ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"22" березня 2016 р. Справа № 286/4107/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "09" лютого 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2015р. ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про:
- зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити йому з 01.03.2015р. нарахування і виплату індексації пенсії та підвищення за проживання в зоні радіоактивного забруднення в розмірах, які було встановлено до виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015р. у справі №286/1142/15-а, яка набрала законної сили 16.06.2015р.;
- зобов'язання відповідача виконати постанову негайно, в межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 мясяця з дня набрання вказаною постановою законної сили;
- стягнення з Державного бюджету або з відповідача на його користь 487,20 грн. сплаченого судового збору.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_3 вказував на те, що управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на виконання постанови Овруцького районного суду від 16.04.2015р. проведено перерахунок та виплату його пенсії з 01.03.2015 року за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до його заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які зазначені в довідці Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 року №76/8/06-70-05. Після вказаного перерахунку розмір його пенсії збільшився на 181,83 грн. щомісячно. Однак, на думка позивача, якщо виконати вищевказане рішення суду, яке набрало законної сили та врахувати показники, зазначені в колонці «Інші виплати» довідки Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 №76/8/06-70-05, то розмір його пенсії з 01.03.2015 мав би збільшитись не на 181,83 грн. щомісячно, а на значно більшу суму (на 371,69 грн. щомісячно), тобто відповідачем недонараховано пенсію на суму 189 грн. 86 коп.. В зв'язку з цим він звернувся до відповідача із заявою від 27.10.2015, в якій просив усунути вказані порушення та виконати належним чином постанову Овруцькою районного суду Житомирської області від 16.04.2015р. у справі №286/1142/15-а, яка 16.06.2015р. набрала законної сили.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 09.02.2016р. відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 09.02.2016р. скасувати та прийняти нову про задоволення позову в повному обсязі. Крім цього, просив стягнути 535,92 грн. сплаченого судового збору за подання апеляційноїх скарги та встановити судовий контроль за виконанням прийнятого судом рішення.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Так, з позовної заяви скаржника вбачається, що на його думку, виконуючи постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015р. у справі №286/1142/ 15-а, яка 16.06.2015р. набрала законної сили, відповідачем неправомірно припинено нарахування і виплату йому індексації в сумі 179 грн. 36 коп. та підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення в сумі 10 грн. 50 коп..
Згідно постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015 у справі №286/1142/15-а, яку залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративною суду від 16.06.2015, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 01.03.2015 перерахунок та виплату позивачу, пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до його заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які зазначені в довідці Житомирської митниці ДФС від 30.01.2015 №76/8/06-70-05, що підтверджується копіями вказаних постанови та ухвали (а.с 6-9).
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області від 09.11.2015р. №342/В-8 (а.с.11) вбачається, що останній повідомив позивача, що йому з 01.03.2015 проведено перерахунок пенсії з урахуванням до заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувалися страхові внески, із врахуванням фактично отриманих сум. Розмір пенсії після проведення перерахунку становить 3860 грн. 55 коп., а до проведення перерахунку становив 3674 грн. 64 коп.. В зв'язку з збільшенням розміру пенсії після проведення перерахунку, який перевищив суму індексації, її виплату з 01.03.2015 припинено.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Із складових пенсії вбачається, що Позивачу припинено виплату індексації пенсії в сумі 175,28 грн., а не 179.36 грн., як ним зазначено, та підвищення за проживання в 3-й зоні радіоактивного забруднення в сумі 10,50 грн..
Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 зазначеного Закону визначено об'єкти індексації грошових доходів населення. Так, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі і пенсії.
В ст.4 Закону законодавець закріпив, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток (на час виникнення правовідносин).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ст.6 Закону).
Відповідно до ч.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078, із змінами та доповненнями, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Суд першої інстанції вважав, що оскільки після проведення перерахунку пенсії позивачеві з урахуванням до заробітку (доходу) для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на виконання постанови Овруцького районного суду від 16.04.2015 року у справі №286/1142/15-а, яка 16.06.2015 року набрала законної сили, збільшився розмір пенсії, то відповідачем, правомірно, з місяця проведення перерахунку - 01.03.2015 року, індексація не проводилася.
Колегія суддів не погоджується з зазначеним висновком суду першої інстанції виходячи з того, що відповідно до наданого судом аналізу вищенаведених норм діючого законодавства, сума індексації пенсії не залежить від розміру пенсії, а залежить від прожиткового мінімуму.
Відповідно до Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003 року.З дати виходу на пенсію у позивача не виникало право на підвищення розміру пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. А тому, підстави для зміни відповідачем базового місяця, передбаченого абзацом першим пункту 5 Порядку №1078 з 01.03.2015 року на виконання судового рішення від 16 квітня 2015 року з припиненням індексації пенсії позивача з наростаючим підсумком відсутні, оскільки місяць перерахунку розміру пенсії позивача на виконання судового рішення від 16 квітня 2015 року не є базовим місяцем, в якому відбулося підвищення розмірів заробітної плати для індексації грошових доходів населення у розумінні цієї норми Порядку, а є відновленням права на розмір пенсії гарантований йому державою.
Виходячи з зазначеного, доводи скаржника в частині правомірності припинення Відповідачем індексації пенсії Позивача, спростовують висновки суду першої інстанції, та у зв'язку із ненаведенням підстав, які дозволяють вважати, що суд неправильно застосував норми матеріального права, ця апеляційна скарга, в зазначеній частині, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо припинення нарахування та виплати підвищення за проживання в 3 зоні радіоактивного забруднення, що передбачено ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року із змінами та доповненнями, колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року, із змінами та доповненнями, бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Частиною 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» закріплено застосування норм і положень статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Визначені норми у Законі України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" аналогічні нормам, встановленим пунктом 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України.
Також необхідно зазначити, що ст.95 Конституції України встановлено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року №285 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» установлено лише розміри виплат, передбачених статтями 36 і 48 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постанову Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою і встановлювався розмір підвищення за проживання в зоні радіоактивного забруднення, та постанову Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 р. №649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано такими, що втратили чинність.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині нарахування та виплати підвищення за проживання в 3-й зоні радіоактивного забруднення, що передбачено ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Щодо заявлених позивачем вимог про негайне виконання постанови суду та подання звіту, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:
- присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Також, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
У даній справі - предмет позову інший.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Виходячи з обставин справи, колегія суддів невбачає необхідності покладати на Відповідача зазначене зобов"язання.
Сплата позивачем (апелянтом) судових витрат в сумах зазначених в позові та апеляційній скарзі документально підтверджено матеріалами справи, а тому їх розподіл вирішується відповідно до ст.94 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - частковому скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської облшасті від "09" лютого 2016 р. в відмовленій частині, щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 з 01.03.2015р. нарахування і виплату індексації пенсії, в розмірах, які було встановлено до виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 16.04.2015р. у справі №286/1142/15-а, яка набрала законної сили 16.06.2015р., - скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову - про задоволення позову.
В решті постанову залишити без змін.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в сумі 1023,12 грн..
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,11163
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
- ,