Постанова № 56712340, 17.04.2015, Апеляційний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.04.2015
Номер справи
310/992/15-п
Номер документу
56712340
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 33/796/526/2015 Категорія: ст. 204-2 КУпАП

Головуючий в суді першої інстанції Пахоменко О.Г.

Головуючий в апеляційній інстанції Маліновський О.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2015 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва Маліновський О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_4, які надійшли з відділу прикордонної служби «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України,

ВСТАНОВИВ:

30 березня 2015 року до Апеляційного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_4 за ст.204-2 КУпАП з листом начальника відділу прикордонної служби «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України та додатками до нього про визначення підсудності місцевому загальному суду міста Києва з посиланням на постанову Апеляційного суду Запорізької області, в якій надано тлумачення положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Перевіривши матеріали справи, вважаю, що вони підлягають поверненню органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення, виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 31 січня 2015 року щодо ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.204-2 КУпАП, згідно якого 17 січня 2015 року ОСОБА_4 здійснив виїзд з тимчасово окупованої території України - АР Крим поза контрольним пунктом в'їзду-виїзду на судні «Черемош», через закритий морський порт «Керч», чим порушив вимоги ч. 1 ст. 10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Постановою судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 03 лютого 2015 року ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.204-2 КУпАП, та піддано його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1 700 гривень.

Постановою Апеляційного суду Запорізької області від 10 березня 2015 року постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 03 лютого 2015 року про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.204-2 КУпАП скасовано, а матеріали справи повернуто начальнику відділу прикордонної служби «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України для вирішення питання про направлення справи до суду, до компетенції якого належить розгляд справи з урахуванням положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» регламентовано заходи правового реагування на тимчасово окупованій території. Зокрема, у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, з метою забезпечення розгляду судових справ, до повноважень Апеляційного суду міста Києва віднесено визначення територіальної підсудності цивільних і кримінальних проваджень, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, місцевими загальними судами міста Києва.

Відповідно до положень ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, крім випадків передбачених ч. 2 - 5 цієї статті.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вона не підлягає розгляду в судах Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, так як КУпАП передбачає відповідальність лише за закінчене правопорушення, а вихід судна «Черемош» з закритого порту «Керч» не може бути визнано виїздом з тимчасово окупованої території, оскільки правопорушення може бути визнано закінченим з моменту прибуття на іншу територію. Розгляд справи відноситься до компетенції суду, в межах юрисдикції якого закінчено правопорушення.

Кодексом України про адміністративні правопорушення процедура визначення підсудності не передбачена, за виключенням передбаченого ч. 3 ст. 257 КУпАП випадку вчинення корупційного діяння особою, яка працює в апараті суду, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» питання зміни підсудності справ про адміністративні правопорушення до повноважень Апеляційного суду міста Києва також не віднесено.

Відповідно до положень ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки судді при здійснення правосуддя підкоряються лише закону, а судове тлумачення не є джерелом права, крім офіційного тлумачення Конституції України та законів України за рішенням Конституційного суду України, відсутні правові підставі для визначення підсудності даної справи місцевим загальним судам міста Києва.

За таких обставин направлення справи про адміністративне правопорушення до Апеляційного суду міста Києва для визначення підсудності є необґрунтованим та незаконним.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, ст. 129 Конституції України, ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ст. 276 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_4 за ст. 204-2 КУпАП повернути відділу прикордонної служби «Бердянськ» Бердянського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя

Апеляційного суду міста Києва О.А. Маліновський