Постанова № 56693339, 21.03.2016, Салтівський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Московський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
643/1387/16-а
Номер документу
56693339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 643/1387/16-а

Провадження № 2-а/643/91/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.03.2016 року суддя Московського районного суду м. Харкова Харченко А.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом та просить визнати протиправними рішення відповідача від 13.01.2016 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії від заробітної плати та зобов'язати відповідача:

-провести позивачу, перерахунок пенсії державного службовця з 11.01.2016 року, згідно з довідкою від 11.01.2016 р. №371/30-04, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати;

-зберегти коригування заробітної плати згідно з порядком коригування розміру виплат, що включається в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;

-при перерахунку зберегти процент нарахування пенсії 87% на момент виходу на пенсію у 2009 році;

-після перерахунку з 11.01.2016 року зберегти виплату індексації пенсії, як непрацюючому державному службовцю.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

15.03.2016 року відповідач надав до суду заперечення проти позову, в якому просить відмовити в його задоволенні, з тих підстав, що матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а факт утримання із цієї суми матеріальної допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії державного службовця, крім того, відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу».

Суд вивчивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 15.12.2009 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу».

ОСОБА_1 11.01.2016 року звернулась до УПФУ в Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації, згідно наданої довідки № 371/30-04 від 11.01.2016 року про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.12.2007 по 30.11.2009 року.

Відповідачем протоколом від 13.01.2016 року було відмовлено позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії від заробітної плати з підстав, що включення до заробітної плати при обчисленні пенсії матеріальної допомоги та індексації не передбачено діючим законодавством, та відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213, у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», в зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 1993 року в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» до складу заробітної плати державного службовця, з розміру якої обчислюється чи перераховується пенсія, підлягають включенню всі суми виплат, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна індексація заробітної плати та грошова компенсація за невикористану відпустку, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з довідки управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 11.01.2016 року № 371/30-04 про складові заробітної плати ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.12.2007 по 30.11.2009 року, в цю довідку включені, зокрема, виплати пов'язані з індексацією доходів та матеріальна допомога. На всі виплати, що включені в довідку, нарахований збір на державне пенсійне страхування.

Оскільки на індексацію, матеріальну допомогу нарахований збір на державне пенсійне страхування та вказані виплати включаються до складу заробітної плати державного службовця, пенсійний орган повинен враховувати їх при призначенні відповідної пенсії.

Посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року №213, про те, що у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про державну службу», суд не бере до уваги, оскільки пенсія ОСОБА_1 була призначена у 2009 році.

Враховуючи, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд вважає необхідним: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у включенні матеріальних допомог, а також індексації заробітної плати, та зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначених виплат.

При звернені до суду позивач понесла судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 552 грн. 00 коп..

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова від 13.01.2016 року у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати для призначення пенсії згідно із Законом України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, перерахунок пенсії, як державному службовцю, згідно довідки № 371/30-04 від 11.01.2016 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати суми матеріальних допомог та індексації заробітної плати, із збереженням проценту нарахування пенсії (87%) на момент виходу на пенсію у 2009 році, та збереженням індексації пенсії, починаючи з дати звернення про перерахунок пенсії, з 11 січня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 552 грн. 00 коп. (п'ятсот п'ятдесят дві гривні 00 копійок).

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України - у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Харченко А.М.