Справа № 209/5856/14-ц
Провадження № 2/209/189/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2016 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Решетник Т.О.,
за участю секретаря Петропольської М.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача - адвоката ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпродзержинську цивільну справу за позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_3, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛМ ЕСТЕЙТ", Управління містобудування та архітектури Дніпродзержинської міської ради, про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулася до суду з позовом, в якому просить суд: Визнати поновленим строком на 10 років договір оренди земельної ділянки від 04 червня 2004 року № 01478, укладений між Дніпродзержинською міською радою та громадянином України ОСОБА_3, з наступного дня після закінчення терміну договору, тобто з 29.04.2014 року; Внести зміни до п. 1.4 договору оренди земельної ділянки від 04.06.2004 року № 01478, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та громадянином України ОСОБА_3, виклавши його в наступній редакції: п.1.4. Нормативна грошова оцінка 1 кв.м. станом на 10.06.2014 року становить 228,45 грн.»; Внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 04.06.2004 року № 01478, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та громадянином України ОСОБА_3, виклавши його в наступній редакції: п. 3.1. Орендна плата вноситься «Орендарем» виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету, що становить 13898,90 грн./рік, без ПДВ, яка визначається відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України», судові витрати покласти на відповідача.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавцем, та відповідачем, як орендарем, 27 травня 2004 року був укладений договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення, згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення Дніпродзержинської міської ради від 28 квітня 2004 року № 335-14/ХХІV надав, а орендар прийняв в оренду строком до 28 квітня 2014 року земельну ділянку для фактичного розміщення лісоцеху рамного, загальною площею 0,2028 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вулиця Дніпробудівська, 66 «а» Зазначений договір був зареєстрований 04 червня 2004 року за № 01478. Пунктом 3.1 цього договору був передбачений обовязок орендаря сплачувати на користь позивача плату за користування земельною ділянкою в розмірі 3849,18 грн./рік без ПДВ, тобто 320,77 грн./міс. Пунктом 3.3. цього ж договору також було передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадах і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором, підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку, погіршення стану орендованої земельної ділянки та в інших випадках передбачених законодавством. Відповідно до п. 4.2 договору у разі припинення або розірвання договору оренди земельної ділянки орендар зобовязаний повернути орендодавцю земельну ділянку у стані, який відповідає вимогам законодавства та умовам договору оренди. Але після припинення строку дії договору оренди, відповідач земельну ділянку позивачу не повернув, і відповідач продовжує використовувати земельну ділянку для розміщення нерухомого майна. Статтею 288 Податкового кодексу України було встановлено, що розмір річної орендної плати на земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які перебувають в державній або комунальній власності, не може були меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим кодексом, і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. З метою визначення розмірів плати за землю на підставі Закону України «Про оцінку землі» міською радою 12 липня 2013 року було прийнято рішення № 842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська», яким було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199,64 грн., введено в дію з 01 січня 2014 року, а також зобовязано землекористувачів одержати в управлінні Держземагенства м. Дніпродзержинська витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні та надання їх до Департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок. Зазначене рішення міської ради було оприлюднене в засобах масової інформації, що є підставою вважати, що громадяни міста, які використовують земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, обізнані про зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок та відповідно до цього і про необхідність переукласти свої договори оренди земельних ділянок. Відділом Держземагенства у м. Дніпродзержинську відповідачу був направлений лист № 1/04-2150 від 10 червня 2014 року про нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки за адресою: вул. Дніпробудівська, 66 «а», відповідно до якого нормативна грошова оцінка 1 кв.м. становить 228,45 грн., і таким чином нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2028 кв.м. х 228,45 грн. = 13898,90 грн./рік. В добровільному порядку внести відповідні зміни до договору оренди земельної ділянки відповідач фактично відмовився. До договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем 04 червня 2004 року, застосовується порядок продовження (пролонгації) договору оренди землі, який встановлений після внесення змін до Закону України «Про оренду землі» від 17 лютого 2011 року, статтею 33 якого регламентований порядок подачі документів для продовження договору оренди землі, і чітко визначений принцип переважності права продовження договору оренди землі у осіб, які до цього належним чином виконували умови договору. Також ст. 33 Закону зобовязує орендаря, який бажає скористатися своїм переважним правом продовження договору, повідомити орендодавця в термін, який вказаний в договорі оренди, але не пізніше одного місяця до закінчення договору оренди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. Але ст. 33 Закону має правову норму, яка дає право автоматичного продовження договору оренди, тобто застосовується мовчазна згода, і договір оренди вважається поновленим та той самий строк і на тих самих умовах, зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржене в суді. В звязку з тим, що відповідачем порушені вимоги ст. 33 Закону, так як ним не направлено позивачу лист-повідомлення в термін, який вказаний в договорі оренди, що свідчить про ухилення відповідача від визначених законом дій, договір оренди землі, укладений з відповідачем повинний бути поновлений та змінений в судовому порядку.
Заочним рішенням Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 26 січня 2015 року позовні вимоги задоволені повністю.
Ухвалою Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 20 листопада 2015 року заочне рішення скасовано, справу призначено до розгляду в загальному порядку.
Ухвалою Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська від 17.12.2015 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛМ ЕСТЕЙТ", а також ухвалою суду від 24.12.2015 року в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, було залучено Управління містобудування та архітектури Дніпродзержинської міської ради.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала пояснення аналогічні обґрунтуванню позову.
Представник відповідача ОСОБА_3 адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував у повному обсязі та надав суду пояснення про те, що позивач взагалі не направляв на адресу відповідача пропозицій (оферт) щодо зміни умов спірного договору, між сторонами не було досягнуто згоди про внесення змін до спірного договору і відповідні докази в матеріалах справи відсутні. Крім того зазначив, що відповідач не є власником обєктів нерухомого майна, а саме для фактичного розміщення лісо цеху рамного (склад готової продукції, цегляний), на земельній ділянці, яка надавалася відповідачу в оренду згідно спірного договору. Так, 23.12.2014 року між відповідачем ОСОБА_3 та ТОВ «КЛМ ЕСТЕЙТ» укладено догорів купівлі-продажу, відповідно до умов якого ОСОБА_3 передав у власність ТОВ «КЛМ ЕСТЕЙТ» склад готової продукції на земельній ділянці загальною площею 0,2028 га з кадастровим номером 1210400000:01:022:037, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, вулиця Дніпробудівська, будинок 66Д. Таким чином вважає, що належним користувачем відповідної земельної ділянки є саме покупець, визначений у договорі купівлі-продажу від 23.12.2014 р., тобто, фактичний (дійсний) власник відповідного нерухомого майна, що розташовується на земельній ділянці, яка є предметом спірного договору.
Представник третьої особи - Управління містобудування та архітектури Дніпродзержинської міської ради ОСОБА_4, який брав участь в судовому засіданні 15.01.2016 року позовні вимоги підтримав, в наступне судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату та час його проведення, про причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛМ ЕСТЕЙТ» в судове засідання не зявився, про день та час розгляду справи сповіщений належним чином.
Вислухавши представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 27 травня 2004 року між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавцем, та відповідачем, як орендарем, був укладений договір оренди земельної ділянки, згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення Дніпродзержинської міської ради від 28 квітня 2004 року № 335-14/ХХІV надав, а орендар прийняв в оренду строком до 28 квітня 2014 року земельну ділянку із цільовим призначенням: землі підприємств іншої промисловості, для фактичного розміщення лісоцеху рамного, загальною площею 0,2028 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Дніпробудівська, 66 «а», згідно з планом земельної ділянки (кадастровий номер 1210400000:01:022:0037) (а.с.11-16).
Державна реєстрація договору оренди земельної ділянки була здійснена 04.06.2004 року за № 01478.
Згідно п.2.2 Договору оренди земельної ділянки, у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, за умови письмового повідомлення орендодавця щодо продовження дії договору. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Відповідно п.п.8.2, 8.3 Договору оренди земельної ділянки, договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання. Підставою припинення договору оренди є, зокрема, закінчення його строку.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку за адресою: вул.Дніпробудівська, 66А, м.Дніпродзержинськ, площею 0,2028 га, станом на 10.06.2014 року становить 13898,90 грн. (а.с. 18).
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 року № 842-38/VI вирішено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська із застосуванням базової вартості 1м2 в розмірі 199,64 грн. та введено її в дію з 01.01.2014 року; орендарям привести договори оренди земельних ділянок у відповідність до цього рішення, звернувшись до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради; Департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради забезпечити застосування нової нормативної грошової оцінки земель при укладенні договорів оренди земельних ділянок та перегляді річної орендної плати за землю в чинних договорах (а.с. 120).
З матеріалів справи вбачається, що Департаментом комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради від 30.04.2014 року № 09-11/1419 був направлений лист до ОСОБА_3 стосовно необхідності повідомлення Дніпродзержинської міської ради щодо намірів продовження (поновлення) дії договору шляхом подання заяви (клопотання) на імя Дніпродзержинського міського голови у встановленому порядку (а.с.81).
Судом встановлено, що відповідачем ОСОБА_3 не було направлено відповіді на вказану пропозицію на адресу Департаменту комунальної власності та земельних відносин Дніпродзержинської міської ради. Крім того, представником відповідача - адвокатом ОСОБА_2 в судовому засіданні було підтверджено, що відповідачем ОСОБА_3 не було направлено на адресу Дніпродзержинської міської ради письмового повідомлення щодо продовження дії договору оренди земельної ділянки.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161 XIV визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Частиною 2 статті 16 «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років (ч.1 ст. 19 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі», по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обовязки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 25 лютого 2015 року у справі № 6-219 цс14, яка відповідно до положень статті 360-7 ЦПК України є обов'язковою для всіх судів України за умов вказаних у цій статті.
Отже, аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку про те, що даною нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки у випадку відсутності заперечень сторін, а лише визначено, що в цьому випадку договір підлягає поновленню та встановлено механізм (процедуру) поновлення договору.
Разом з тим, частиною першою статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Зі змісту частини першої статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вбачається, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення Ради, що здійснює право власності від імен відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин є ухвалення Рішення сесією ради.
Судом встановлено, що Дніпродзержинською міською радою рішення про поновлення спірного договору оренди земельної ділянки не приймалося. Доказів на спростування цього твердження, сторонами не надано.
Крім того, у судовому засіданні представником позивача не надано доказів, які б підтверджували обставини, що відповідач ОСОБА_3 продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди земельної ділянки; відповідач належно виконує свої обовязки за договором, а також доказів направлення відповідачем повідомлення щодо продовження дії договору.
Суд критично оцінює, а також не бере до уваги доводи представника відповідача ОСОБА_3 адвоката ОСОБА_2 про припинення спірного договору оренди земельної ділянки внаслідок укладення відповідачем договору купівлі-продажу від 23.12.2014 року із ТОВ «КЛМ ЕСТЕЙТ», оскільки відповідно до зазначеного договору ОСОБА_3 передав у власність ТОВ «КЛМ ЕСТЕЙТ» склад готової продукції на земельній ділянці, що знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпродзержинськ, вулиця Дніпробудівська, будинок 66Д, тобто за іншою адресою, ніж зазначена у Договорі оренди земельної ділянки від 27.05.2004 р.
Таким чином, суд приходить до висновку, що укладений між сторонами Договір оренди земельної ділянки від 27 травня 2004 року не може бути визнано поновленим строком на 10 років, з наступного дня після закінчення терміну договору, тобто з 29.04.2014 року на попередніх умовах, тому позовні вимоги в частині визнання поновленим договору оренди земельної ділянки не підлягають задоволенню.
Розглядаючи позовні вимоги в частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки, суд приходить до наступних висновків.
Згідно п.3.1. Договору оренди земельної ділянки від 27 травня 2004 року орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3849,18 грн./рік, що становить 320,77 грн./міс., і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.
Пунктом 3.3. Договору оренди земельної ділянки передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Згідно п.8.1 Договору оренди земельної ділянки зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін.
В разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку (п.8.6 Договору оренди земельної ділянки).
12 липня 2013 року Дніпродзержинською міської радою було прийнято рішення № 842-38/VІ «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська», яким передбачено, що з 01 січня 2014 року набрала чинності нова грошова оцінка землі, і прийнятим рішенням було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинська із застосуванням базової вартості 1 кв.м. в розмірі 199,64 грн. та введено в дію з 01 січня 2014 року. Пунктом 2 цього ж рішення було визначено з 01 січня 2014 року встановити коефіцієнт розрахунку річної орендної плати земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку.
Пунктом 3.1 цього рішення передбачена необхідність одержання землекористувачами в Департаменті комунальної власності та земельних відносин довідок про визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та підготовку документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.
Згідно інформації Відділу Держземагенства у м. Дніпродзержинськ від 10 червня 2014 року (а.с.17), нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки по вул. Дніпробудівській, 66 «а» в м. Дніпродзержинську станом на 01 січня 2014 року становить 228,45 грн., відповідно розмір річної орендної плати становить 13898,90 грн./рік (2028 кв.м. х 228,45 грн.) з 3%).
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, взаємної згоди між сторонами щодо зміни умов договору оренди земельної ділянки не досягнуто.
Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або Законом.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди земельної ділянки є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю визначена у статті 21 Закону України «Про оренду землі» як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно зі ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Так, нормами Податкового кодексу України в ст.271 законодавцем передбачено, що базою оподаткування, в тому числі для визначення розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Розділом ХІІ Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і оскільки укладений між сторонами договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 03.12.2013 року по справі № 3-34гс13, в якій встановлено, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до п.п.2.1, 2.2. Договору оренди земельної ділянки, строк його укладення до 28.04.2014 р. У разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, за умови письмового повідомлення орендодавця щодо продовження дії договору. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Враховуючи відсутність підстав для визнання поновленим Договору оренди земельної ділянки від 27 травня 2004 року, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та громадянином України ОСОБА_3, строк дії якого сплинув 28.04.2014 р., а тому підстави для внесення змін до припиненого договору відсутні.
На підставі вищевикладеного у позовних вимогах Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_3, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛМ ЕСТЕЙТ", Управління містобудування та архітектури Дніпродзержинської міської ради, про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки, слід відмовити в повному обсязі.
Враховуючи результат розгляду справи та відповідно до ст.88 ЦПК України, судові витрати віднести за рахунок позивача, оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю.
Керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215, 218, 223 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_3, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "КЛМ ЕСТЕЙТ", Управління містобудування та архітектури Дніпродзержинської міської ради, про визнання поновленим договору оренди земельної ділянки - відмовити у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги через Дніпровський районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення..
Суддя Т.О. Решетник