а.с. 138), згідно якої заявника повідомлено про те, що лист за змістом не відповідає вимогам до запиту на інформацію, містить по суті прохання про сприяння у впровадженні винаходу, тому не може бути розглянуто у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації». Крім того, у відповіді зазначено, що скаргу, відповідно до п.6 р.12 Регламенту 22.12.2014р. за №178276/0/2-14 надіслано за належністю до Мінрегіон, Держенергоефективність, Мінекономрозвитку, Мінссоцполітики, Міненерговугілля, НАК «Нафтогаз України», Дніпропетровської облдержадміністрації для розгляду і інформування заявника в установленому порядку. Одночасно надсилаємо копії документів, зазначених у п.6.1 скарги.

Президентом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» ОСОБА_1 направлено лист №1213 від 12.12.2014 року до Прем'єр-Міністра України Яценюка А.П., згідно якого заявник просив:

- вирішити питання про внесення змін до законів України про альтернативні джерела енергії або вирішити питання щодо розробки законопроектів: 1. Про застосування продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії в енергетичних агрегатах ОСОБА_1». 2. «Про розробку додаткового обладнання для переведення існуючих енергетичних агрегатів (котли, двигуни внутрішнього згорання) на замкнений цикл роботи з використанням продуктів згорання або відпрацьованих газів - «Теплоагенти ОСОБА_1» для безпечного, екологічного та економічного виробництва енергії»;

- вирішити питання щодо централізованої закупівлі Урядом України у патентовласників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 невиключної ліцензії на інтелектуальні продукти, які дають можливість запровадити технологію ОСОБА_3 «Екотерм» на існуючих котельних агрегатах до початку опалювального сезону, підвищити їх продуктивність та виключити необхідність придбання російського або іншого газу, та вугілля;

- забезпечити державну охорону винахідників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, які є носіями інформації, котра має загальнодержавне значення та забезпечує енергетичну і екологічну безпеку України, а також підвищення оборонної здатності Збройних сил України;

- вирішити питання розробки та впровадження у 2015 році проекту «Теплоагенти ОСОБА_3» - енергетична незалежність, екологічна безпека, здоров'я і добробут нації» або національної програми «Теплоагенти ОСОБА_3» - незалежне та якісне життя»;

- звернутися до правоохоронних органів для встановлення відповідальності посадових осіб та нанесеної шкоди інтересам держави та громадянам України в енергетичній та екологічній сфері їхньою бездіяльністю при виконанні службових обов'язків та чинного законодавства України, що стосується питання запровадження у виробництво альтернативної сировини - «Теплоагенти ОСОБА_3»;

- надати копію цією скарги направленою електронною поштою засвідчену словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи та печаткою КМУ;

- надати копію документу, який засвідчений словами «з оригіналом згідно», підписом посадової особи та печаткою КМУ про те, що згідно ст.4 Конституції України, Прем'єр-Міністра України Яценюк А.П. особисто ознайомлений із скаргою ОСОБА_1 від 03.12.2014р. (т.2 а.с. 174-175).

Листом вих.№17-14/1585 від 22.12.2014р. Секретаріатом Кабінету Міністрів України заявнику надана відповідь (т.2 а.с. 184), згідно якої заявника повідомлено про те, що лист за змістом не відповідає вимогам до запиту на інформацію, містить по суті прохання про сприяння у впровадженні винаходу, тому не може бути розглянуто у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації». Крім того, у відповіді зазначено, що скаргу, відповідно до п.6 р.12 Регламенту 22.12.2014р. за №178276/0/2-14 надіслано за належністю до Мінрегіон, Держенергоефективність, Мінекономрозвитку і МВС для розгляду і інформування заявника в установленому порядку. Одночасно до відповіді надано додаток на 9 аркушах.

У всіх запитах та листах підставою для отримання запитуваної інформації позивачами зазначено Закон України «Про звернення громадян» та Закон України «Про доступ до публічної інформації».

Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною другою статті 34 Конституції України встановлено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулюється Законом України «Про звернення громадян» (далі-Закон №393/96-ВР).

Відповідно до ст.15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VI від 13.01.2011 року (далі - Закон № 2939-VI ) - публічна інформація це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Частиною 2 ст.5 Закону №2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно ст.13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Відповідно до ст.14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Статтею 19 Закону №2939-VI передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Відповідно до ст.22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти пасивну форму поведінки такого суб'єкта, пов'язану з невиконанням ним дій, які він повинен був і міг вчинити в силу покладених на нього повноважень і згідно з чинним законодавством України.

Отже, бездіяльність це завжди пасивна поведінка, тобто відсутність з боку суб'єкта владних повноважень будь-яких дій.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як зазначалося вище, Секретаріатом Кабінету Міністрів України розглянуті усі звернення з приводу яких виник спір, надані відповіді та/або направлені звернення за належністю.

Крім того, з приводу визнання протиправною бездіяльність щодо не розгляду звернень і скарг №1198 від 01.08.2014р., №1206 від 17.10.2014р., та запитів на отримання публічної інформації №761 від 07.05.2014р., №788 і №789 від 30.05.2014р., позивачі зверталися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позов до Кабінету Міністрів України.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2015р. у справі №804/18142/14 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/54357599) скасована постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року у справі №804/18142/14 за позовом Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» (позивач - 1), ОСОБА_3 (позивач - 2), ОСОБА_4 (позивач - 3), ОСОБА_5 (позивач - 4) до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди.

В задоволенні позову Дніпропетровського обласного благодійного фонду «Екологія-Геос» (позивач - 1), ОСОБА_3 (позивач - 2), ОСОБА_4 (позивач - 3), ОСОБА_5 (позивач - 4) до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення моральної шкоди - відмовлено.

Рішення апеляційної інстанції обґрунтоване тим, що відповіді надані позивачам своєчасно, у відповідності до норм діючого законодавства, а тому відповідач, діяв на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, передбачений законодавством, та з урахування всіх обставин, які мають значення для прийняття рішень.

Відповідно до частини першої статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно статті 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Частиною 2 ст.255 КАС України визначено, що обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Аналогічне правило встановлено ч.1 ст.72 КАС України, а саме: обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Отже, з урахуванням приписів статей 72 та 255 КАС України обставини, встановлені в адміністративній справі №804/18142/14, є такими, що не потребують доказування.

З огляду на зазначене вище, під час розгляду справи спростовано твердження позивачів щодо не розгляд запитів та отримання публічної інформації по суті запитів №761 від 07.05.2014р., №788 і №789 від 30.05.2014р., листі та скарг №1198 від 01.08.2014р., №1206 від 17.10.2014р., №1210 від 03.12.2014р., №1213 від 12.12.2014р. Відтак, зазначене виключає наявність з боку відповідачів протиправної бездіяльності та правових підстав для зобов'язання вчинити певні дії.

Щодо позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди, суд зазначає наступне.

Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявністю її вини (ст. 1167 ЦК України).

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» № 6 від 27.03.1992 р. шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи (п.2).

Верховний Суд України у пункті 5 Постанови Пленуму № 4 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» зазначив, що відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Отже, необхідною умовою виникнення відповідальності у вигляді обов'язку відшкодувати заподіяну майнову і немайнову шкоду є неправомірність дій або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду, причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою, вини особи у заподіянні шкоди. Відсутність хоча б однієї з обов'язкових складових відповідальності за заподіяння шкоди взагалі виключає її настання.

Проте, в ході розгляду справи судом було встановлено відсутність ознак протиправної бездіяльності щодо не розгляд запитів та отримання публічної інформації по суті запитів №761 від 07.05.2014р., №788 і №789 від 30.05.2014р., листі та скарг №1198 від 01.08.2014р., №1206 від 17.10.2014р., №1210 від 03.12.2014р., №1213 від 12.12.2014р., у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в зазначеній частині.

Таким чином, надавши правову оцінку всім обставинам справи, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Суддя Суддя Д.В. Сидоренко І.О.Верба В.В. Степаненко