Справа № 559/431/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2016 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Суддя: Юзьвяк Б.Г.,
секретар Комісарук Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позов обгрунтовується наступними доводами. 25.05.2011 року позивачці, ОСОБА_1, як державному службовцю, була призначена пенсія у відповідності до Закону України «Про державну службу». Згідно частини сьомої статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців, які мають стаж державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Пенсія в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до частини 2 та частини 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Порядок та умови визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 3l.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
На час виходу позивачки на пенсію стаж державної служби становив 15 років 2 місяці і 23 дні. Враховуючи положення постанови КМ України від 3l.05.2000 № 865 та статті 37 Закону України «Про державну службу», позивачці була призначена пенсія в розмірі 80 відсотків від сум її заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У січні 2016 року, спілкуючись із своїми колегами, позивач випадково дізналась, що управління ПФУ в Дубенському районі під час обчислення і призначення пенсії не враховує усі складові заробітної плати. Більше того, колеги зверталися до суду з позовом про зобов'язання управління ПФУ в Дубенському районі врахувати усі складові зарплати, на які нараховувались страхові внески, і ці позовні вимоги судом були задоволені.
11 лютого 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати. До заяви було додано довідку від 11.02.2016 р. № 888/03 про складові заробітної плати позивачки (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період, що передував призначенню пенсії. Згідно вказаної довідки сума інших виплат (індексація, матеріальна допомога), на яку було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована при призначенні пенсії позивачки.
Листом управлінням ПФУ в Дубенському районі було відмовлено в проведенні перерахунку з посиланням на те, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а складові заробітної плати, які позивачка просить врахувати при обчисленні пенсії, не входять до заробітної плати, визначеної ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Покликаючись на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» було повідомлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу". "Про прокуратуру". "Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата України". "Про Кабінет Міністрів України". "Про судову експертизу". "Про Національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З огляду на відповідь управління ПФУ в Дубенському районі на заяву позивачки та системний аналіз норм чинного пенсійного законодавства, позивачка вважає відмову відповідача здійснити перерахунок її пенсії із урахуванням складових заробітної плати протиправною та такою, що не гpунтується на нормах чинного законодавства з врахуванням загальновизнаних державою принципу верховенства права, законності та соціальної справедливості. Відповідач вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не входить в складові заробітної плати при обчисленні пенсії.
Відповідна правова позиція управління ПФУ в Дубенському районі не узгоджується та суперечить ст. ст. 37, 33 п. 2, ст. 35 Закону України «Про державну службу», ст. 40 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 33 Закону України «Про оплату праці».
Громадяни, згідно зі ст. 46 Конституції України, мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст. ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, - передбачених Конституцією України.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 6 ст. 33 цього ж Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно пунктів 2.2.7 та 2.3.3 (розділ 2) Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/9013, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до фонду оплати праці.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога та індексація заробітної плати належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми виплат індексації заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статі 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та індексації заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок управління ПФУ в Дубейському районі про те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, винагороди державного службовця, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, надання переваги положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, у даному випадку - це стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України, зобов'язане керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Статтею 64 Конституції У країни визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до Розділу ІІ Конституції України право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням і забезпечується ч. 2 ст. 22 Конституції України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Таким чином, порушене право позивачки підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень з одночасним відновленням права, шляхом зобов'язання відповідача до проведення, перерахунку та виплати пенсії за Законом України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат» - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, винагороди за сумлінну безперервну працю, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи із 80 % заробітної плати, починаючи з 11.08.2009.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких rpунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Крім цього, позивачка просить суд врахувати судову практику Верховного Суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
На підставі викладеного, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», керуючись ст. ст. 46, 55 Конституції України, ст. ст. 6, 17, 18,49,50, 71, 98, 104 - 107, 183-2 КАС України, позивачка просить визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі щодо здійснення перерахунку її пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити позивачці, ОСОБА_1, перерахунок пенсії у відповідності до положень статті 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час виходу на пенсію в розмірі 80 відсотків, згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі від 11.02.2016 № 888/03, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована під час призначення пенсії.
В судове засідання позивач не з'явилась, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач в судове засідання теж не з'явився, але подано письмові заперечення проти позову де повідомляється наступне.
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання неправомірним рішення та зобов'язання провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі позов не визнає з наступних підстав.
Згідно із ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% (з 01.05.2014р.-70%) суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов ' язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної категорії та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (до прийняття Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (01.10.2011) за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалася на один відсоток заробітку, але не більше 90 % заробітної плати) .
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата має таку структуру:
- основна заробітна плата;
- додаткова заробітна плата;
- інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, та премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних обов'язків.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєному державному службовцю.
Надбавка за вислугу років виплачується державному службовцю щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Однак, матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, тощо) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", а тому вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям.
Статтею 24 Закону України "Про відпустки" передбачено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Індексації підлягають грошові доходи у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення, а отже індексація не являється складовою заробітної плати для визначення пенсій, призначених відповідно до спецзаконів, оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу". Оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і компенсація за невикористану відпустку та виплачені суми індексації, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсій державним службовцям.
Водночас відповідач інформує, що, пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а отже, враховуючи вимоги ст. 1 цього Закону, вищезазначені виплати включені до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії на умовах цього Закону.
Перерахунок пенсій державних службовців згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набутгям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом.
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі не вбачає законодавчо аргументованих підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 і просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Ознайомившись з документами по справі, суд приходить до наступного висновку.
З документів вбачається, що у 2011 році позивачці призначено пенсію як держслужбовцю відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".
11.02.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням виплат по матеріальній допомозі на оздоровлення, матеріальній допомозі на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. (а.с.11.)
На заяву позивача Управлінням Пенсійного Фонду України в Дубенському районі листом від 19.02.2016 року за 10/02-20-К їй відмовлено в перерахунку пенсії. (а.с.8-10.)
Відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається відповідно до Закону України "Про державну службу", виданої позивачці 11.02.2016 року, з 2009 по 2011 рік, тобто за період коли призначалась пенсія, інші виплати становили - індексація на заробітну плату - 6260,53 грн., матеріальна допомога на оздоровлення -6898,18 грн. З цих сум заробітку було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с.12.)
Відповідно ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної категорії та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (до прийняття Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (01.10.2011).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці", визначено структуру заробітної плати, до якої входять - основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно зі ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч.6 ст.33 Закону України "Про державну службу")
Так само Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається : - із посадових окладів ( пункт 1а ); - надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи ( пункт 1в ); - за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників ( пункт 1г ); - преміювання працівників ( пункт 2); - матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та допомоги на оздоровлення ( пункт 3 ).
Отже, аналіз наведених положень закону та постанови Кабінету Міністрів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, так і індексація заробітної плати є складовою заробітної плати державних службовців, з якої нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.1012 року у справі №21-430а/11.
Згідно ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як встановлено із документів, позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії із врахування інших виплат, тобто матеріальної допомоги, та індексації заробітної плати 11.02.2016 року.
Тобто у позивача існує формальне право на проведення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги, та індексації заробітної плати, але виникає воно від часу звернення до Пенсійного Фонду із заявою з питання проведення перерахунку пенсії, як це зазначено у ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до цієї норми оскільки позивач звернулась із заявою з приводу проведення перерахунку пенсії 11.02.2016 року, перерахунок проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
З цих підстав позов може бути задоволений.
Тобто перерахунок має бути проведений починаючи з 01 лютого 2016 року.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст.ст.158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, задоволити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, зазначених у довідці Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі №888/03 від 11.02.2016 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити ОСОБА_1, перерахунок пенсії у відповідності до положень статті 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час виходу на пенсію в розмірі 80 відсотків, згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі від 11.02.2016 № 888/03, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та яка не була врахована під час призначення пенсії починаючи з 01 лютого 2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд в 10 денний строк з дня отримання копії постанови.
У випадку неподання апеляційної скарги 10 денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
В разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після перегляду її судом апеляційної інстанції.
Суддя: