Справа № 139/208/16-А
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2016 року Суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Добровольський В. В. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області про визнання протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області зазначивши, що з 2009 року їй призначено пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про Державну службу". При призначенні пенсії, до розрахунку заробітної плати не взято до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2008 року, хоча з вказаних сум сплачені страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В лютому 2016 року із заявою вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі щодо включення вказаних сум та перерахунку пенсії.
03 березня 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі їй відмовлено у перерахунку пенсії. Відповідач зіслався на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому підстав для включення вказаних сум до складових заробітної плати державного службовця для призначення пенсії немає. Також їй роз'яснено, що в разі перерахунку пенсії на підставі судового рішення їй буде знято індекацію, або ж вона буде переглянута в бік зменншення.
Позивач не погоджуючись з таким висновком відповідача, просила визнати протиправною відмову відповідача, щодо перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 12.09.2015 року у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2008 року, незастосовуючи положення пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення .
Відповідно до ч. 2 ст.183-2 КАС України справа в порядку скороченого провадження розглядається без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченнях (а.с. 15-18). Зокрема, із тексту заперечень слідує, що ОСОБА_3 15 березня 2008 року призначено пенсію відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України "Про служєбу в органах місцевого саморядування" та ч.2 ст.37 Закону України "Про Державну службу"в розмірі 90% суми заробітної плати згідно поданої заяви про призначення пенсії та доданих до неї документів. Статтею другою Закону України "Про оплату праці", яка визначає структуру заробітної плати не визначено, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Складові заробітної плати, які враховуються для перерахунку пенсій державним службовцям, визначені в п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, відповідно до зазначеної постанови не включено до складових заробітної плати, які враховуються для перерахунку пенсії. Окрім того, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року було внесено зміни до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» та встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Враховуючи те, що Кабінетом Міністрів України не встановлений порядок перерахунку пенсій, з 01.01.2015 року перерахунок призначених пенсій державних службовцям не здійснюється. Відсутні законодавчі підстави для проведення подальшої індексації пенсії у разі її підвищення без врахування п. 5 Порядку № 1078. Тому просив в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Розглянувши справу, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, яка працювала на посаді секретаря Дерешівської сільської ради, перебуває на обліку УПФ України у Мурованокуриловецькому районі та отримує пенсію відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України "Про служєбу в органах місцевого саморядування" та ч.2 ст.37 Закону України "Про Державну службу"в розмірі 90% суми заробітної плати згідно поданої заяви про призначення пенсії.
В лютому 2016 року звернулась із заявою щодо перерахунку пенсії з урахуваням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, надавши відповідну довідку Дерешівської сільської ради № 72 від 29.02.2016 року.
Листом за № М-9 від 03.03.2016 року УПФ України у Мурованокуриловецькому районі відмовив позивачці у здійснені перерахунку пенсії на тих же підставах які викладені в запереченях на позов поданих до суду та які наведені вище (а.с.11,12).
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 Закону України "Про Державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, відповідно до частини першої ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію Верховний суд України висловив у своїх постановах від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, від 04 березня 2014 року у справі № 21-3а14, та від 14 і 28 травня 2013 року (справи № № 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України (ч. 1 ст. 244-2 КАС України).
Як вбачається із довідки про складові заробітної плати, яка видана виконавчим комітетом Дерешівської сільської ради № 72 від 29.02.2016 року за період з 01.01.2006 року до 31.12.2008 року, ОСОБА_1 нараховувалась індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. На вказані виплати, які включені в довідку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування (а.с.8-10 ).
Отже, з огляду на вище наведене Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі протиправно відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Порушене право позивача має бути відновлене шляхом зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з 01.01.2006 року по 31.12.2008 року.
Такий перерахунок має бути здійснено з 12 вересня 2015 року.
Так, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частини 1 і 2 ст. 99 КАС України).
Про порушення свого права на врахування в заробітну плату для нарахування пенсії сум матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення та індексації ОСОБА_1 повинна була знати з моменту призначення їй пенсії. Однак, до суду вона звернулася лише 12 березня 2016 року, а, отже, лише за шість місяців до цієї дати може бути відновлене її право на достойне пенсійне забезпечення.
Позивач також ставить вимогу про зобов'язання УПФ України у Мурованокуриловецькому районі при перерахунку пенсії на підставі судового рішення не застосовувати положення пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення .
Така вимога позивача відповідає п. 3 ч. 2 ст. 162 КАС України, є обґрунтованою та може бути задоволеною з урахуванням наступного:
Індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХП від 03 липня 1991 року.
З метою реалізації Закону України від 06 лютого 2003 року № 491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Кабінет Міністрів України постановою № 1078 від 17 липня 2003 року затвердив Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (п. 4 Порядку).
Пунктом 5 Порядку в діючій на момент винесення цієї постанови редакції передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац 1 п. 5 Порядку).
Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, пенсій - за рахунок Пенсійного фонду (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», підпункт 4 пункту 6 Порядку).
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось. Перерахунок пенсії на підставі цієї постанови є відновленням порушеного протиправними діями відповідача права позивача на отримання належної виплати ще при призначенні пенсії.
Відповідно до положень статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважєнь, що виступав строною у справі, або якщо строною успрваі виступала його посадова чи службова особа. При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатила 551.20 грн. судового збору (а.с.1) .
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 94, 99, 159, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, Законами України "Про Державну службу", "Про оплату праці" , "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , «Про індексацію грошових доходів населення», суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовцяз 12 вересня 2015 року у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за період з 01.01.2006 року до 31.12.2008 року, не застосовуючи положення п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набранням законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Мурованокуриловецький районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя :