Справа № 369/12459/15-а
Провадження № 2-а/369/26/16
ПОСТАНОВА
іменем України
17.03.2016 року Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі головуючої судді Ковальчук Л.М., при секретарі Кондратенко М.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У листопаді 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного Фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що з 08 липня 1996 року він постійно проходив службу у 2-му Державному пожежно-рятувальному загонів у м. Чорнобиль на посадах начальника караулу, інспектора Державного пожежного нагляду та помічника начальника чергової зміни (з питань оперативного реагування по м. Чорнобиль) оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області.
При виході на пенсію Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення, премії за 2013-2015 роки, що надаються для розрахунку пенсії, безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства не було включено доплату за роботу в зоні Чорнобильської атомної електростанції, а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, згідно повідомлення про призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» йому була нарахована пенсія в сумі 2 712 грн. 47 коп., по основному заробітку, без врахування вказаної доплати.
При нарахуванні пенсії при звільненні зі служби пенсійним фондом неправомірно не були враховані доплати за роботу в зоні відчуження.
Згідно постанови пленуму Верховного суду України від 15 квітня 2005 року № 4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства України про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1998 року № 452 (452-98-п), не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.
Доплата за службу у зоні радіоактивного забруднення ЧАЕС є щомісячним видом грошового забезпечення, яку він отримував під час проходження служби, і тому вона повинна включатись при розрахунку пенсії.
Враховуючи викладене, позивач ОСОБА_1 просив визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати за ним право на перерахунок пенсії з 23 вересня 2015 року з урахуванням доплати за роботу, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для перерахунку пенсії доплату за роботу в зоні Чорнобильської катастрофи АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у термін передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсії; зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Київській області провести йому перерахунок пенсії з 23 вересня 2015 року з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбаченої ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та виплатити в повному обсязі.
В грудні 2015 року позивач ОСОБА_1 подав заяву про уточнення позовних вимог, посилаючись на те, що у зв'язку із звільненням зі служби за станом здоров'я 23 вересня 2015 року йому була призначена пенсія за вислугою ровиків відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 01 квітня 2015 року, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 70 % від грошового забезпечення.
В грошовому атестаті і довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, що надаються для розрахунку пенсії, ГУ ДСНС безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства не було включено доплату за роботу в зоні відчуження та зоні безумовного (обов'язкового) відселення, яка носила постійний характер і виплачувалась йому щомісячно відповідно до ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується довідкою ГУ ДСНС від 21 жовтня 2015 року № 263. В даній довідці зазначено, що він щомісячно постійно отримував доплату за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В за 2013-2015 роки.
Головне управління пенсійного фонду України у Київській області нарахувало йому пенсію в сумі 2 712 грн. 47 коп. по основному заробітку, тобто без врахування вказаної доплати.
У відповідності до вимог чинного законодавства, йому як особі яка працювала на територіях радіоактивного забруднення виплачувались щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах встановлених законодавством. Вказані доплати до заробітної плати мали постійний характер.
З 01 січня 2015 року ст. 39 Закону України № 796-ХІІ було виключено, але постановою Кабінету міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у ЗВТтаЗБ(о)В, з урахуванням внесених змін, було встановлено, що у період з 01 січня 2015 року до 01 січня 2016 року особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 1 827 грн..
Дії ГУ ДСНС про не включення доплат за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В за 2013-2015 роки до грошового атестату і в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, на підставі яких ГУ ПФУ в Київській області здійснило йому розрахунок належної пенсії за вислугою років при звільненні зі служби, позивач вважає неправомірними та такими, що порушують його конституційні права, оскілки доплата за службу в ЗВТтаЗБ(о)В є також щомісячним видом грошового забезпечення, яку він постійно отримував під час проходження служби і тому вона має бути включена в розрахунок пенсії.
Враховуючи викладене, позивач просив визнати незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії за вислугу років та доплату за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; зобов'язати ГУ ДСНС включити в грошовий атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки доплату за роботу в зоні відчуження, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; включену в грошовий атестат вказану доплату надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області провести йому доплати за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 і виплатити їх у повному обсязі.
У січні 2016 року позивач ОСОБА_1 вдруге уточнив свої позовні вимоги.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки , що надаються для розрахунку пенсії ГУ ДСНС безпідставно та в порушення вимог чинного законодавства України не було включено додаткові види грошового забезпечення, а саме доплату за нічний час, та доплату за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах. Як наслідок ГУ ПФУ у Київській області відповідно до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки нараховувало йому пенсію в сумі 2 712 грн. 47 коп. по основному заробітку без врахування вказаних доплат.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, та відповідно до наказу МВС України від 23 квітня 2015 року № 475 «Про затвердження інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту», виплати за роботу в нічний час та роботу в ізольованих дихальних апаратах носили постійний характер і виплачувались йому щомісячно, що підтверджується довідкою ГУ ДСНС від 24 листопада 2015 року № 217 про грошове забезпечення (заробітну плату) яка враховується при обчисленні пенсії за 2013-2015 роки і складає 102 977 грн. 82 коп., з якої вбачається, що середньомісячна сума для нарахування пенсії повинна складати 102977:24=4290 грн. 70 коп. від якої і повинна нараховуватись пенсія в розмірі 70 % та становити 3 003 грн. 51 коп..
Позивач вважає, що відсутні будь-які обмеження щодо переліку доплат, які мають постійний характер, в тому числі і доплата за роботу в нічний час та доплата за роботу в ізольованих дихальних апаратах, які повинні включатись у розрахунок пенсії, тому дії ГУ ДСНС про не включення доплат за роботу в нічний час і за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах до грошового атестату та в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки є неправомірними.
Враховуючи викладене, позивач просив визнати незаконною відмову ГУ ДСНС у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії за вислугу років доплату за роботу в нічний час і за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; зобов'язати ГУ ДСНС перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням доплати за роботу в зоні відчуження, доплату за роботу в нічний час і доплату за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, що носили постійний характер і виплачувались йому щомісячно; включити в грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки доплату за роботу в нічний час та доплату за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; включити в грошовий атестат вказану доплату і надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсію; зобов'язати ГУ ДСНС в Київській області провести йому доплати за роботу в нічний час та доплати за роботу в ізольованих дихальних апаратах, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у терміни, передбачені п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 виплатити у повному обсязі.
В лютому 2016 року вкотре позивач ОСОБА_1 вкотре подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій він просив визнати незаконною відмову ГУ ДСНС України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування йому пенсії за вислугою років, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; зобов'язати ГУ ДСНС України у Київській області перерахувати одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту за весь період служби з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, що носили постійний характер і виплачувались йому щомісячно; включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, які виплачувались йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; включені вищевказані доплати в грошовий атестат надати у термін, передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, та направити його до органу, що призначає пенсію; зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області провести йому перерахунок пенсії з 23 вересня 2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, та у термін передбачений п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 виплатити йому у повному обсязі.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з урахуванням поданих заяв про уточнення позовних вимог, та просив їх задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача ГУ ПФУ у Київській області позов не визнав та заперечував проти його задоволення.
У судове засідання представник відповідача ГУ ДСНС України у Київській області не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надійшла заява, в якій представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі та проводити розгляд справи у відсутності представника ГУ ДСНС України у Київській області.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 23 вересня 2015 року у позивача ОСОБА_1 виникло право на призначення пенсії за вислугою років. Відповідно до витягу з наказу № 285 о/с від 21 вересня 2015 року ОСОБА_1 відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, нижченазваних осіб рядового і начальницького складу звільнений зі служби (з виключенням з кадрів ДСНС України) у відставку (із знаттям з військового обліку) за пунктами 12, 56, 173, 176 підпунктом «3» (за станом здоров'я).
01 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Київській області із заявою про призначення пенсії.
З 23 вересня 2015 року на підставі пакету документів для призначення пенсії, що надійшли з ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років у відповідності до вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до грошового атестату № 29, виданого ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 були встановлені наступні види грошового забезпечення: згідно посадового окладу 1200 грн.; відсоткові надбавки за вислугу років у розмірі 35 % - 465 грн. 50 коп.; надбавка ОВЗ 50 % - 897 грн. 75 коп.; надбавка за ризик 25 % - 332 грн. 50 коп.; премія 51,67 % - 620 грн. 04 коп.. Вислуга років станом на 22 вересня 2015 року відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Київській області № 285 о/с від 21 вересня 2015 року становить 22 роки 00 місяців 24 дні.
Згідно довідки № 224 від 19 вересня 2015 року, виданої ГУ ДСНС України у Київській області на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки становили: за виконання особливо важливих завдань з вересня 2013 року по серпень 2015 року - 21 546 грн., за ризики - 7 980 грн., премії - 20 380 грн. 80 коп.. Сума надбавки для нарахування пенсії за виконання особливо важливих завдань за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року становить 897 грн. 75 коп., за ризик в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року - 332 грн. 50 коп., нараховані премії в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року - 849 грн. 20 коп..
Згідно повідомлення ГУ ПФУ у Київській області про призначення пенсії вбачається, що у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 23 вересня 2015 року ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років. При призначенні пенсії було враховано грошове забезпечення: посадовий оклад: 1200 грн., оклад за військове звання - 130 грн., процентна надбавка за вислугу років 35 % - 465 грн. 50 коп., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2 079 грн. 45 коп. (що включає в себе НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я 25 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 % - премія 51,67 %), всього нараховано - 3 874 грн. 95 коп.; сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 3 874 грн. 95 коп.. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 2 712 грн. 47 коп., підсумок пенсії (з надбавками) - 2 712 грн. 47 коп..
Як вбачається з матеріалів справи, 18 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до ГУ ДСНС України в Київській області, в якій просив включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, передбачену ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно листа ГУ ДСНС України в Київській області № 66/5/5694 від 29 вересня 2015 року ОСОБА_1 було відмовлено щодо включення до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки доплату за роботу в зоні відчуження.
Згідно заяви ОСОБА_1 від 26 жовтня 2015 року ГУ ПФУ в Київській області у своєму листі № 5483/21 від 04 листопада 2015 року відмовило йому у проведенні перерахунку пенсії. У вказаному листі також зазначено, що визначення складових частин грошового забезпечення для призначення пенсії виходять за межі компетенції органів Пенсійного фонду України.
Не погоджуючись з відмовою відповідачів у проведенні перерахунку пенсії позивач звернувся до суду для захисту свої законних прав та інтересів.
Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Порядок призначення та механізм обчислення пенсії особам, звільненим з військової служби, передбачений Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постановою Кабінету міністрів України № 393.
Згідно п. 7 постанови правління ПФУ України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яка погоджена з Міністерством оборони України, зареєстрована Міністерством юстиції України 15 лютого 2007 року № 135/13402, для призначення пенсії за вислугою років і по інвалідності подається, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать зокрема суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень ст. ст. 39-40 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено доплату громадян які працюють на територіях радіоактивного забруднення та оплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення та оплату праці військовослужбовців, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 передбачено, що пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат) установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 5 Постанови КМУ № 1294 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення та надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Згідно положень ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до вимог ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз зазначених норм закону та підзаконних актів дає підстави вважати, що отримані позивачем матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення начальницького складу органів внутрішніх справ, з розміру якого обчислюється пенсія.
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Тому заявлені позивачем вимоги щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати підлягають задоволенню.
Разом з тим дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській областіщодо не включення в розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є неправомірними з наступних підстав.
Органи пенсійного фонду призначають та перераховують пенсії особам, категорії громадян, які працюють в зоні відчуження згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1. Згідно вказаного Порядку всі документи для призначення та перерахунку пенсії готують уповноважені органи міністерства та відомств та передають вказані документи органам, що призначають і перераховують пенсію.
Як вбачається з матеріалі справи до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування пенсії позивачу ГУ ДСНС України в Київській області не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період роботи з вересня 2013 року по серпень 2015 року.
За вказаних обставин дії відповідача ГУ ДСНС України в Київській області щодо не включення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період роботи ОСОБА_1 з вересня 2013 року по серпень 2015 року у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії є неправомірними.
Відповідно до пункту 6 Постанови КМУ № 393 пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Звертаючись з даним позовом до суду позивач просив зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області провести йому доплату за роботу в ЗВТтаЗБ(о)В, провести перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, доплати за роботу в нічний час та доплати за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах. Однак суд дійшов висновку, що підстави для включення до грошового забезпечення вказаних доплат до заробітної плати позивача, з якого обчислюється пенсія відсутні.
Слід зазначити, що доплата за роботу в зоні відчуження та зоні безумовного відселення, доплата за роботу в нічний час та роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати підлягають виплаті лише протягом встановленого проміжку часу, а тому не мають постійного характеру і включення їх до грошового забезпечення при обчисленні пенсії не є можливим.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені згідно цього закону пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 вказаного Закону.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення та премії, доплати за роботу в нічний час і доплати за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах не можуть бути включені до грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки доплати не входять до складу грошового забезпечення з яких здійснюється нарахування пенсії.
Оскільки вказані вимоги позивача не підлягають задоволенню, то заявлені вимоги позивача щодо визнання незаконною відмову ГУ ДСНС України в Київській області щодо не включення даних доплат у грошовий атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення також не підлягають задоволенню.
Керуючись ч. 2 ст. 9, ст. ст. 13, 41, ч. 3 ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 2, 6, 71, 72, 159, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління пенсійного Фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 23 вересня 2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які виплачувались ОСОБА_1 в період роботи з вересня 2013 року по серпень 2015 року, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В решті позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення або отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Ковальчук