ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2016 року м.Житомир справа № 806/271/16
категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: представника позивача Андрушка І.П. ,
представника відповідача Кужеля З.П. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гулянецький щебзавод" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення №0002531702 від 15.02.2016 р.,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гулянецький щебзавод" звернулося до суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №0002531702 від 15.02.2016 р. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами документальної перевірки ТОВ "Гулянецький щебзавод" від 13.10.2015 працівниками податкового органу донараховано 38975,89 грн. єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" та застосовано штрафні санкції в розмірі 19487,94 грн. На підставі акту перевірки №958/22-01/33201062 від 13.10.2015 відповідачем було прийнято вимогу про сплату боргу №Ю-0012331702 від 13.10.2015 та рішення №0013481702 від 28.10.2015 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску. В результаті оскарження вказаного рішення до ГУ ДФС та ДФС України листом від 15.02.2016 Коростенська ОДПІ відкликала рішення від 28.10.2015 та винесла рішення №0002531702 від 15.02.2016 про застосування штрафних санкцій по єдиному соціальному внеску у розмірі 19487,49 грн. Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню оскільки товариством правомірно у відповідності до вимог законодавства розраховувався єдиний соціальний внесок на заробітну плату працівникам призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Крім того, зазначає, що вимогу про сплату боргу №Ю-0012331702 від 13.10.2015 скасовано в судовому порядку. Відтак, вважає рішення №0002531702 від 15.02.2016 р. протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зокрема зазначив, що відповідно до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період", затвердженого Постановою КМУ від 04.03.2015 №105 у разі нарахування роботодавцем суми середнього заробітку таким працівникам, сума такого доходу є базою нарахування та утримання єдиного внеску на загальних підставах. Вказує, що відповідно до п.3 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI за донарахування фіскальним органом своєчасно не нарахованого єдиного внеску, за порушення вчинені до 31.12.2014 включно, застосовуються фінансові санкції у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більше 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Вважає, що Коростенською ОДПІ правомірно винесене оскаржуване рішення, тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Встановлено, що за результатами проведеної планової виїзної документальної перевірки ТОВ "Гулянецький щебзавод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 складено акт №958/22-01/33201062 від 13.10.2015.
Перевіркою встановлено порушення вимог п.1 ч.7 ст.7, ч.7 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування", зокрема, позивачем не нараховувався та не утримувався єдиний соціальний внесок із заробітної плати мобілізованих працівників, що призвело до не нарахування єдиного внеску в сумі 35625,53 грн. та неутримання єдиного внеску з мобілізованих працівників в сумі 3350,36 грн.
На підставі результатів перевірки Коростенською ОДПІ прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов"язкове державне соціальне страхування №-Ю0004781702 від 13.10.2015 в сумі 38975,89 грн. та рішення №0013481702 від 28.10.2015 , яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 19487,94 грн. за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
10.11.2015 ТТОВ "Гулянецький щебзавод" подало скаргу до Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення №0013481702 від 28.10.2015, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 19487,94 грн. за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску.
За результатами розгляду скарги, ГУ ДФС України в Житомирській області прийнято рішення про результати розгляду скарги від 03.12.2015 №927/6/06-30-10-07-07. згідно якого оскаржуване позивачем рішення визнано законним та обгрунтованим.(т. ІІ а.с.218-221).
За результатами оскарження рішення №0013481702 від 28.10.2015 до ДФС України, останнім прийнято рішення від 11.01.2016 №213/6/99-99-10-01-07-25 про направлення скарги на новий розгляд до ГУ ДФС України в Житомирській області.(т.ІІ а.с. 23-225)
Рішенням ГУ ДФС у Житомирській області про результати розгляду скарги №49/06/06-30-10-07-07 від 19.01.2016 скасовано рішення №0013481702 від 28.10.2015. Проте вказано, що дане рішення не спростовує суми штрафних санкцій по суті.(т.ІІ а.с.226-229)
29.01.2016 Товариство подало скаргу на рішення ГУ ДФС від 19.01.2016 до ДФС України.
За результатами розгляду скарги, ДФС України прийнято рішення від 02.03.2016 №4569/6/99-99-10-01-07-25, яким рішення ГУ ДФС у Житомирській області від 19.01.2016 залишено без змін, а скаргу без задоволення (т.ІІІ а.с. 22-23).
Листом від 15.02.2015 за №1400/17-02 Коростенська ОДП відкликала рішення від 28.10.2015 №0013481702 по акту планової виїзної перевірки ТОВ "Гулянецький щебзавод" №958/22-01/33201062 від 13.10.2015 та винесла рішення №0002531702 від 15.02.2016 про застосування штрафних санкцій по єдиному соціальному внеску у розмірі 19487,94 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Кодексом законів про працю України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Законом України "Про внесення змін до ряду діючих законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації".
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку передбачені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації" від 20.05.2014 №1275 внесено зміни до ряду діючих законодавчих актів України, зокрема до Податкового кодексу України, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
В силу вимог ч.3 ст.119 КЗпП України за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч.7 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Вказані зміни було внесено до Закону №2464-VI пунктом 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації" від 20.05.2014 №1275.
Згідно останнього абзацу п.9 Закону №1275 цей пункт застосовується з першого дня мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 17 березня 2014 року N 303 "Про часткову мобілізацію", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію", та протягом усього особливого періоду
З аналізу наведених норм вбачається, що працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період виплачується середній заробіток на підприємстві, установі, організації, в яких вони працювали на час призову, який є компенсаційною виплатою в межах середнього заробітку, що проводиться за рахунок коштів Державної бюджету України, з якої не утримується єдиний внесок.
Таким чином, ч. 7 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску і загальнообов'язкове державне соціальне страхування" виключає з розрахунку баз нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування середній заробіток працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, тобто Товариством правомірно у відповідності до вимог законодавства і розраховувався єдиний соціальний внесок на заробітну плату своїм працівникам призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Гулянецький щебзавод" оскаржило в судовому порядку вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов"язкове державне соціальне страхування №-Ю0004781702 від 13.10.2015 на суму 38975,89 грн.
Так, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2016 у справі №806/5350/15 задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гулянецький щебзавод" до Коростенської об"єданої державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги від 13.10.2015. Постанова набрала законної сили відповідно до ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.02.2016 (т.ІІІ а.с. 1-20).
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, оскільки судовим рішенням встановлено протиправність та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов"язкове державне соціальне страхування №-Ю0004781702 від 13.10.2015 на суму 38975,89 грн., а отже і рішення №0002531702 від 15.02.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 19487,94 грн. за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску підлягає скасуванню.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області №0002531702 від 15.02.2016 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України сплачений позивачем судовий збір в сумі 1378,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
Керуючись статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасування рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області №0002531702 від 15.02.2016 р..
Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Гулянецький щебзавод" судові витрати в сумі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 21 березня 2016 р.