Справа № 638/816/16-а
н/п 2-а/640/53/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.03.2016 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Попрас В.О.,
при секретарі - Томіної І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова із позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова неправомірними в частині відмови позивачці в поновленні виплати призначеної пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова (далі УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова) поновити виплату призначеної пенсії, як працюючому судді та виплати позивачці призначену пенсію у розмірі станом на 01.04.2015 р., прочинаючи з 01.06.2015 р. В обґрунтування позову посилається на те, що вона перебуває на обліку УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, отримує пенсію, як державний службовець на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.02.2013 р. та продовжує працювати суддею Дзержинського районного суду м. Харкова. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 (далі Закон України №213) внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» та ст.47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підставі вказаних положень Закону позивачці з 01.04.2015 р. припинено виплату пенсії. Також в обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України №213, яким встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та зазначає, що оскільки Верховною Радою України до 01.06.2015 р. не прийнято Закон щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, скасовані з 1 червня 2015 року. Тому позивачка вважає, що з 01.06.2015 р. відпали підстави для припинення виплати їй пенсії. Про порушення свого права позивачка дізналась тільки після отримання відповіді з УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова від 06.01.2016 р., тому вважає, що строк звернення до адміністративного суду нею не пропущений.
Ухвалою судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 19.01.2016 р. відкрито провадження за позовом ОСОБА_1 та призначено судовий розгляд на 25.01.2016 р., викликано осіб, які приймають участь у справі.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 29.01.2016 р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд Київському районному суду м. Харкова згідно вимог ст.22 КАС України.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 08.02.2016 р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії прийнято судом до свого провадження та призначено в судове засідання.
В судове засідання позивачка та представник відповідача повторно не з'явились. Від відповідача УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова до суду надійшли письмові заперечення, в яких вказується, що відповідач діє відповідно до чинного законодавства. Також зазначається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Враховуючи вимоги ст.37 Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911, відсутні підстави для поновлення та виплати позивачці пенсії як державному службовцю з 01.06.2015 року. Тому позовні вимоги вважають безпідставними, в задоволенні позову просять відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та після призначення пенсії продовжує працювати суддею Дзержинського районного суду м. Харкова.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 (далі Закон України №213) у статтю 37 Закону України «Про державну службу» внесено зміни, а саме: тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911 (Далі Закон України №911), який вступив в дію з 01.01.2016 року, внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» та зазначено, що тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, Законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Вищезазначені норми Закону є діючими, рішенням Конституційного Суду України неконституційними не визнані, а отже підлягають обов'язковому застосуванню органами Пенсійного фонду України та всіма органами державної влади на території України.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, на який посилається позивачка в своєму позові, дійсно передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Таким чином, згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказане положення стосується саме призначення пенсії, а не її виплати.
В той же час п.2 Прикінцевих положень Закону України №213 передбачає, що порядок виплати пенсії (щомісячного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений вказаним Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Оскільки відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 з 01.06.2015 року скасовано норми щодо призначення пенсії відповідно до «спеціальних» законів, змін щодо порядку виплати пенсії не вносились, тому відсутні підстави для поновлення виплати пенсій, особам, що працюють на посадах державних службовців.
Законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому, тому дія судового рішення закінчується, коли у законодавство, яке регулює пенсійні виплати, вносяться зміни.
Крім того, одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері, є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадянина та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень (абз. 7 підпункту 2.1 пункту 2 Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011). До цього, механізм реалізації соціально-економічних прав громадян може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства, необхідності запобігання чи усунення загроз економічній безпеці держави.
Законом України №213 були внесені зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» та частиною п'ятою статті 37 передбачалось, що з 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність» виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - ч.5 ст.37 Закону України «Про державну службу».
Проте, Законом України №911 внесено зміни до частини 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» - цифри «2016» замінено цифрами «2017».
Оскільки позивачка ОСОБА_1 продовжує працювати на посаді судді Дзержинського районного суду м. Харкова, врахувавши внесені Законом України №213 та Законом України №911 зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» та інших Законів, відсутні підстави для поновлення та виплати позивачці пенсії як державному службовцю з 01.06.2015 року.
Приймаючи до уваги викладене, судом не вбачається порушення прав та законних інтересів позивачки управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районні м. Харкова, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.19 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 10, 17, 71, 159 - 163, 167 КАС України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911, суд -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ