Справа№ 640/4166/16-п
н/п 3/640/1213/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2016 р.
Суддя Київського районного суду міста Харкова Невядомський Д.В. за участю представника Харківської обласної митниці ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли з Харківської обласної митниці у відношенні:
Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, тимчасово не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт гр-на України серії МН №649735, виданий 26.04.2004 року Київським РВ ХМУ УМВС України в Харківській області, податковий номер: НОМЕР_1 , заст. 472 МК України, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до протоколу про ПМП, 27.07.2015 року до митного поста о 15 годині 29 хвилин в зону діяльності митного поста «Гоптівка» Харківської митниці ДФС прибув автомобіль марки «ВАЗ 21113», державний реєстраційний знак «АХ5109ЕС», який виїжджав з митної території України до Російської Федерації під керуванням власника гр-на ОСОБА_2, що обрав спрощений порядок проходження митного контролю - «зелений коридор», тобто своїми діями заявив органу доходів і зборів України про відсутність у нього та в автомобілі предметів, які підлягають обов'язковому письмовому декларуванню. При переведенні вказаного автомобіля згідно з орієнтуванням УСБУ в Харківській області від 27.07.2015 року №70/211430 на вимогу органа доходів і зборів України до «червоного коридору» вказаний громадянин усно заявив про відсутність у нього предметів, які підлягають обов'язковому письмовому декларуванню. Після цього, в ході спільного прикордонно - митного огляду автомобіля у його багажному відділенні, було виявлено товар реле захисту трансформаторів, а на підлозі автомобілю та його задньому сидінні було виявлено пакети з металевими виробами.
Про наявність вказаного товару не було заявлено органу доходів і зборів в порядку встановленому ч.1 ст. 257 МК України та постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 431.
27.07.2015 року відносно гр-на ОСОБА_2 головним державним інспектором митного поста «Гоптівка» Харківської митниці ДФС ОСОБА_3 на підставі вимог п. 1 ч.1 ст. 490, ст. 494, п.1 ч.2 ст. 508 МК України було складено протокол про порушення митних правил №430/80700/15 за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України. Предмети правопорушення реле захисту трансформаторів та металеві предмети було вилучено згідно з вимогами ст. 511 МК України та передано для зберігання на склад Харківської митниці ДФС.
27.07.2015 року до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості №22015220000000277 про кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 333 КК України.
27.07.2015 року старшим слідчим 3-го відділення слідчого відділу УСБУ в Харківській області ОСОБА_4 за протоколом огляду місця події в митниці було вилучено матеріали справи про порушення митних правил №430/80700/15 та Предмети вказаного правопорушення було залишено для подальшого зберігання на складі Харківської митниці ДФС.
28.12.2015 року старшим слідчим слідчого відділу Управління СБ України в Харківській області ОСОБА_5 було винесено постанову про закриття кримінального провадження №22015220000000277 на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 333 КК України.
19.01.2016 року до Харківської митниці ДФС від Управлення Служби безпеки України в Харківській області із супровідним листом від 28.12.2015 року за вих. № 70/6/5591 надійшли матеріали справи про порушення митних правил №430/80700/15 відокремлені від кримінального провадження №22015220000000277 для розгляду питання про притягнення гр-на ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Проведеними експертними дослідженнями (висновок Харківського управління з питань експертизи та досліджень Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС від 02.03.2015 №142001101-0407) встановлено, що загальна вартість вилученого у гр-на ОСОБА_2 товару (за винятком одного найменування визначити вартість якого не стало можливим) склала 28996,54 гривень.
У судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, з проханням про перенесення слухання справи до суду не звертався, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку про необхідність слухати справу в його відсутність.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що в діях гр. ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України.
Згідно ст. 366 МК України - Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обовязкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 свідомо та добровільно обрав «зелений коридор», таким чином, повідомивши, про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 371 МК України -Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро (крім зазначених у частині другій цієї статті), не підлягають письмовому декларуванню при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України. Товари, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро та на які законом встановлено вивізне мито та/або якщо відповідно до закону державними органами видаються документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, із сплатою у випадках, визначених законами України, вивізного мита та з поданням відповідних документів, виданих державними органами. Товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро (крім зазначених у частині четвертій цієї статті), при вивезенні (пересиланні) їх громадянами за межі митної території України підлягають письмовому декларуванню з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств, та зі сплатою вивізного мита у випадках, встановлених законами України. Товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, при вивезенні (пересиланні) громадянами за межі митної території України підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, за умови, що ці товари:
1) вивозяться у звязку з виїздом за межі України на постійне місце проживання;
2) входять до складу спадщини, оформленої в Україні на користь громадянина-нерезидента, за умови підтвердження складу спадщини органами, що вчиняють нотаріальні дії;
3) тимчасово вивозяться громадянами-резидентами за межі митної території України під письмове зобовязання про їх зворотне ввезення;
4) були тимчасово ввезені на митну територію України під зобовязання про їх зворотне вивезення, що підтверджується відповідними документами;
5) були одержані громадянами-нерезидентами у вигляді призів і нагород за участь у змаганнях, конкурсах, фестивалях тощо, які проводяться на території України, що підтверджується відповідними документами.
Товари, придбані громадянами-нерезидентами на території України, загальна фактурна вартість яких не перевищує суми іноземної валюти, ввезеної цими громадянами в Україну, та товари, що вивозяться громадянами-нерезидентами у звязку з остаточним виїздом за межі України, на суму доходу, одержаного за час роботи чи навчання в Україні, що підтверджується відповідними документами, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, зі сплатою у випадках, встановлених законами України, вивізного мита, та поданням документів, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, які при переміщенні (пересиланні) громадянами таких товарів через митний кордон України видаються відповідними державними органами.
З постанови від 28 грудня 2015 року СВ УСБУ в Харківській області вбачається що, відповідно до відповіді ТОВ «ФАЗА» (код ЄДРПОУ: 13606891) будь-яких дозвільних документів як суб'єкта міжнародних передач товарів військового та подвійного використання на реле захисту трансформаторів РЗТ-80-1-1 УХЛ1. РЗТ-25-1-1 УХЛІ не отримувало.
Відповідно до відповіді ТОВ «ФАЗА», РЗТ-80-1-1 УХЛ1, РЗТ-25-1-1 УХЛ1 (код ТНВЗД НОМЕР_2) не входить до «Переліку товарів військового призначення і подвійного використання, на які встановлено обмеження переміщення через митний кордон України». Сфера використання вказаних приладів-енергетика та є продукцією масового виробництва.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 20 листопада 2003 року «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення». Згідно з цим Списком контролю не підлягають і до товарів військового призначення не відносяться деталі, агрегати, обладнання, матеріали, запасні частини та комплектуючі вироби, що використовуються для "розроблення", "виробництва" або "використання" товарів військового призначення. якщо вони мають цивільне (загальнопромислове) призначення, або виготовлені для використання в продукції військового та цивільного призначення за єдиними вимогами. У зв'язку з наданою відповіддю з ТОВ «ФАЗА» РЗТ-25-1-1 УХЛ1 та РЗТ-80-1-1 УХЛ1 не підлягають державному експортному контролю та мають цивільне (загальнопромислове) призначення.
Під час розслідування даного кримінального провадження факт порушення при здійсненні міжнародних передач товарів РЗТ-25-1-1 УХЛ1 та РЗТ-80-1-1 УХЛ1, що підлягають державному експортному контролю не встановлений, так як вони відносяться до товарів загально промислового виробництва.
Кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідування № 22015220000000277 від 27.07.2015 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення злочину , передбаченого ч. 1 ст. 33 КК України - закрито у звязку з відсутністю складу злочину.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст., 366, 371, 472 МК України,-
СУДДЯПОСТАНОВИВ:
Провадження по адміністративній справі №640/4166/16-п у відношенні ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 заст. 472 МК України закрити у звязку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, провадження у справі закрити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Строк предявлення постанови до виконання три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.В. Невядомський